Ako vypnúť VoLTE

Ako vypnúť VoLTE? Postačí pár kliknutí či poslanie SMS

 • Smartfóny sporadicky dostávajú nové technológie.
 • Niektoré sú veľmi zaujímavé, no netešia sa veľkej obľube.
 • Patrí medzi nich aj technológia VoLTE (Voice over LTE).

Ako napovedá aj samotný názov, Voice over LTE, je v skratke technológia, ktorá umožňuje telefonovať s využitím LTE (4G) siete. Telefonický hovor sa vtedy vykonáva s využitím dátovej siete, čo so sebou prináša niekoľko výhod. Operátori o VoLTE hovoroch vo všeobecnosti hovoria ako o najkvalitnejšom spôsobe telefonovania. Má to svoje dôvody:

 • Hovory sú spájané takmer okamžite. Prakticky do dvoch sekúnd od stlačenia vytáčania. Samozrejme, za predpokladu, že aj protistrana má aktívne VoLTE.
 • Zariadenie zostáva počas hovoru naďalej pripojené v 4G/LTE dátovej sieti. To znamená, že môžete nerušene využívať mobilné dáta.
 • Kvalita hlasového prenosu je vysoká. Inak povedané, budete sa lepšie počuť. Preto sa o tom hovorí aj ako o telefonovaní v HD kvalite.
 • Podporovaný je plynulý prechod z VoLTE na klasický hovor bez prerušenia. Dochádza k tomu v prípade, že sa dostanete z pokrytia LTE (4G) siete, ktorá je inak potrebná.
 • Hovory nevyžadujú žiaden dátový balík, mobilné dáta môžete mať vypnuté. Dátová sieť sa síce využíva po technickej stránke, no vám sa žiadne mobilné dáta nemíňajú.

Službu na Slovensku podporujú všetci štyria operátori – 4ka, O2, Orange aj Telekom. Jej aktivácia, vypnutie či používanie sú bezplatné. Za hovory uskutočňované týmto spôsobom je účtovaná sadza klasického hovoru. Proste vás to v porovnaní s bežným telefonovaním nestojí nič navyše.

Ako vypnúť VoLTE?

Ak patríte práve k skupine ľudí, ktorí o používanie tejto služby nemajú najmenší záujem, tak sa nemusíte ničoho báť. Postup ako vypnúť VoLTE je veľmi jednoduchý a rýchly. Celé je to obvykle vecou niekoľkých kliknutí. Presný postup sa mierne líši od toho, aký smartfón vlastníte, no základný proces ako vypnúť VoLTE je vždy rovnaký.

Jednoducho sa potrebujete dostať do nastavení svojho smartfónu, a tam vypnúť využívanie VoLTE, čo môžete nájsť aj po označením Hovory VoLTE. Presný názov a umiestnenie hľadaného nastavenia sa môže trochu líšiť podľa výrobcu smartfónu. Pomôcť si napríklad môžete vyhľadávaním v systémovej aplikácii Nastavenia.

Väčšinou by ste sa k hľadanému nastaveniu mali dostať v niektorej z týchto sekcií:

 • Sekcia SIM karty a mobilné siete
 • Sekcia Bezdrôtové pripojenie a siete
 • Sekcia Pripojenia – mobilné siete

Niekedy je ešte nutné rozkliknúť nastavenia pre konkrétnu SIM kartu. Platí to hlavne na smartfónoch, ktoré podporujú súčasné používanie dvoch SIM kariet.

Ono je to vo svojej podstate tá istá sekcia, akurát má trochu iný názov. Proste, ak chcete vypnúť VoLTE, tak sa musíte dostať k nastaveniam pre mobilnú sieť. Práve tam zvykne byť umiestnený potrebný prepínač. Ten z polohy zapnuté prepnete do polohy vypnuté a máte hotovo. Celý proces vám zaberie nanajvýš minútu či dve. Vypnutie VoLTE sa samozrejme dá kedykoľvek zvrátiť.

Ak by ste sa k požadovanej sekcii s prepínačom pre správu funkciu Hovory VoLTE nevedeli dopátrať, tak si overte, či ju váš smartfón vôbec podporuje. Aby ste sa zbytočne netrápili. Ono ich totiž nepodporuje zas tak veľa modelov…

Okrem základnej podpory technológie VoLTE totiž softvér telefónu musí obsahovať aj dodatočné nastavenia, ktoré umožňujú technológiu využívať v konkrétnej sieti konkrétneho operátora.

Vypnutie na strane operátora

V niektorých prípadoch je službu najskôr nutné aktivovať na úrovni mobilného operátora. Buď cez zákaznícku linku alebo SMS. Na Slovensku sa to týka len operátora 4ka.

Ostatní traja operátori službu zákazníkom na svojej strane povolia automaticky, pokiaľ majú kompatibilný smartfón, 4G pripojenie a VoLTE povolené v nastaveniach smartfónu.

Naopak, deaktiváciu služby priamo na strane operátora je možné vykonať u operátora 4ka a Telekom. Ak teda pre svoju SIM kartu chcete VoLTE vypnúť natvrdo, môžete to spraviť aj týmto spôsobom.

 • 4ka – Zaslaním SMS s textom VOLTE STOP na číslo 900.
 • Telekom – Zaslaním bezplatnej SMS v tvare VOLTE VYP na číslo 12323.
 • O2 – VoLTE môžete deaktivovať v nastaveniach vášho smartfónu.
 • Orange – VoLTE môžete deaktivovať v nastaveniach smartfónu.

V prípade O2 a Orange teda musíte stále pristúpiť k vypnutiu VoLTE na úrovni svojho smartfónu.

Ako vypnúť VoLTE v Orange?

Ešte raz, aby to bolo úplne jasné. Pre zákazníkov Orange a O2 je to rovnaké. Služba je zo strany operátora povolená automaticky, ak máte podporovaný smartfón, ste pripojení do 4G siete a v smartfóne máte povolené VoLTE.

Vypnutie VoLTE Orange nevykonáva na svojej strane. Ani O2. Možno, že by to spravili, ak sa im ozvete na zákaznícku linku, no štandardne vám musí stačiť to, že funkciu vypnete v nastaveniach svojho smartfónu.

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako nainštalovať Google Chrome?

Nemusíte sa báť, proces ako nainštalovať Google Chrome je jednoduchý. Prehliadač je dostupný zadarmo a inštalácia je otázkou minút.