Spiace karty: Ako znížiť spotrebu RAM v prehliadači Microsoft Edge?

Napriek tomu, že nový Microsoft Edge stojí na rovnakom podvozku ako známy Google Chrome, neznamená to, že do vienka nedostáva špeciálne vylepšenia z Redmondskej dielne. Práve naopak, Microsoft neúnavne pracuje na vylepšovaní svojho prehliadača.

To, že webové prehliadače aktuálne patria medzi aplikácie s veľkou náročnosťou na operačnú pamäť nie je ničím prekvapivým. Práve spomínaný Chrome je touto skutočnosťou až notoricky známy. Podobne na tom je aj Microsoft Edge, no vyzerá to tak, že Microsoft nedávno prišiel s riešením, ktoré by malo spotrebu RAM aspoň čiastočne dostať pod kontrolu.

Optimalizácia spotreby operačnej pamäte sa konkrétne týka situácie, kedy má používateľ otvorených viacero kariet, no aktívne pracuje len s niektorými z nich. Dnes je to bežná prax. Každá otvorená karta pritom potrebuje časť z dostupných hardvérových prostriedkov počítača.

Keď to teda zjednodušíme, čím viac kariet má používateľ v prehliadači otvorených, tým väčšiu časť z výkonu procesora a kapacita operačnej pamäte vtedy využíva. V celkovom dôsledku to dokáže značným spôsobom ovplyvniť celkový výkon zariadenia.

Spiace karty stoja za skúšku

Riešením v prípade prehliadača Microsoft Edge má byť mechanizmus takzvaných spiacich kariet. Ak je táto možnosť zapnutá, otvorené karty, ktoré nie sú používané po určitom čase prejdú do režimu spánku. Práve tým sa dokážu ušetriť hardvérové prostriedky, najmä kapacita operačnej pamäte.

Nepoužívané karty teda prejdú do režimu spánku a pri ich ďalšom otvorení bude chvíľku trvať, kým naplno nabehnú. Nebudú síce dostupné okamžite, no na druhú stranu je to vyvažované spomínaným šetrením hardvérových prostriedkov. Minimálne za skúšku preto mechanizmus spiacich kariet stojí.

Funguje to automaticky, funkciu stačí len zapnúť v nastaveniach prehliadača. Okrem toho je dobré vhodne nastaviť dobu neaktivity, po ktorej sa karty uspia. Štandardne totiž môžu byť nastavené až 2 hodiny, čo je skutočne dlhá doba. Vhodnejšia môže byť doba 5 minút alebo 15 minút.

Ako zapnúť funkciu spiacich kariet

Funkcia spiacich kariet a jej pridružené nastavenia sú umiestnené priamo v nastaveniach prehliadača, konkrétne v sekcii “Systém”.

  • Pre zapnutie mechanizmu uspávania kariet stačí povoliť možnosť “Šetriť zdroje pomocou spiacich kariet”.
  • Hneď pod tým sa nachádza upresnenie “Dať neaktívne karty do režimu spánku po uplynutí zadaného času”.
  • V závislosti od toho, ako zvyknete pracovať s webovým prehliadačom je vhodné zvoliť kratší čas, než štandardne nastavené 2 hodiny. Vyskúšajte si napríklad 5 alebo 15 minút.

Microsoft Edge dokonca v súvislosti s funkciou spiace karty ponúka aj možnosť výnimiek. To znamená, že vybrané webové stránky je možné označiť za výnimky, ktoré sa jednoducho nebudú uspávať ani po uplynutí nastaveného času.

Vhodné je to použiť na webové stránky, ktoré máte otvorené na pozadí, no potrebujete ich zachovať aktívne – príkladom môžu byť sociálne siete či spravodajské weby, ktoré sa pravidelne aktualizujú.

Ak by ste po chvíľke experimentovania či používania funkcie spiacich kariet zistili, že vám to vôbec nevyhovuje, tak viete cez nastavenia zakročiť. Funkciu jednoducho vypnete a máte pokoj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať