Problémy po aktualizácii Windows 10: Ako sa vrátiť na predošlú verziu?

Inštalácia veľkej aktualizácie pre Windows 10, teda inovácia na novšiu verziu, spravidla trvá nejaký ten čas. Pri inštalácii cez mechanizmus Windows Update sa veľká časť potrebných proces odohráva na pozadí, takže to nemusí byť až také nápadné.

Ak však pristúpite k ručnej inovácií na najnovšiu verziu Windows 10, napríklad cez nástroj Asistent pri aktualizácii na Windows 10, zistíte, že trvanie celého procesu ľahko prekročí aj hodinu.

Spôsobené je to, okrem iného, aj tým, že systém si vytvára kompletnú zálohu. Pre prípad, že by sa počas inštalácie niečo pokazilo, aj pre situáciu, kedy inovácia prebehne a problémy so systémom sa objavia až pri jeho používaní.

Práve táto automatická záloha, ktorá sa vytvára pri inštalácii veľkých systémových aktualizácií ako je May 2020 Update či October 2020 Update, umožňuje používateľovi jednoduchým spôsobom vykonať návrat na predošlú verziu.

Obnovenie predošlej verzie je štandardne možné do 10 dní

Návrat na predošlú verziu Windows 10, respektíve obnovenie stavu pred inštaláciou veľkej aktualizácie, je možné za bežných okolností vykonať do 10 dní od dátumu inštalácie.

To znamená, že ak 20. októbra prejdem z verzie Windows 10 2004 na verziu Windows 10 20H2, tak do 30. októbra nájdem v systémových nastaveniach možnosť “Vrátiť sa na predchádzajúcu verziu Windows 10”. Po 10 dňoch systém zálohu vymaže a táto možnosť už viac nebude dostupná.

Kompletná systémová záloha na disku zaberá desiatky GB, preto nie je zachovaná dlhodobo. Súčasne je 10 dní celkom dostatočným časom. Ak počas tejto doby používateľ nenarazí na vážne problémy, kvôli ktorým by zvažoval obnovenie predošlého stavu, tak je tu predpoklad, že všetko funguje dobre.

Záloha sa ukladá v zložke Windows.old na disku C:. Obnovenie je možné len v prípade, že ste túto zložku nevymazali ručne, cez nástroj Čistenie disku alebo ak neuplynul termín jej uchovávania – štandardne 10 dní.

Toto časové obdobie by sa malo dať celkom jednoducho predĺžiť až na 60 dní.

Ako sa po inovácii vrátiť na pôvodnú verziu Windows 10?

Ak teda po inštalácii niektorej veľkej aktualizácie narazíte na vážne problémy a nechcete čakať na záplaty zo strany Microsoftu, tak môžete využiť spomínané obnovenie predošlej verzie. Je pritom jedno či ste inštalovali cez Windows Update alebo ručne.

Pre istotu sa odporúča zálohovať si všetky dôležité informácie. Systém sa vráti do stavu v akom sa nachádzal pred inštaláciou veľkej aktualizácie. To znamená, že o zmeny, ktoré ste vykonali po jej inštalácii prídete.

Samotný proces návratu na predošlú verziu Windows 10 je veľmi jednoduchý.

  • Cez klávesovú skratku Win + I alebo iným preferovaným spôsobom si otvorte systémové nastavenia.
  • Kliknite na sekciu “Aktualizácia a zabezpečenie”.
  • Zvoľte ponuku “Obnovenie”.
  • Približne v strede obrazovky nájdete ponuku “Vrátiť sa na predchádzajúcu verziu Windows 10”.
  • Pod týmto nápisom kliknite na tlačidlo “Začať”.
  • Mechanizmus rýchlo overí dostupnosť potrebných súborov.
  • Následne musíte vyplniť “dotazník”. Microsoft zisťuje z akého dôvodu sa chcete vrátiť na predošlú verziu. Ak môžete, tak vyplňte korektný dôvod.
  • Kliknite na tlačidlo “Ďalej”.
  • Mechanizmus vám ponúkne možnosť vyhľadať aktualizácie, či náhodou nebola vydaná oprava. Ak chcete pokračovať v obnovení predošlej verzie Windows 10 tak kliknite na “Nie, ďakujem”.
  • Ďalšia obrazovka vás oboznámi s kľúčovými informáciami. Hovorí, že niektoré aplikácie budete musieť nainštalovať znova, a že prídete o všetky zmeny nastavení. Ako som už spomínal, týka sa to vecí, ktoré ste nainštalovali/upravili po inovácii na súčasnú verziu Windows 10.
  • Vaše osobné súbory by mali zostať zachované. Napriek tomu sa odporúča zálohovať ich.
  • Po kliknutí na tlačidlo “Ďalej”, sa dostanete na ďalšiu obrazovku.
  • Tu vás systém upozorní, že ak ste v predošlej verzii používali heslo, tak ho budete potrebovať aj po obnovení.
  • Kliknite na tlačidlo “Ďalej”.
  • Posledná obrazovka pred samotným úkonom.
  • Ak chcete pokračovať, tak kliknite na “Vrátiť na staršiu zostavu”. Ak ste si obnovenie rozmysleli, tak kliknite na “Zrušiť”.

Celý proces návratu na predošlú verziu Windows 10 môže trvať desiatky minút. Nedá sa s tým nič robiť, musíte len počkať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať