Insecam a podobné webové stránky by mali slúžiť ako učebnicový príklad toho prečo by ste nemali podceňovať bezpečnosť, výber dobrého hesla a hlavne správne nastavenie akýkoľvek zariadení, ktoré pracujú s aspoň trochu citlivými informáciami. Hneď ako sa stránka objavila na scéne, narobila poriadny rozruch. Poukázala na to, že ak veci podceníte, tak prístup vie získať hocikto.
Ide o veľkú databázu bezpečnostných kamier. V tomto prípade je to ešte o to horšie, že webové kamery, ktoré sú umiestnené v databáze webu Insecam nemajú vôbec žiadnu ochranu. Nestalo sa to, že by ich niekto hackol. Dvere nechali otvorené priamo používatelia. Ide o kamery, ktoré nie sú chránené prístupovým heslom a k ich obsahu sa dokáže dostať každý aspoň trochu šikovnejší človek.
Stránka dokonca uvádza niekoľko základných vyhľadávacích pojmov, cez ktoré viete priamo vo vyhľadávači Google nájsť prenosy z webových kamier. Tým poukazuje na skutočnosť, že problém je zakorenený hlboko.
Aj v prípade, že prevádzkovateľa portálu Insecam vyzvete k tomu, aby vašu webovú kameru odstránil, tak tým riešite len jeden zo symptómov. Čo potrebujete reálne spraviť, je to, že si danú kameru poriadne zabezpečíte heslom, aby sa k nej nemohol dostať ktokoľvek.
Insecam je teda vo svojej podstate databázou webových kamier bez dostatočného zabezpečenia, prípadne aj kamier, ktoré zo svojej podstaty majú byť dostupné verejne. Keby išlo len o zábery z námestí, zjazdoviek či dôležitých cestných komunikácií, tak by s tým nikto nemal žiaden problém. To sú verejné kamery a počíta sa s tým, že k ním môže mať prístup ktokoľvek.
V databáze Insecam sa ale nachádzajú aj kamery s pohľadom do podnikov, záhrad, pivníc, príjazdových ciest, obchodov a podobne. Ešte pred pár rokmi to bolo omnoho, skutočne omnoho, horšie. Nachádzali sa tu aj nezabezpečené kamery s pohľadom priamo do domov nič netušiacich ľudí. Obývačky, spálne, detské izby… Toto bol pochopiteľne obrovský problém.
V časoch najväčšej slávy portál pokrýval asi 100 000 nezabezpečených kamier. Práve kvôli tomuto narušeniu súkromia bol portál nechválne známy. Po veľkom tlaku zo strany médií došlo niekedy okolo roku 2014 k rozhodnutie odstrániť rýchly prístup k “najkritickejšieho obsahu”. Z databázy boli vyradené tie kamery, ktoré najviac porušovali súkromie a predstavovali najväčšie riziko.
Teraz som web trochu preklikal a nenarazil som na žiadnu kameru tohto typu. Pôvodne som chcel veriť tomu, že ľudia sa poučili a začali venovať väčšiu pozornosť tomu ako chránia svoje súkromie. V takom prípade by stránka do veľkej miery splnila poslanie. Či už to tak bolo zamýšľané od prvého momentu alebo nie.
Dúfajme, že sa vďaka pozornosti, ktorú stránka Insecam pritiahla aspoň trochu zlepšila opatrnosť ľudí. Realita je ale bohužiaľ skôr taká, že prevádzkovateľ stránky Insecam z prehľadu odstránil akékoľvek webové kamery s citlivým obsahom. V popise uvádza, že databáza bola “prečistená” a dnes už obsahuje len kamery, ktoré nenarúšajú nikoho súkromie.
To znamená, že z pohľadu bezpečnosti sme sa pravdepodobne neposunuli až tak ďaleko. Ako som totiž spomínal, ide len o vrchol ľadovca. Insecam je len jednou z podobných stránok a ku nechráneným kamerám sa dá dostať aj cez webové vyhľadávače. To, že ich už tento konkrétny web nezaraďuje do svojej databázy preto neznamená prakticky nič. Dostať sa k nim vie naďalej prakticky každý, kto vyvinie trochu úsilia.
Dnes je už Insecam len slabým odleskom svojej bývalej slávy. Ide o prehľad bezpečnostných kamier z celého sveta, ktorých zábery by nemali narúšať nikoho súkromie. Keď sa pred rokmi prvýkrát dostal do povedomia, tak vystrašil milióny ľudí po celom svete. Vďaka tejto búrlivej histórii stále ide o pripomienku toho, že človek by si mal poriadne preveriť, či má správne nastavené prístupy.
Používanie predvoleného hesla je dnes prakticky to isté keby ste nemali nastavené vôbec žiadne heslo. Tieto heslá sú extrémne jednoduché, veľmi dobre známe a dohľadať sa dajú na pár kliknutí. Veď sú uvedené v návodoch na použitie!
Stránka poukázala aj na poriadny paradox. Ľudia si kupujú internetové bezpečnostné kamery, aby získali dohľad a zvýšili tým svoju bezpečnosť či ochranu majetku, no tým, že podceňujú základné nastavenia sa v konečnom dôsledku vystavujú ešte väčšiemu riziku.
Nezabezpečené IP kamery, na ktoré portál poukázal ale v konečnom dôsledku priniesli aj niečo pozitívne. Výrobcovia začali byť dôslednejší v tom ako používateľov smerujú k nastaveniu prihlasovacieho mena a hesla. Do veľkej miery preto ide o stránku, ktorá či už chtiac alebo nechtiac rozpútala živú debatu o zabezpečení. Za to jej patrí vďaka…