Ako zálohovať WhatsApp? A ako ho preniesť do nového telefónu?

Zálohovanie je jednou z tých vecí, ktoré zvykneme prehliadať do momentu, kým sa niečo nepokazí. Potom začneme lamentovať a zistíme, že tie donekonečna omieľané zálohy asi predsa len majú niečo do seba. Ponaučenie príde, no príde neskoro.

Niektoré služby a aplikácie preto k tomu pristupujú proaktívne. Nenechávajú veľa priestoru pre používateľské chyby a základné dáta zálohujú automaticky. Niečo také ešte stále nie je samozrejmosťou, no napríklad taký WhatsApp to v mobilnej aplikácii robí.

Využíva na to takzvanú lokálnu zálohu. To znamená, že dáta, v tomto prípade konverzácie, sú uložené do pamäte zariadenia. Znie to fajn. Aspoň nejaká tá záloha… Veľký problém tejto metódy je ale v tom, že ak sa vám pokazí smartfón alebo vám ho niekto ukradne, tak celá záloha vám je na nič. Bola uložená v telefóne a ten nefunguje alebo ho nemáte.

Lepším prístupom ako zálohovať WhatsApp je využívanie úložiska Google Drive (Disk Google). Na to, aby ste to mohli využívať síce potrebuje účet Google, no ak máte telefón s Androidom, tak takýto účet máte vytvorený už dávno.

Výhodou tejto metódy pre zálohovanie chatov z WhatsAppu je to, že dáta sú uložené na serveroch Googlu. To znamená, že strata alebo poškodenie telefónu nemá žiaden vplyv na zálohu. Stačí vám, že máte prístupové údaje ku Google účtu a viete obnoviť správy o ktoré ste prišli.

Google Drive je teda najlepšia metóda ako zálohovať WhatsApp. Vec sa ale má tak, že si to musíte ručne nastaviť. Stačí raz a potom sa už zálohy vytvárajú automaticky. V každom prípade, prvý krok musíte podniknúť vy. Musíte prejsť do nastavení, pridať tam účet Google a nastaviť ako často sa majú “cloudové zálohy” vytvárať.

Teraz prichádza dosť kľúčová vec. Ešte donedávna to fungovalo tak, že zálohy aplikácie WhatsApp ukladané do online úložiska Google Drive neukrajovali z dostupného priestoru. K svojmu Google účtu totiž máte na tomto úložisku bezplatne dostupný 15 GB priestor. Ak ho zaplníte, tak potom tam už nemôžete nahrať žiadne ďalšie veci, kým niečo nevymažete a neuvoľníte tým dostatok miesta.

Za mesačný poplatok si viete tento priestor navýšiť z 15 GB až na 2 TB, no potom už platíte každý mesiac 9,99 €. Pre Google je takáto poskytovanie úložiska dosť dôležitou časťou biznisu, a tak nedávno zmenil svoj prístup k zálohám z aplikácie WhatsApp. Možno to bol aj tým, že niektorí ľudia tam pri zálohovaní WhatsAppu nahrávali veľký objem dát…

Pointou je to, že dnes už aj zálohy vykonávané aplikáciou WhatsApp ukrajujú z dostupného priestoru na Google Drive. Preto si treba zvážiť napríklad to, či chcete do záloh zahrnúť aj videá, ktoré ste poslali alebo vám niekto poslal cez WhatsApp.

Osobne si ale nemyslím, že by zálohovanie WhatsAppu pri bežnom používateľovi vyžadovalo tak veľa miesto, aby to bolo nutné nejak aktívne sledovať. Myslím si, že to stačí zapnúť a nechať bežať. Ak by ste náhodou zistili, že zálohy vám v online úložisku zaberajú strašne veľa miesta alebo sa vám zobrazí hláška, že na Google Drive už nie je miesto a tak záloha zlyhala, tak potom to začnite riešiť.

Jednou z možností je samozrejme to, že si zaplatíte to mesačné predplatné a navýšite si kapacitu úložiska. Omnoho schodnejšou cestou ale bude vymazanie nepotrebných súborov, respektíve starých záloh a/alebo prechod do nastavení “Zálohovanie chatov” v aplikácii WhatsApp a vypnutie možnosti “Zahrnúť videá”.

Týmto celým vám vlastne chcem povedať jednu vec – choďte do nastavení WhatsAppu a zapnite si tam to zálohovanie do Google Drive. Je to fajn vec a uľahčuje to aj šaškovanie okolo toho ako preniesť WhatsApp do nového telefónu.

Zabíja to dve muchy jednou ranou. Máte automatickú zálohu, z ktorej viete obnoviť vymazané správy na svojom telefóne. A ak z nejakého dôvodu prechádzate na nový telefón, tak sa vám stačí prihlásiť do účtu Google a hneď máte dostupné všetky predošlé konverzácie.

Ako zálohovať WhatsApp?

  • Kliknite na symbol troch bodiek v pravom hornom rohu.
  • Vyberte “Nastavenia”.
  • Z ponúkaných možností kliknite na “Chaty”.
  • Nájdite možnosť “Zálohovanie chatov”.

Teraz máte na výber medzi dvomi možnosťami. Ak nemáte pridaný Účet Google, tak stlačením na tlačidlo “Zálohovať” vytvoríte miestnu zálohu. Teda tú, ktorá sa uloží do pamäte telefónu.

Dôrazne ale nabádam k tomu, aby ste si zapli zálohu do Google Drive. Ťuknite na “Účet Google” a zvoľte ten účet, ktorý používate na svojom smartfóne pre všetko ostatné. Udeľte potrebné povolenie pre prístup k úložisku a zvoľte ešte ako často sa má záloha vykonávať.

Tu to závisí od toho ako často WhatsApp aktívne používate. Niekomu môžu stačiť mesačné zálohy, niekto možno chce denné zálohy. Je to na vašom zvážení. Ak sa neviete rozhodnúť, tak zvoľte proste strednú cestu – týždenné zálohy. K dispozícii je aj možnosť “Iba po klepnutí na tlačidlo Zálohovať”, ale tomu sa pokiaľ možno radšej vyhnite. Budete na to zabúdať…

Zálohovanie obsahu z aplikácie WhatsApp sa štandardne vykonáva pri aktívnom Wi-Fi pripojení. Ak ale chcete mať absolútnu istotu, že záloha prebehne za každých okolností nech ste kdekoľvek, tak si môžete zapnúť možnosť “Zálohovať cez mobilné dáta”. Nezabúdajte však, že to bude ukrajovať z objemu vašich mobilných dát!

Ako obnoviť vymazané správy na WhatsAppe?

Ak chcete na WhatsAppe obnoviť vymazané alebo zmiznuté správy, tak v princípe je postup rovnaký bez ohľadu na to, či máte lokálnu zálohu alebo zálohu v Google Drive.

V praxi je to o tom, že aplikáciu odinštalujete, potom ju znova nainštalujete a modlíte sa, aby našla zálohu a ponúkla vám možnosť obnovenia obsahu.

Nemal by to byť problém. Ak sa nestalo nič katastrofické, tak minimálne lokálnu zálohu by ste mali mať vytvorenú a z tej si WhatsApp obnoví dáta.

Dôrazne ale upozorňuje, že v momente, kedy sa po preinštalovaní WhatsAppu zobrazí ponuka “Obnovte svoje chaty”, tak to využite. Ak tento krok preskočíte, tak neskôr to nebude možné spraviť. Aspoň technicky vzaté…

Upozorňuje na to aj priamo aplikácia aj oficiálny web. Mne sa to akosi nezdalo, tak som to skúsil preskočiť. Táto formulácia totiž naznačuje, že ak odmietnete obnovene, tak o celú zálohu prídete. To nie je pravda. Je to skôr o tom, že vy aplikáciu po prvotnom nastavení už nedokáže opätovne prinútiť k tomu, aby si našla zálohy a obnovila sa z nich.

Poviem to inak. Ak obnovenie zo zálohy preskočíte, tak sa vám neobnovia správy, ale samotnej zálohe uloženej v Google Drive sa nič nestane. Zostáva tam naďalej. Vy si uvedomíte, že ste klikli zle, no v nastaveniach teraz nenájdete nič ako to vyriešiť. Jedinou cestou je znova aplikáciu odinštalovať a nainštalovať. Čiže druhú šancu na obnovenie zo zálohy dostanete…

Aspoň tak to bolo v prípade zálohy uloženej v Google Drive. Tú lokálnu som takto neskúšal, ale radšej to “dajte na prvú”. Využite možnosť “Obnoviť” a nešpekulujte zbytočne.

Ako preniesť WhatsApp do nového telefónu?

Ešte donedávna sa obsah WhatsAppu zo starého telefónu do nového prenášal cez vyššie spomínané v Google Drive. Na starom telefóne ste si vytvorili zálohu. Potom ste si otvorili aplikáciu Disk, kde ste klikli na sekciu “Zálohy”, aby si overili, že záloha skutočne bola vytvorená.

Potom ste odinštalovali WhatsApp zo starého telefónu. Na novom telefóne ste sa na úrovni systému prihlásili do totožného Google účtu (pri prvom nastavení telefónu), nainštalovali ste WhatsApp, zadali rovnaké telefónne číslo a potvrdili, že chcete obnoviť zo zálohy uložene v Google Drive.

Neskôr sa to zjednodušilo. Priamo v aplikácii WhatsApp pribudla možnosť “Presunúť chaty”. Je to super vec, ktorá sa používa veľmi jednoducho a hlavne v dosť veľkej miere eliminuje obavy, že spravíte niečo zlé a prídete o správy. Nájdete ju priamo v Nastaveniach.

Táto metóda využíva skenovanie QR kódu, ktorý sa zobrazí na novom telefóne po inštalácii aplikácie WhatsApp a zaregistrovaní sa cez totožné telefónne číslo, ktoré je využívané na tom starom.

Priamo táto funkcia popisuje všetko potrebné, takže tam stačí zamieriť na starom telefóne a dozviete sa ako postupovať. Neviem, či sa to tam spomína, no vraj je dôležité, aby starý aj nový telefón boli pripojené na rovnakú Wi-Fi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať