Ako sa vo Windows 10 dostať do núdzového režimu?

Núdzový režim je špeciálny spôsob zapnutia operačného systému Windows, kedy dochádza k spusteniu len tých najzákladnejších prvkov. Systém je spustený len s úplným minimom pre svoje fungovanie. 

Ako už naznačuje aj samotný názov, nejde o štandardný režim, v ktorom by ste so systémom chceli pracovať. Núdzový režim, známy aj ako Safe Mode, prichádza na rad vtedy, ak systém nie je z nejakého dôvodu možné zapnúť klasickým spôsobom.

Ide o akýsi záchranný mechanizmus, ktorý sa dá využiť pri riešení problémov a v kritických situáciách dokáže pomôcť aj pri ručnej zálohe dôležitých dát. 

Núdzový režim môže prísť vhod napríklad po inštalácii problematickej aktualizácie pre Windows 10, pri problémoch s ovládačmi pre grafickú kartu či dokonca pri snahe o odstránenie agresívneho škodlivého kódu, ktorý sa spúšťa automaticky pri zapnutí systému.

Systém sa dá v núdzovom režime spustiť viacerými spôsobmi. V praxi to väčšinou závisí od toho, v akom stave sa aktuálne nachádza operačný systém. 

Ako spustiť núdzový režim pri funkčnom Windows 10

Za predpokladu, že k problémom síce dochádza, no samotný Windows 10 ešte nabieha, vieme núdzový režim aktivovať napríklad cez nástroj msconfig.

  • Cez ponuku Štart alebo nástroj Spustenie (Win + R) zadáme a spustíme “msconfig”.
  • Zobrazí sa nástroj “System Configuration”.
  • Prepneme sa na položku “Boot”.
  • V ponuke “Boot Options” začiarneme “Safe Mode”.
  • Štandardom je režim “Minimal”, no ak potrebujeme prístup na internete, tak zvolíme “Network”.
  • Stlačíme “OK”.
  • Zobrazí sa ponuka na okamžité reštartovanie systému, prípadne na uloženie zmien bez reštartovania.
  • Zvolíme to, čo nám vyhovuje. Ak v systéme ešte potrebujeme niečo urobiť, tak zvolíme možnosť pre uloženie bez reštartovania. Porobíme čo treba a systém reštartujeme ručne.
  • Ak naopak chceme okamžite prejsť do núdzového režimu, tak zvolíme “Restart”.

Systém nabehne v núdzovom režime, porobíme čo nám treba a následne opäť vyvoláme “msconfig”, kde odčiarkneme “Safe Mode”, aby najbližšie už došlo k normálnemu spusteniu.

Klávesová skratka 

Ďalšia možnosť, ako sa dostať vo Windows 10 do núdzového režimu je ešte jednoduchšia. Stále sa pohybuje v rovine, kedy operačný systém dokáže nabehnúť. 

Stačí držať kláves Shift, kliknúť na tlačidlo napájania a zvoliť možnosť “Reštartovať”. Funguje to pri tlačidle v ponuke Štart, ako aj pri tom, ktoré je na Obrazovke uzamknutia.

Systémové nastavenia

Do tretice sa dá pri bežiacom systéme do núdzového režimu prejsť priamo cez systémové nastavenia (Win + I). Stačí prejsť do ponuku “Aktualizácia a zabezpečenie”, zvoliť položku “Obnovenie” a tam v sekcii “Rozšírené spustenie” kliknúť na tlačidlo “Reštartovať”.

Musíte sa k tomu preklikať

Ak zvolíme druhú alebo tretiu spomínanú metódu, tak sa nedostaneme okamžite do núdzového režimu. Namiesto toho sa najprv dostaneme k modrej obrazovke “Výber možností”, kde zvolíme “Riešiť problémy”. 

Následne klikneme na “Rozšírené možnosti” a z ponúkaných vecí vyberieme “Nastavenie spustenia”. Nakoniec klikneme na tlačidlo “Reštartovať”.

Nakoniec sa nám zobrazí ďalšia modrá obrazovka tentokrát s viacerými možnosťami a nadpisom “Startup Settings”. Z dostupných možností vyberáme stlačením klávesu s príslušným číslom. V našom prípade stlačíme kláves 4 alebo 5 čo je Safe Mode a Safe Mode with Networking teda núdzový režim.

Núdzový režim pri nefunkčnom Windows 10

Vyššie som popísal ten lepší prípad, kedy sa do núdzového režimu chceme dostať z ešte relatívne fungujúceho systému. 

No vec sa má tak, že väčšinou sa do núdzového režimu potrebujeme dostať práve preto, že systém nenabehne. Ako postupovať vtedy?

Automatická ponuka

Windows 10 je v tejto oblasti celkom pokročilý. Ak systém trikrát po sebe nenabehne, pri ďalšom pokuse by sa automaticky mala zobraziť ponuka “Recovery/Obnovenie” s možnosťou prechodu do pokročilých možností opravy. 

Týmto spôsobom by sme sa mali dostať k modrej obrazovke “Výber možností”, kde zvolíme “Riešiť problémy”, “Rozšírené možnosti” a “Nastavenie spustenia”. Po reštartovaní by sa mala zobraziť ďalšia modrá obrazovka s možnosťou výberu spustenia vrátane “Safe Mode” a “Safe Mode with Networking”.

Prinajhoršom teda stačí trikrát po sebe prerušiť spúšťanie systému – napríklad vypnutím počítača cez fyzické tlačidlo.

Klávesová skratka zaberá len málokedy

V niektorých prípadoch je možné ponuku “Startup Settings” vyvolať stláčaním klávesu F8 alebo kombinácie Shift + F8 pri zapínaní počítača. Táto metóda má ale pri dnešných počítačoch nízku šancu na úspech – zapínajú sa prirýchlo alebo túto možnosť vypol výrobca. 

Inštalačné USB a príkazový riadok

Ďalšou možnosťou je použiť inštalačné USB s Windows 10. Nabootujeme z neho inštalátor, no namiesto tlačidla “Inštalovať” zvolíme “Oprava počítača”.

Z ponuky zvolíme “Riešiť problémy” a “Príkazový riadok”. Do príkazového riadka napíšte bcdedit /set {default} safeboot minimal. Ak potrebujete núdzový režim s prístupom na internet, tak namiesto toho zadajte  bcdedit /set {default} safeboot network.

Napísať zložené zátvorky len tak, to môže byť dosť veľký problém, preto použite klávesovú skratku Alt + 123 a Alt + 125.

Kliknite na symbol X pre vypnutie príkazového riadka a následne na modrej obrazovke kliknite na “Pokračovať”. Systém sa reštartuje a spustí v núdzovom režime.

Na to, aby ste sa nakoniec z núdzového režimu dostali cez ponuku Štart nájdite a spustite “msconfig”. Prekliknite sa do sekcie “Boot” a odčiarknite “Safe Mode”. Zmenu potvrďte.

Prípadne sa opäť cez inštalačné USB dostaňte k príkazovému riadku a tam zadajte príkaz bcdedit /deletevalue {default} safeboot.

2 comments
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
Ako zapnúť Bluetooth na hodinkách?

Ako zapnúť Bluetooth na hodinkách?

Pri problémoch so spárovaním mobilu a hodiniek nastávajú rôzne otázky. Jednou z nich môže byť aj to ako zapnúť Bluetooth na hodinkách?