Ako sa vo Windows 10 dostať do núdzového režimu?

Núdzový režim je špeciálny spôsob zapnutia operačného systému Windows, kedy dochádza k spusteniu len tých najzákladnejších prvkov. Systém je spustený len s úplným minimom pre svoje fungovanie. 

Ako už naznačuje aj samotný názov, nejde o štandardný režim, v ktorom by ste so systémom chceli pracovať. Núdzový režim, známy aj ako Safe Mode, prichádza na rad vtedy, ak systém nie je z nejakého dôvodu možné zapnúť klasickým spôsobom.

Ide o akýsi záchranný mechanizmus, ktorý sa dá využiť pri riešení problémov a v kritických situáciách dokáže pomôcť aj pri ručnej zálohe dôležitých dát. 

Núdzový režim môže prísť vhod napríklad po inštalácii problematickej aktualizácie pre Windows 10, pri problémoch s ovládačmi pre grafickú kartu či dokonca pri snahe o odstránenie agresívneho škodlivého kódu, ktorý sa spúšťa automaticky pri zapnutí systému.

Systém sa dá v núdzovom režime spustiť viacerými spôsobmi. V praxi to väčšinou závisí od toho, v akom stave sa aktuálne nachádza operačný systém. 

Ako spustiť núdzový režim pri funkčnom Windows 10

Za predpokladu, že k problémom síce dochádza, no samotný Windows 10 ešte nabieha, vieme núdzový režim aktivovať napríklad cez nástroj msconfig.

  • Cez ponuku Štart alebo nástroj Spustenie (Win + R) zadáme a spustíme “msconfig”.
  • Zobrazí sa nástroj “System Configuration”.
  • Prepneme sa na položku “Boot”.
  • V ponuke “Boot Options” začiarneme “Safe Mode”.
  • Štandardom je režim “Minimal”, no ak potrebujeme prístup na internete, tak zvolíme “Network”.
  • Stlačíme “OK”.
  • Zobrazí sa ponuka na okamžité reštartovanie systému, prípadne na uloženie zmien bez reštartovania.
  • Zvolíme to, čo nám vyhovuje. Ak v systéme ešte potrebujeme niečo urobiť, tak zvolíme možnosť pre uloženie bez reštartovania. Porobíme čo treba a systém reštartujeme ručne.
  • Ak naopak chceme okamžite prejsť do núdzového režimu, tak zvolíme “Restart”.

Systém nabehne v núdzovom režime, porobíme čo nám treba a následne opäť vyvoláme “msconfig”, kde odčiarkneme “Safe Mode”, aby najbližšie už došlo k normálnemu spusteniu.

Klávesová skratka 

Ďalšia možnosť, ako sa dostať vo Windows 10 do núdzového režimu je ešte jednoduchšia. Stále sa pohybuje v rovine, kedy operačný systém dokáže nabehnúť. 

Stačí držať kláves Shift, kliknúť na tlačidlo napájania a zvoliť možnosť “Reštartovať”. Funguje to pri tlačidle v ponuke Štart, ako aj pri tom, ktoré je na Obrazovke uzamknutia.

Systémové nastavenia

Do tretice sa dá pri bežiacom systéme do núdzového režimu prejsť priamo cez systémové nastavenia (Win + I). Stačí prejsť do ponuku “Aktualizácia a zabezpečenie”, zvoliť položku “Obnovenie” a tam v sekcii “Rozšírené spustenie” kliknúť na tlačidlo “Reštartovať”.

Musíte sa k tomu preklikať

Ak zvolíme druhú alebo tretiu spomínanú metódu, tak sa nedostaneme okamžite do núdzového režimu. Namiesto toho sa najprv dostaneme k modrej obrazovke “Výber možností”, kde zvolíme “Riešiť problémy”. 

Následne klikneme na “Rozšírené možnosti” a z ponúkaných vecí vyberieme “Nastavenie spustenia”. Nakoniec klikneme na tlačidlo “Reštartovať”.

Nakoniec sa nám zobrazí ďalšia modrá obrazovka tentokrát s viacerými možnosťami a nadpisom “Startup Settings”. Z dostupných možností vyberáme stlačením klávesu s príslušným číslom. V našom prípade stlačíme kláves 4 alebo 5 čo je Safe Mode a Safe Mode with Networking teda núdzový režim.

Núdzový režim pri nefunkčnom Windows 10

Vyššie som popísal ten lepší prípad, kedy sa do núdzového režimu chceme dostať z ešte relatívne fungujúceho systému. 

No vec sa má tak, že väčšinou sa do núdzového režimu potrebujeme dostať práve preto, že systém nenabehne. Ako postupovať vtedy?

Automatická ponuka

Windows 10 je v tejto oblasti celkom pokročilý. Ak systém trikrát po sebe nenabehne, pri ďalšom pokuse by sa automaticky mala zobraziť ponuka “Recovery/Obnovenie” s možnosťou prechodu do pokročilých možností opravy. 

Týmto spôsobom by sme sa mali dostať k modrej obrazovke “Výber možností”, kde zvolíme “Riešiť problémy”, “Rozšírené možnosti” a “Nastavenie spustenia”. Po reštartovaní by sa mala zobraziť ďalšia modrá obrazovka s možnosťou výberu spustenia vrátane “Safe Mode” a “Safe Mode with Networking”.

Prinajhoršom teda stačí trikrát po sebe prerušiť spúšťanie systému – napríklad vypnutím počítača cez fyzické tlačidlo.

Klávesová skratka zaberá len málokedy

V niektorých prípadoch je možné ponuku “Startup Settings” vyvolať stláčaním klávesu F8 alebo kombinácie Shift + F8 pri zapínaní počítača. Táto metóda má ale pri dnešných počítačoch nízku šancu na úspech – zapínajú sa prirýchlo alebo túto možnosť vypol výrobca. 

Inštalačné USB a príkazový riadok

Ďalšou možnosťou je použiť inštalačné USB s Windows 10. Nabootujeme z neho inštalátor, no namiesto tlačidla “Inštalovať” zvolíme “Oprava počítača”.

Z ponuky zvolíme “Riešiť problémy” a “Príkazový riadok”. Do príkazového riadka napíšte bcdedit /set {default} safeboot minimal. Ak potrebujete núdzový režim s prístupom na internet, tak namiesto toho zadajte  bcdedit /set {default} safeboot network.

Napísať zložené zátvorky len tak, to môže byť dosť veľký problém, preto použite klávesovú skratku Alt + 123 a Alt + 125.

Kliknite na symbol X pre vypnutie príkazového riadka a následne na modrej obrazovke kliknite na “Pokračovať”. Systém sa reštartuje a spustí v núdzovom režime.

Na to, aby ste sa nakoniec z núdzového režimu dostali cez ponuku Štart nájdite a spustite “msconfig”. Prekliknite sa do sekcie “Boot” a odčiarknite “Safe Mode”. Zmenu potvrďte.

Prípadne sa opäť cez inštalačné USB dostaňte k príkazovému riadku a tam zadajte príkaz bcdedit /deletevalue {default} safeboot.

2 comments
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
stiahnuť Facebook do PC

Ako stiahnuť Facebook do PC?

Nemusí to vyhovovať úplne každému, no časť používateľov preferuje Facebook ako aplikáciu aj na počítači. Stiahnuť sa dá veľmi jednoducho.