Nízke FPS a sekanie hry: Čo môže byť príčinou, a čo sa s tým dá robiť?

Chvíľkové zamrznutie hry či náhly pokles FPS a s tým spojené sekanie. Tieto javy sú pre väčšinu hráčov priam nočnou morou, pretože svoje obľúbené hry alebo dlho očakávaný kúsok si zrazu nemôžu naplno vychutnať. Skutočne nepríjemné.

Prejavuje sa to prakticky rovno, zníženou hrateľnosťou, no príčin tohto problému môže byť skutočne veľa. Nájsť tú správnu z nich a nasadiť úspešné riešenie predstavuje neľahký boj. Máloktorý hráč však bude ochotný pokračovať so sekajúcou hrou.

Poďme sa teda v rýchlosti pozrieť na niektoré z najčastejších príčin, ktoré môžu takéto spôsobovať takéto nepríjemnosti.

Nedostatočná hardvérová výbava

Asi najzákladnejšou príčinou prečo hra dosahuje priam nehrateľnú úroveň FPS je nedostatočná hardvérová konfigurácia počítača. Niektorý z komponentov, prípadne ich kombinácia, jednoducho nepostačuje na to, aby hra dokázala bežať plynulo.

Preto je dôležité vopred si overiť, či váš stroj spĺňa aspoň minimálne požiadavky danej hry. Niekedy už môže byť čas na nejaký ten upgrade.

Príliš nekriticky nastavená úroveň grafických detailov

Tento bod úzko súvisí s vyššie spomínanou hardvérovou výbavou počítača. Hoci dnešné hry veľmi dobre zvládajú detekciu prítomných komponentov a následné nastavenie vhodných grafických detailov, nie vždy to prebehne ideálne. Niekedy zlyhá hra, inokedy majú hráči príliš veľké oči.

Ak preto váš počítač papierovo spĺňa všetky požiadavky, porozmýšlajte nad úpravou nastavení nastavení grafiky. Znížte úroveň detailov, vypnite tiene a pokročilé metódy vykresľovania a radšej sa uspokojte s horším vizuálom za cenu plynulosti.

Trocha experimentovania môže priniesť až prekvapivé výsledky. Za skúšku stojí aj zníženie rozlíšenia, overenie či hra nie je spustená v okne (Windowed) a vypnutie/zapnutie Vertical Sync.

Nesprávne zvolený grafický adaptér

V tomto prípade nejde o to, že ste pri výbere komponentov či notebooku siahli po nesprávnej grafickej karte. Nie. Na mysli mám situáciu, kedy váš stroj disponuje dvojicou grafických kariet – integrovanou a dedikovanou.

Celé je to o tom, že pri spustení náročnej aplikácie, respektívne hry, sa namiesto výkonnej dedikovanej grafickej karty zvolí ako hlavný adaptér práve integrovaný čip, ktorý nie je dostatočne výkonný. Preto sa uistite, že požadovaná hra sa spúšťa práve cez výkonnejšiu grafickú kartu.

Staré ovládače grafickej karty

Hlavne v prípade, že si chcete užiť niektorú z najnovších hier nie je odveci vykonať aktualizáciu driverov pre grafickú kartu. Tie sú totiž pravidelne aktualizované a často prinášajú celkovú optimalizáciu práve pre najnovšie hry.

Zastarané ovládače môžu vašej grafickej karte takpovediac podkopávať nohy. Aktualizáciu na najnovšiu verziu je bezplatná a veľmi jednoduchá.

Zlá optimalizácia alebo chyby v hre

Hra môže sekať aj kvôli tomu, že sa v nej nachádzajú chyby, prípadne nebola správne optimalizovaná. Hlavne v prípade horúcich noviniek dochádza bežne k situáciám, kedy tvorcovia dodatočne plátajú rôzne menšie i väčšie nedostatky. Aj toto dokáže ovplyvniť celkový výkon.

Preto je dobré situáciu sledovať a pokiaľ je to možné, tak hru pravidelne aktualizovať inštaláciou takzvaných patchov či updatov. Situácia však môže byť aj opačná.

Hra, ktorá donedávna bežala úplne plynulo zrazu na tom istom stroji začne sekať. Ak tvorcovia nedávno vydali aktualizáciu na novšiu verziu, príčina problémov sa môže skrývať aj tam. Vtedy je najrozumnejšie problém nahlásiť a čakať na ďalšiu opravu.

Dobré je súčasne sledovať, či nedošlo k pridaniu nového obsahu (lepšie textúry, pokročilejšia grafika), kvôli čomu došlo k zvýšeniu hardvérovej náročnosti danej hry.

Pokles výkonu kvôli prehrievaniu

Ničím zvláštnym nie je ani situácia, kedy sa pri dlhšom hraní komponenty prehrievajú a v záujme ich ochrany dochádza k zníženiu celkového výkonu.

Príčinou môže byť buď nedostatočné a nesprávne dimenzované chladenie už v samom princípe, prípadne sa jeho efektivita môže znižovať vekom – nánosy prachu, degradovaný efekt chladiacej pasty. Základnú údržbu v podobe čistenia od nánosov prachu jednoducho nie je dobré podceňovať.

Režim šetrenia energie

Hlavne v prípade notebookov sa môže stať, že systém kvôli snahe o úsporu energie beží v šetriacom režime. Hrať pravdepodobne budete len pri pripojenom napájacom adaptéry, no napriek tomu to celé stojí za preverenie. Nastavenia nájdete napríklad tak, že cez Štart vyhľadáte “plán napájania”.

Prípadne si aktuálny stav viete overiť aj kliknutím na ikonu batérie v takzvanej notifikačnej oblasti – pri hodinkách.

Na pozadí beží náročná aplikácia

Ďalšou bežnou príčinou sekania hry môže byť to, že na pozadí máte v systéme spustenú náročnú aplikáciu, ktorá si časť z možností hardvéru ukrajuje pre seba. Rovnako tak môže ísť o sériu menej náročných aplikácií, ktoré ako celok predstavujú značnú záťaž.

Vyvolajte Správcu úloh, cez ktorého dokážete rýchlo a ľahko identifikovať, či k niečomu takémuto dochádza.

V prehľade bežiacich procesov vidíte čo všetko je spustené a koľko % si to ukrajuje z procesora, pamäte, disku či najnovšiu už aj z grafickej karty. V prípade potreby dokážete takúto aplikáciu vypnúť stlačením na tlačidlo “Ukončiť úlohu”.

Windows 10 si pripravuje aktualizáciu

Opäť ide o proces, ktorý prebieha na pozadí a môže predstavovať značnú záťaž na možnosti počítača. Windows 10 sa proste občas zvykne pripravovať na inštaláciu aktualizácie.

Overiť si to viete cez systémové nastavenia (Win + I) v sekcii “Aktualizácia a zabezpečenie – Windows Update”. Ak k tomu dochádza, tak najlepšie bude s hraním počkať, kým úspešne neprebehnú systémové procesy.

Antivírusový program skenuje alebo je v konflikte

Tradičným podozrivým v prípade náhleho sekania a mrznutia hier je bezpečnostné riešenie, teda antivírus. Ten môže na pozadí akurát vykonávať kontrolu diskov či aktualizáciu.

Nastať môže aj ďalšia nepríjemná situácia. Používané riešenie tretej strany (ESET, Avast…) sa môže dostávať do konfliktu so zabudovaným Windows Defenderom. Je to pomerne špecifická situácia, no ako som sa nedávno presvedčil, stať sa to môže.

V skratke išlo o to, že mi skončila platnosť licencie na ESET, čo Windows 10 vyhodnotil tak, že zariadenie už nie je efektívne chránené a oživil Windows Defender, ktorý dovtedy driemal. V skutočnosti ale ESET stále bežal a dvojica ochrancov sa tak náhle dostala do konfliktu.

V mojom prípade stačilo opätovné predĺženie licencie na ESET, čím došlo k jeho aktualizácií a obnoveniu plnej ochrany. Windows Defender sa v tom momente presunul do hibernácie a procesor si vydýchol. Alternatívou by bolo odinštalovanie ESETu.

Herný režim Windows 10

Je to trochu paradoxné, no výkon počítača môže v niektorých prípadoch negatívne ovplyvniť aj funkcia “Herný režim”. Tá sa nachádza v systémových nastaveniach Windows 10 a štandardne slúži na optimalizáciu výkonu PC pre hranie hier.

Niekedy robí pravý opak. V prípade problémov s výkonom pri hraní hier preto môžete vyskúšať jej vypnutie. Nájdete ju v sekcii “Hranie hier – Herný režim”.

Vyskúšať to samozrejme môžete aj opačne. Herný režim problémy spôsobuje len vo špecifických prípadoch a väčšinou má úplne opačný potenciál – dokáže pomôcť.

Nahrávanie na pozadí

Ďalšia z nenápadných funkcií operačného systému Windows 10, ktorá môže spôsobiť sekanie hier. V princípe ide o to, že zabudovaný nástroj Xbox Game Bar umožňuje hry nahrávať aj na pozadí, bez toho, aby ste záznam spustili ručne.

Hlavná myšlienka spočíva v tom, že pri hraní hier dopredu neviete, kedy sa vám podarí dosiahnuť niečo, čo stojí za video. Nahrávanie na pozadí teda v stanovenom cykle (15 sekúnd až 10 minút) automaticky vytvára záznam, ktorý si potom viete uložiť. Ak ho ručne neuložíte, tak sa vymazáva.

Neustále nahrávanie obrazu logicky predstavuje určitú záťaž na hardvér, preto ho môžete skúsiť vypnúť, či sa situácia následne nezlepší. Nastavenie nájdete v sekcii “Hranie hier – Snímky”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
ako zmenit jazyk klavesnice

Ako prepnúť klávesnicu na anglickú?

Absolútna väčšina z nás používa slovenskú klávesnicu, čo je úplne logické. Existujú však situácie, kedy potrebujeme prepnúť na tú anglickú.