Ako vo Windows 10 narábať so súbormi ISO alebo IMG?

Obrazy diskov ISO a IMG si môžeme predstaviť ako kompletnú digitálnu kópiu optických médií, či už ide o DVD, Blu-ray alebo staré dobré CD. Ich vytváranie predstavuje zaujímavý a pomerne efektívny spôsob ako archivovať svoje dôležité média. Súčasne to vytvára priestor pre jednoduché prenášanie obsahu medzi viacerými zariadeniami a obrazy diskov spravidla prinášajú aj vyššie prenosové rýchlosti pri prenose dát či inštalovaní hier.

So súbormi typu ISO sa môžeme stretnúť aj pri vytváraní bootovateľných USB kľúčov napríklad pre inštaláciu Windows 7 či Windows 10. Pomocou obrazov disku sa teda v niektorých prípadoch distribuuje softvér aj priamo od výrobcu. Vec sa má tak, že ako koncový používateľ máte pri práci s ISO a IMG na výber dve možnosti – buď si ich napálite na optické médium alebo s nimi pracujete v digitálnom priestore.

V prípade starších systémov Windows platilo, že pre prácu s týmto typom súborov človek potreboval nejakú aplikáciu tretej strany. Systém ako taký si s obrazmi disku nevedel príliš poradiť. Vo Windows 10 je situácia taká, že základné narábanie s formátmi ISO a IMG tu funguje prakticky intuitívne.

Systém obsahuje zabudovanú podporu, vďaka čomu dokáže tieto súbory pripojiť k virtuálnej mechanike a používateľ s nimi následne pracuje ako keby išlo o klasické optické médium vložené v mechanike. Nie je potrebné nič inštalovať či nastavovať.

Ako pripojiť a odpojiť súbory ISO alebo IMG k virtuálnej mechanike

Na súbory formátu .ISO a .IMG stačí dvakrát kliknúť, čím dôjde k ich “vloženiu do virtuálnej mechaniky” a následne sa zobrazí klasická kontextová ponuka s možnosťami ďalšiemu postupu – spustenie inštalátora, prehrávanie videoobsahu či otvorenie Prieskumníka.

Závisí to od obsahu, ktorý sa v danom ISO súbore nachádza, no skutočne to prebieha rovnako ako keby ste fyzicky vložili DVD do mechaniky. Akurát sa to celé deje vo virtuálnom priestore a systém sa stará o všetko potrebné na pozadí.

Ak by dvojité kliknutie obraz disku nepripojilo, na súbor kliknite pravým tlačidlom myši a z kontextovej ponuky vyberte možnosť “Pripojiť”. Keď už budete chcieť prácu s pripojeným obrazom disku ukončiť, tak stačí na virtuálnu mechaniku kliknúť pravým tlačidlom a z ponuky vybrať možnosť “Vysunúť”.

V prípade, že je vaše zariadenie vybavené optickou mechanikou (napaľovačkou), tak si ISO môžete preniesť aj na fyzické optické médium – napáliť. Vtedy stačí z kontextovej ponuky vybrať možnosť “Napáliť obraz disku”, čo spustí zabudovanú Windows 10 aplikáciu, ktorá vás týmto procesom bude sprevádzať.

Základná manipulácia s obrazmi diskov je vo Windows 10 veľmi jednoduchá. Netreba sa toho vôbec báť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať