Ako vo Windows 10 duplikovať okno Prieskumníka s rovnakou zložkou?

Prieskumník je vo Windows 10 základnou systémovou aplikáciou, akýmsi súborovým správcom, cez ktorého pristupujeme k obsahu svojich diskov a jednotlivých zložiek. Väčšinou je pripnutý priamo na paneli úloh, no veľmi ľahko ho vieme spustiť klávesovou skratkou Win + E. Tú by ste ako používatelia Windows 10 mali dobre poznať.

Možno o tom ani neviete, no aktuálne otvorené okno Prieskumníka sa dá prakticky duplikovať. To znamená, že namiesto jedného Prieskumníka budete mať otvorených dvoch, alebo viacerých, a to okamžite v tom istom umiestnení. V tej istej zložke.

Vhod to môže prísť v rôznych situáciách. Napríklad chcete niečo skopírovať z aktuálne otvorenej zložky do zložky predošlej a nechce sa vám tam preklikávať v druhom okne. Zdvojíte si teda aktuálne otvorené okno a v jednom z nich sa posuniete o úroveň vyššie. Praktických príkladov však môže byť viac.

Duplikovanie okna Prieskumníka sa robí ľahko, akurát treba vedieť o tom, že sa to vôbec dá. V Prieskumníkovi kliknete na základnú ponuku “Súbor” a zvolíte ponuku “Otvoriť nové okno”. Stane sa presne to, že systém spustí druhého Prieskumníka a v ňom bude otvorené identické umiestnenie.

V kontextovej ponuke si môžete všimnúť aj možnosť “Otvoriť nové okno v novom procese”, no tá by už v dnešných verziách Windows 10 mala byť prakticky prežitkom. Microsoft vo verzii 1903 zaviedol, že Prieskumník sa už pri každom otvorení spúšťa ako samostatný proces.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať