Sociálne siete

Sociálne siete na Slovensku: Koľko ľudí používa Facebook či Instagram?

  • Čo sa týka online priestoru, tak sociálne siete sa tešia neuveriteľnej obľube.
  • Podľa nedávneho prieskumu majú 4,88 miliardy aktívnych identít.
  • Na niektorej zo sociálnych sietí je teoreticky až 60,6 % svetovej populácie.
  • Ktoré sú však najpoužívanejšie sociálne siete na Slovensku?

O tom, že sociálne siete majú v online priestore svoje pevne ukotvené miesto sa asi nedá polemizovať. Len málokto si ale vie predstaviť aký veľký kolos dnes sociálne siete vlastne predstavujú. Podľa nedávnej analýzy Digital 2023 July Global Statshot Report ich teoreticky používa viac ako polovica svetovej populácie.

Prečo teoreticky? Pretože podľa analýzy k júlu 2023 existovalo 4,88 miliárd používateľských identít na sociálnych sieťach, čo predstavuje 60,6 % svetovej populácie. Problém je ale v tom, že používateľská identita nemusí reprezentovať unikátneho človeka. Zjednodušene povedané, niekto môže mať viac profilov, môžu tam byť boti a podobne. Identifikovať presné číslo je preto prinajmenšom komplikované.

Na druhej strane, približne tá polovica populácie na sociálnych sieťach nie je nereálna. Prístup na internet má mať cca 5,19 miliárd ľudí a minimálne jednu z desiatok najpopulárnejších sociálnych sietí (ráta sa tam aj YouTube…) má využívať 93 zo 100 pripojených ľudí… Napriek tomu by som tieto čísla bral trochu s rezervou.

V podstate aj tak ide len o ilustráciu toho, že internet dnes žije sociálnymi sieťami. Pre mňa bol omnoho zaujímavejší pohľad na sociálne siete na Slovensku. A tu sú už dostupné priamo dáta od jednotlivých prevádzkovateľov ako Facebook, X, Instagram, TikTok či Snapchat.

Ako je to možné? Nuž, v Európe začal platiť nový zákon o digitálnych službách Digital Services Act. Veľké sociálne siete (nad 45 miliónov používateľov) v európskych končinách tak dobehla dlho odkladaná povinnosť – museli zverejniť takzvané správy o transparentnosti.

Primárnou myšlienkou je to, že sociálne siete a podobné online služby musia pekne čierne na bielom zverejniť ako vymáhajú dodržiavanie pravidiel v kontexte nenávistných prejavov, falošného či nelegálneho obsahu. Jednoducho aké sú pravidlá, ako sú vymáhané, aké veľké tímy ľudí sú na to určené a koľko problematického obsahu bolo odstráneného. A ďalšie takéto veci.

Sociálne siete na Slovensku: Počet používateľov k októbru 2023

Tak trochu vedľajším efektom zverejnenia správ o transparentnosti je to, že sme sa priamo zo zdroja dozvedeli počet používateľov na Slovensku. Doteraz sme mali rôzne odhady, analýzy a prieskumy o tom koľko ľudí na Slovensku používa Facebook či Instagram. Dnes už poznáme oficiálne čísla priamo od sociálnych sietí:

  • Facebook na Slovensku používa približne 3,2 milióna ľudí. Toto číslo predstavuje takzvaných “mesačných aktívnych používateľov”, teda používateľov, ktorí si Facebook zapnú/otvoria aspoň raz do mesiaca. (Zdroj: Správa o transparentnosti FB)
  • Instagram na Slovensku používa približne 2,3 milióna ľudí. Toto číslo predstavuje takzvaných “mesačných aktívnych používateľov”, teda používateľov, ktorí si Instagram zapnú/otvoria aspoň raz do mesiaca. (Zdroj: Správa o transparentnosti Instagram)
  • TikTok na Slovensku používa približne 900 000 ľudí. Toto číslo predstavuje takzvaných “mesačných aktívnych používateľov”, teda používateľov, ktorí si TikTok zapnú/otvoria aspoň raz do mesiaca. (Zdroj: Správa o transparentnosti TikTok)
  • Snapchat na Slovensku používa 592 399 ľudí. Toto číslo predstavuje takzvaných “mesačných aktívnych používateľov”, teda používateľov, ktorí si Snapchat zapnú/otvoria aspoň raz do mesiaca. (Zdroj: Správa o transparentnosti Snapchat)
  • X (Twitter) na Slovensku používa 272 136 ľudí. Toto číslo predstavuje takzvaných “mesačných aktívnych používateľov”, teda používateľov, ktorí si X zapnú/otvoria aspoň raz do mesiaca. (Zdroj: Správa o transparentnosti X)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať