Ako zistiť GPS súradnice v Google Maps

Ako zistiť GPS súradnice v Google Maps?

 • Google Maps, teda Mapy Google, patria medzi najobľúbenejšie navigačné aplikácie.
 • Či už na počítači alebo mobile, ľudia tu vyhľadávajú adresy a používajú navigovanie.
 • Mapy od Google toho pritom zvládajú skutočne veľa. Akurát sa o tom príliš nevie.

Google Maps patrí medzi najpoužívanejšie navigačné aplikácie. Na počítači aj na mobile, ľudia ju pravidelne využívajú na vyhľadávanie adries, plánovanie trasy či dokonca na sledovanie aktuálnej dopravnej situácie. Mapy od spoločnosti Google pôsobia jednoducho, no obsahujú toho skutočne dosť a používajú sa veľmi príjemne. Nájdeme tu dokonca aj presné GPS súradnice.

Väčšina z nás navigačné aplikácie, vrátane Google Maps, využíva tak, že tu zadávame približnú alebo presnú adresu slovným popisom typu ulica, mesto či PSČ, prípadne hľadáme podľa názvu prevádzky, objektu či úradu. Využiť sa ale dajú aj presné GPS súradnice, s ktorými sú Mapy Google veľmi presne prepojené.

Poďme sa preto v rýchlosti pozrieť, akým spôsobom je možné zistiť GPS súradnice v Google Maps. V zásade je to veľmi jednoduché a príliš nezáleží na tom, či ste na počítači alebo na mobile, no pre každý prípad si tieto dva scenáre popíšeme samostatne. Pre pripomenutie, okrem práce s GPS súradnicami Google Maps obsahujú napríklad aj nástroj na meranie vzdialenosti.

Ako zistiť GPS súradnice v Google Maps?

Zistenie presných súradníc je v rozhraní Google Maps pomerne jednoduchým úkonom. Súradnice sú bežnou súčasťou kartografického sveta, preto sa zvyknú zobrazovať aj v online mapách. Ide totiž o skvelý doplnok pre navigáciu a presné zdieľanie polohy.

Zistenie GPS súradníc cez počítač

 • V obľúbenom webovom prehliadači prejdite na Mapy Google.
 • Ľavým tlačidlom myši kliknite na požadované miesto.
 • Na spodku rozhrania sa zobrazí obdĺžnik so stručným popisom a presnými GPS súradnicami.
 • Kliknutím na zobrazené súradnice dôjde k ich zadaniu priamo do navigácie.
 • Súradnice si teda môžete skopírovať z lišta pre zadávanie adresy, prípadne môžete využiť tlačidlá pre zdieľanie, spustenie navigovania, uloženie, a tak podobne.

Alebo je tu ešte moja obľúbená a omnoho rýchlejšia metóda ako dosiahnuť toto všetko. Namiesto toho, aby ste na požadované miesto klikali ľavým tlačidlom myši, kliknite pravým tlačidlom. Zobrazí sa kontextová ponuka, kde je hneď na prvom mieste presne to, čo hľadáme – presná GPS poloha. Kliknutím na tento údaj dôjde k jeho skopírovaniu.

Je to blesková možnosť, akurát musíte mať dokončené načítavanie webu. Inak sa vám môže stať, že sa zobrazí kontextová ponuka z webového prehliadača. Vtedy len chvíľku počkajte a pravým tlačidlom kliknite znova.

Ako zistiť GPS súradnice v Google Maps

Zistenie GPS súradníc v mobile

Ako ste mohli vidieť, získanie presnej zemepisnej šírky a dĺžky v Google Maps je na počítači veľmi jednoduchou záležitosťou. Musím však povedať, že ani na mobile nejde o nič komplikované. Akurát tu treba spraviť možno o jeden či dva kliknutia viac.

 • Spustíme aplikáciu Mapy.
 • Na mape sa presuňte na zobrazenie požadovaného miesta.
 • Na zvolenom mieste podržte prst.
 • Zobrazí sa červený špendlík.
 • Kliknite na tento špendlík, čím sa zobrazia podrobnosti.
 • Medzi informáciami sa tu nachádzajú aj presné súradnice.
 • Stačí na nich kliknúť, aby sa skopírovali do schránky.
 • Následne ich môžete vložiť kamkoľvek.
Ako zistiť GPS súradnice v Google Maps

Tak, teraz už viete, že nejde o nič zložité. Presné súradnice, ktoré môžu prísť v hod pri vyhľadávaní a zdieľaní polohy pre veľmi špecifickú lokalitu, napríklad aj pre obľúbený geocaching, zvládnete nájsť aj priamo cez svoj mobil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
Ako zapnúť Bluetooth na hodinkách?

Ako zapnúť Bluetooth na hodinkách?

Pri problémoch so spárovaním mobilu a hodiniek nastávajú rôzne otázky. Jednou z nich môže byť aj to ako zapnúť Bluetooth na hodinkách?

Ako spustiť BIOS z Windows 10?

Ak štandardná klávesová metóda zlyháva, vyskúšajte sa do BIOSu dostať priamo z nastavení, ktoré ponúka Windows 10.