Windows 10 je postavený na princípe neustáleho vylepšovania a zachovávania maximálnej možnej kondície. Microsoft preto spravidla dvakrát ročne vydáva takzvané “veľké aktualizácie” a každý mesiac sa používatelia dočkajú opravných aktualizácií.
V systéme teda na celkom pravidelnej báze pribúdajú nové možnosti, no čo je dôležitejšie, odstraňované sú rôzne nedostatky či bezpečnostné diery.
Hoci je základnou myšlienkou problémy odstraňovať, pri celej tej záplave rôznych hardvérových a softvérových konfigurácií sa občas stane, že po inštalácii mesačnej kumulatívnej aktualizácie sa problémy naopak objavia.
Nestáva sa to často a väčšinou sa táto nepríjemnosť týka len menších, veľmi špecifických okruhov zariadení, no stať sa to proste môže. Opravná aktualizácia pre Windows 10 začne spôsobovať problémy.
Široká paleta možných problémov
Keď to zjednoduším, tak môže ísť o prakticky čokoľvek. Od problémov s náhlym poklesom výkonu, cez aplikáciu, ktorá zrazu nefunguje až po problémy s ovládačmi grafickej karty a príslušenstvom ako sú napríklad slúchadlá.
Môže ísť aj o veci ako občasné pády systému, ktoré tu predtým neboli či nefungujúce bezpečnostné riešenie. Paleta možných problémov je poriadne pestrofarebná.
V princípe by som to z laického pohľadu zhrnul do dvoch kategórií, z ktorých sa na to budem ďalej pozerať. Buď po inštalácii opravnej aktualizácie systém funguje, hoci s problémami, alebo sa vôbec nedá spustiť.
Práve od tejto skutočnosti potom závisí ďalší postup ako problémovú aktualizáciu odinštalovať.
Síce sa primárne zameriavam na mesačné aktualizácie, niektoré princípy je možné použiť aj pri problémoch s veľkými aktualizáciami funkcií. Napríklad metódu použitia nástroju Obnovenie systému či pokus o odinštalovanie aktualizácie cez rozhranie pre riešenie problémov.
Windows 10 po problémovej aktualizácii nabieha
V tom menej vážnom prípade, kedy sa síce objavujú nejaké problémy, no systém sa dá spustiť, je postup pomerne jednoduchý.
Cez nastavenia treba aktualizáciu nájsť a ručne ju odinštalovať. V základe teda ide o rovnaký princíp, ako keď chcete odinštalovať hru či aplikáciu.
- Otvoríme si systémové nastavenia (Win + I).
- Klikneme na sekciu “Aktualizácia a zabezpečenie”.
- Dostaneme sa do ponuky “Windows Update”.
- Nájdeme možnosť “Zobraziť históriu aktualizácií”, na ktorú klikneme.
- Zobrazí sa nám výpis nedávno nainštalovaných aktualizácií.
- V hornej časti klikneme na pomerne nenápadný odkaz “Odinštalovať aktualizácie”.
- V rozhraní Ovládacieho panelu sa nám otvorí sekcia “Odinštalovanie aktualizácie”.
- V zozname nainštalovaných aktualizácií nájdeme tú, ktorá spôsobuje problémy a odinštalujeme ju.
- Identifikovať ju môžeme podľa formálneho názvu KBxxxxx, ak ho poznáme. Celkom ľahko ho dokážeme nájsť v prehľade “Zobraziť históriu aktualizácií” v systémových nastaveniach.
- Omnoho jednoduchšie však bude prehľad zoradiť podľa dátumu kliknutím na štítok “Nainštalované na”.
- V zoskupení “Microsoft Windows” potom ľahko nájdeme poslednú nainštalovanú aktualizáciu, po príchode ktorej sa problémy objavili.
- Stačí ju označiť a kliknúť na tlačidlo “Odinštalovať”.
- Proces je následne potrebné potvrdiť. Potom ešte nasleduje reštartovanie systému.
Ako aktualizáciu odinštalovať, ak sa systém nedokáže spustiť
Odinštalovanie problémovej kumulatívnej aktualizácie je o niečo komplikovanejšie v prípade, že systém nedokáže nabehnúť, prípadne náhle padá do takzvanej modrej obrazovky smrti. Aj vtedy ale existuje niekoľko možností.
Odinštalovanie aktualizácie cez rozhranie pre riešenie problémov
Primárne by som to skúsil cez modré rozhranie pre riešenie problémov so systému. K nemu sa buď dostaneme automaticky lebo sa systém nespúšťa a táto skutočnosť je identifikovaná, prípadne ho vyvoláme ručne prerušením bootovania.
Normálne natvrdo tlačidlom napájania počítač trikrát po sebe vypneme počas toho ako sa systém spúšťa. Pri štvrtom zapnutí už proces necháme normálne bežať, čím by sme sa mali automaticky dostať k modrému rozhraniu pre riešenie problémov.
Potrebujeme sa dostať do sekcie “Riešiť problémy – Rozšírené možnosti” Z ponúkaných možností potom zvolíme “Odinštalovať aktualizácie”. Vyberieme “Odinštalovať najnovšiu kvalitatívnu aktualizáciu”.
Mali by sme sa dostať k výberu konta, kde zvolíme svoje používateľské konto a podľa potreby sa prihlásime heslom. Nakoniec proces potvrdíme kliknutím na tlačidlo “Odinštalovať najnovšiu kvalitatívnu aktualizáciu”.
Ak vám problémy robí takzvaná veľká aktualizácia pre Windows 10 (aktualizácia funkcií), tak skúste rovnaký postup, akurát kliknite na tlačidlo “Odinštalovať najnovšiu aktualizáciu funkcií”.
Núdzový režim
Ako ďalšiu možnosť by som vyskúšal Windows 10 spustiť v núdzovom režime a problémovú aktualizáciu odinštaloval ručne v úvode popísaným postupom. Systém jednoducho potrebujeme dostať do núdzového režimu.
Spraviť sa to dá viacerými spôsobmi, no asi najväčší úspech vzhľadom na okolnosti dosiahneme cez spomínané modré rozhranie pre riešenie problémov.
Z ponúkaných možností tentokrát klikneme na “Rozšírené možnosti”, následne na “Nastavenie spustenia” a nakoniec na tlačidlo “Reštartovať”. Zobrazí sa obrazovka “Startup Settings”, kde stlačením na kláves 4 alebo F4 vyberieme “Safe Mode”.
Windows 10 by sa potom mal spustiť v núdzovom režime, no odtiaľ už postupujeme tak, ako som popisoval vyššie. Zamierime do systémových nastavení (Win +I) a preklikáme sa k odinštalovaniu aktualizácie.
Obnovenie systému
Za alternatívnu možnosť ako sa zbaviť problémovej aktualizácie pre Windows 10, by som zvolil ešte obnovenie systému. Operačný systém totiž zvykne pred samotnou inštaláciou aktualizácie vytvoriť bod obnovy.
Ten nám umožňuje stav vrátiť do momentu ešte pred inštaláciou predmetnej aktualizácie. Vaše osobné súbory by mali zostať zachované, no prídete o aplikácie, ktoré ste nainštalovali od dátumu obnovy, ako aj o zmeny v nastaveniach, ktoré ste stihli vykonať.
Vzhľadom na to, že sa tu však bavíme o tom, že došlo k inštalácii aktualizácie a systém odvtedy nenabieha, tak ste takéto zmeny prakticky aj tak nemali ako vykonať.
Aj v tomto prípade sa potrebujeme dostať k rozhraniu pre riešenie problémov. Trikrát po sebe teda prerušíme spúšťanie systému, no keďže systém sám o sebe nenabieha, je tu veľká šanca, že sa do potrebného rozhrania dostanete automaticky.
V ponuke “Rozšírené možnosti” klikneme na “Obnovenie systému”, čím dôjde k spusteniu aplikácie “Obnovenie systému”. Ak je to potrebné, tak sa preklikneme k výberu bodov obnovy. Niekedy je totiž potrebné prihlásiť sa používateľským kontom.
Samotný nástroj “Obnovenie systému” je jednoduchý. V rozhraní zobrazí dátum a čas vytvorenia bodu obnovy a stručný popis udalosti, pri ktorej k tomu došlo. Väčšinou ide o inštaláciu alebo odinštalovanie aplikácií či spomínanú inštaláciu aktualizácií alebo prvkov pre Windows 10 – Windows Update.
V ľavom dolnom rohu sa niekedy nachádza políčku “Zobraziť ďalšie body obnovenia”. To zaškrtnite, ak chcete získať väčší prehľad o dostupných obnoveniach. Nástroj totiž v základe zobrazuje len najnovšie body obnovy. Tie by vám mali vyhovovať, no nemusí to tak byť úplne vždy.
Potom to je už len o tom označiť vyhovujúci bod obnovenia, kliknúť na tlačidlo “Ďalej” a obnovenie potvrdiť. Nástroj by sa mal postarať o všetko potrebné, prípadne vás bude navigovať potrebnými úkonmi.
Proces samotného obnovenia systému do predošlého stavu môže nejaký ten čas trvať, no beží automaticky bez potreby vášho zásahu. Po tom, čo sa vykoná všetko potrebné, dôjde k reštartovaniu a systém by sa mal spustiť v stave, v ktorom bol v čase z bodu obnovenia.