Tipy a triky pre YouTube

Tipy a triky pre YouTube: 7 skrytých nastavení a funkcií

 • YouTube patrí medzi najpopulárnejšie online platformy dneška.
 • Google preto pravidelne vylepšuje používateľský zážitok.
 • Pribúdajú nové funkcie a možnosti, ktoré sa hodí poznať.

YouTube. Jedno z najznámejší miest dnešného online sveta. Každý deň tu pribúda neuveriteľné množstvo nových videí, z ktorých si potom môžeme vyberať prakticky čokoľvek, čo nás zaujíma. Tento nespútaný svet video-obsahu sa teší obrovskej popularite a videá so stovkami miliónov pozretí nie sú ničím výnimočným.

Aplikácia YouTube je navyše štandardnou súčasťou našich smartfónov a Google robí všetko preto, aby prilákal čo najviac používateľov. Je to veľmi jednoduché. Čím viac používateľov má, tým viac reklamy dokáže predať.

A časť z používateľov dokáže premeniť aj na platiacich zákazníkov, ktorí siahnu po službe YouTube Premium s rozšírenými funkciami, ako napríklad sťahovanie videí z YouTube či prezeranie videí bez reklám.

To, že sú aplikácia YouTube a webové rozhranie služby postupne vylepšované je teda celkom prirodzené. Vďaka tomu sa zlepšuje používateľský zážitok a ľudia sú tu ochotní tráviť ešte viac času. Súčasne to ale znamená, že pribúdajú nové funkcie a nastavenia, ktoré sú často prehliadané.

Tieto nastavenia a funkcie nie sú vyslovene skryté alebo tajné. Sú normálne dostupné, akurát sa k nim treba preklikať. A práve v tom spočíva jadro problému. Veď povedzme si úprimne, koľko z nás pravidelne preklikáva nastavenia aplikácií a zisťuje, čo všetko sa tu vlastne nachádza… Je to škoda, pretože tým často prichádzame o veľa.

To platí aj v prípade aplikácie YouTube. Je to miesto, kde množstvo ľudí trávi množstvo času, no napriek tomu nepoznajú niektoré pomerne základné možnosti a funkcie. Tie potom vyzerajú ako veľké prekvapenie, či tajné funkcie. Nuž, tak sa poďme pozrieť na niekoľko takýchto tajomstiev mobilnej aplikácie YouTube. Možno z nich nepadnete na zadok, ale určite sa občas budú hodiť.

Tipy a triky pre YouTube: Tieto funkcie a nastavenia by ste mali poznať

Toto je 7 skrytých nastavení a funkcií YouTube. Väčšina je zameraná na mobilnú aplikáciu YouTube, avšak nachádza sa tu aj niekoľko vecí pre klasické webové rozhranie. A niektoré zo spomínaných vecí sú dostupné na obidvoch miestach. Sú to akési drobné tipy a triky pre YouTube, ktoré stoja za pozornosť.

Klávesové skratky pre YouTube

Začnime zľahka. Vo webovom rozhraní YouTube na počítačoch. Váš webový prehliadač možné až intímne dobre poznáme www.youtube.com, no to ešte neznamená, že vy poznáte klávesové skratky tohto webu. Áno, šípka doľava a doprava pre posunutie alebo kláves M pre vypnutie zvuku sú známe veci. Je tu toho však omnoho viac.

Sekcia Klávesové skratky sa zobrazuje až v prípade, že ste na YouTube prihlásení do svojho účtu, čo považujem za dosť nešťastné. No čo sa dá robiť, je to tak ako to je. V pravom hornom rohu kliknite na ikonu svojho profilu a zo zoznamu možností vyberte Klávesové skratky. Pozrite si prehľad a zapamätajte tie, ktoré sa vám pozdávajú.

Tipy a triky pre YouTube

Prepisy videa

To, že YouTube podporuje titulky som spomínal už dávnejšie. Bez ohľadu na to, či ide o tie automaticky generované alebo ručne pridané, tak titulky zvyknú potešiť. Hlavne pri zahraničných videách. No a tu prichádza na rad ďalší z tipov pre YouTube.

Ak sú pri videu prítomné titulky, tam s najväčšou pravdepodobnosťou bude prítomný aj textový prepis. Ide v podstate o jednotlivé riadky titulkov, cez ktoré sa dá prepnúť na konkrétny obsah videa.

 • Spustite prehrávanie videa.
 • Na počítači kliknite na symbol … medzi základnými možnosťami a zvoľte “Zobraziť prepis”.
 • Na mobile kliknite na symbol šípky dole veda názvu videa a zvoľte “Zobraziť prepis”.
 • Zobrazí sa textový prepis videa, cez ktorý sa môžete preklikávať na rôzny čas vo videu.
Tipy a triky pre YouTube

Zdieľanie videa od konkrétneho času

Zdieľanie videí. To nepatrí medzi nejaké veľké tipy a triky pre YouTube. Stačí skopírovať link a poslať. Áno, v základe je to skutočne tak, ale… Je tu ešte jedna pokročilejšia možnosť, a to zdieľanie videa tak, aby sa po otvorení odkazu začalo prehrávať od konkrétneho momentu. Napríklad chcete v hodinovom videu upriamiť pozornosť známeho na konkrétnu pasáž, tak mu pošlete taký link, aby sa mu otvorili presne to, na čo chcete upozorniť.

