Kto ponúka najrýchlejší internet na Slovensku? Toto je veľmi jednoduchá otázka, na ktorú sa odpovedá dosť ťažko. Odpoveď totiž veľmi závisí od presného kontextu.
Ak ide čisto o to, ktorý poskytovateľ vo všeobecnosti ponúka najrýchlejší internet pre domáceho používateľa, tak k februáru 2024 je to ANTIK Telecom so svojim 10 Gbit/s pripojením. Vzhľadom na naše končiny ide skutočne o nadštandardne rýchle pripojenie.
Zaujímavosťou je, že ANTIK najrýchlejší internet na Slovensku ponúka už od konca roku 2022 a zatiaľ tu nevidno nejaké väčšie snahy o prekonanie, no dokonca ani o dorovnanie tejto ponuky. Prenosová rýchlosť 10 Gbit/s je fakt “bleskovka”. Problém je v tom, že pre využívanie takto rýchleho pripojenia je potrebné dostatočné technické zázemie.
V praxi to znamená asi toľko, že toto pripojenie je dostupné len pre malú časť lokalít. Podľa oficiálnej stránky spomínaného poskytovateľa ide o lokality: Bratislava – časť Nového mesta a Starého mesta, Košice – Pereš, Čierna nad Tisou, Stropkov.
Druhou vecou je, že stále ide o maximálny teoretický limit, ktorému sa reálne budete približovať, no úplne naplno ho nedosiahnete. Aj prvý spokojný zákazník, ktorým sa poskytovateľ chváli na svojom webe, poslal snímku z merania kde dosahoval rýchlosť 8071 Mbps. Teda približne 80 % z teoretického stropu. To ale platí pre všetky bežne prezentované hodnoty rýchlosti internetového pripojenia v ponukách operátorov.
Čo hovoria štatistiky?
Ak by sme sa pozreli na štatistiky z herného obchodu Steam, tak zistíme, že priemerná rýchlosť internetu pri slovenských hráčoch je vo februári 2024 na hodnote 57 Mbps.
Najvyššiu priemernú rýchlosť potom dosahuje UPC Slovakia. Ide o 89,3 Mbps. Aké číslo je uvedené pri ANTIK Telecom, ktorého tu spomína ako poskytovateľa najrýchlejšieho internetu na Slovensku? Rýchlosť sťahovania podľa dát Steamu pri jeho zákazníkov v priemere dosahuje 75,6 Mbps.
Napriek tomu platí, že ak hľadáme čisto najrýchlejší internet na Slovensku podľa ponuky pre bežného človeka, tak ANTIK je momentálne líder. Ako je to možné? Číslo na Steame je proste priemerom medzi všetkými používateľmi s daným prevádzkovateľom. To znamená, že UPC Slovakia má viac klientov s rýchlejším pripojením než ANTIK, takže vo výsledku má vyšší priemer. Klasika.
To je presne aj jadro problému, ktoré som spomínal v úvode. Jednoducho, 10 Gbit/s pripojenie síce už dorazilo aj na Slovensko a pomyselne sa môžeme potľapkať po pleci, no skutočnosť je taká, že jeho dostupnosť je extrémne limitovaná a v tomto smere stále máme čo dobiehať.
Ďalej je tu skutočnosť, že vyššie spomínam čísla namerané platformou Steam. Ak by sme sa pozreli na dáta prieskumu digitálnej kvality života Index DQL 2023, tak pri otázke priemernej rýchlosti pevného internetu dôjdeme k úplne inému číslu. Konkrétne je tu uvedené, že priemerná rýchlosť pevného internetu na Slovensku je až 153,25 Mb/s. To trojnásobok hodnoty, ktorú uvádza Steam pri hráčoch…
Vyzerá to tak, že Index DQL 2023 má omnoho prepracovanejšiu metodológiu, no bohužiaľ sa z neho nedozvieme nič viac než priemernú rýchlosť vo všeobecnosti. Bližší pohľad na jednotlivých poskytovateľov chýba.
Najrýchlejší mobilný internet podľa dát používateľov
Ak by nás zase zaujímalo, ktorý operátor má najrýchlejší mobilný internet v priemere, tak to nám mohli pomôcť štatistiky portálu nPerf. Ide o portál, ktorý ponúka test rýchlosti internetu a občas zverejný aj nejaký ten prehľad o pokrytí alebo technickej kvalite u našich mobilných operátorov.
Posledný verejný prehľad pre Slovensko som bol podľa všetkého zverejnený počas júla 2023. Zohľadnené v ňom majú byť dáta z meraní vykonaných v termíne od 1. júla 2022 až do 30. júna 2023. Konkrétne ide o 19 770 individuálnych meraní, z ktorých vyplýva, že najrýchlejší internet na Slovensku mal počas sledovaného obdobia Telekom. Ako som spomínal, v tomto prípade sa to týka “mobilných dát”.
Klienti Telekomu dáta do svojich zariadení sťahovali s priemernou rýchlosťou 69,16 Mb/s. Na druhej priečne skončil v pomerne tesnom závese Orange s priemernou rýchlosťou sťahovania 65,28 Mb/s. Potom to bolo na treťom mieste O2 s priemerom 34,65 Mb/s a štvorka patrí 4ke s priemerom 30,04 Mb/s.
Upozorňujem, že nejde o nejaké technicky pokročilé a metodicky prepracované merania. Dáta pochádzajú priamo od používateľov aplikácie nPerf, takže môžu mať dosť veľké rozmedzie. Na druhú stranu je tam dosť veľká vzorka meraní a navyše by to celkom dobre mohlo reprezentovať priemerný používateľský zážitok.