 • Pri prehrávaní videa kliknite na tlačidlo “Zdieľať”.
 • Začiarknite možnosť “Spustiť v čase”.
 • Kliknite na tlačidlo “Kopírovať”.
 • Odošlite vygenerovaný odkaz.
 • Hotovo.

Toto bohužiaľ nie je podporované v mobilnej aplikácii YouTube, čo je veľká škoda.

Tipy a triky pre YouTube

Vypnutie automatického prehrávania

Tentokrát tu zase máme vec, ktorá je prítomná len v mobilnej aplikácii. Ide o vypnutie automatického prehrania ďalšieho videa po skončení toho, ktoré pozeráte aktuálne. Táto funkcia známa ako Autoplay je štandardne zapnutá a efektívne spôsobuje to, že videá v mobilnej aplikácii pozeráte donekonečna…

 • Otvorte aplikáciu YouTube.
 • Kliknite na ikonu svojho profilu.
 • Vyberte možnosť “Nastavenia”.
 • Prejdite do sekcie “Automatické prehrávanie”.
 • Ťuknite na prepínač “Automatické prehranie ďalšieho videa”.
 • Hotovo.
Tipy a triky pre YouTube

Nevhodné pre deti? Obmedzený režim!

Síce sú tu algoritmy pre automatické kontrolovanie obsahu, ako aj špeciálna kategória obsahu pre deti, no nič nie je stopercentné. YouTube preto ponúka aj funkciu “Obmedzený režim”, ktorá pomáha skryť videá, ktoré môžu byť nevhodné pre deti. Dostupné je to pre mobilnú aplikáciu aj pre webové rozhranie.

 • Na PC túto možnosť nájdete po kliknutí na ikonu profilu. V zozname ponúkaných vecí sa nachádza možnosť “Obmedzený režim”.
 • V mobilnej aplikácii treba prejsť do nastavení, zvoliť sekciu “Všeobecné” a prepínač “Obmedzený režim” nájsť tam.
Tipy a triky pre YouTube

Viac kontroly nad súkromím

Ak ste prihlásení do svojho účtu, tak YouTube pri štandardných nastaveniach ukladá históriu prezeraných videá, ako aj to, čo ste vyhľadávali. Na základe toho potom do značnej miery funguje aj odporúčanie ďalších videí na sledovanie. Možno ste ale nevedeli, že mobilná aplikáciu ponúka režim inkognito. Funguje to veľmi podobne ako inkognito vo webovom prehliadači. Proste sa neuložia žiadne informácie o prehliadaných či vyhľadávaných videách.

Keď ste v režime inkognito, aplikácia YouTube sa správa tak, ako keby ste nemali prihlásený svoj účet. Aktivita vášho účtu, ako napríklad odbery alebo história pozerania, nebudú mať vplyv na prostredie na YouTube, ktoré sa vám bude zobrazovať. Po vypnutí režimu inkognito sa história vyhľadávania a pozerania z relácie inkognito vymaže. Znamená to, že vo vašom účte sa neodzrkadlí žiadna vaša aktivita uskutočnená počas tejto relácie.

 • Zapnite aplikáciu YouTube.
 • V pravom hornom rohu kliknite na ikonu svojho profilu.
 • Ťuknite na možnosť “Zapnúť režim inkognito”.

V mobilnej aplikácii ešte odporúčam pozrieť na sekciu “História a ochrana súkromia” v “Nastavenia”. Nachádza sa tu niekoľko zaujímavých vecí. Napríklad vymazanie histórie či dočasné pozastavenie jej vytvárania. Na počítači sa tieto veci spravujú cez konto Google, kde je samostatná sekcia “Údaje a ochrana súkromia”.

Tipy a triky pre YouTube

Majte svoj čas pod kontrolou

Ak by ste niekedy mali pocit, že sledovaním videí tráviť až príliš veľa času, tak si budete vedieť trošku pomôcť cez zabudované funkcie. Aplikácia vás samozrejme chce pri videách udržať čo najdlhšie, no súčasne vám ponúka aj možnosť ako získať viac kontroly. Tá je ale štandardne vypnutá. Musíte ju nájsť a aktivovať.

 • Zapnite aplikáciu YouTube.
 • V pravom hornom rohu kliknite na ikonu svojho profilu.
 • Vyberte “Nastavenia”.
 • Kliknite na “Všeobecné”.
 • Zapnite možnosť “Pripomínať potrebu prestávok”.
 • Zvoľte nejaký rozumný časový interval.
 • Ak pri pozeraniu videí zvyknete venovať čas v noci, a potom napríklad nespíte dosť dlho, tak si zapnite ja možnosť “Pripomenúť večierku”.
 • Nastavte si vhodný harmonogram a dodržujte ho.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať