Ktorý je najlepší antivírus pre Android? Toto by ste mali vedieť

To, že by ste svoj počítač mali chrániť nejakým antivírusom je veľmi dobre známa vec. Microsoft to v novších verziách svojho operačného systému zobral do vlastných rúk. Štandardnou súčasťou systému sa stalo bezpečnostné riešenie Microsoft Defender, ktoré je prekvapivo robustné a ponúka veľmi dobrú základnú formu ochrany.

Pri počítačoch je ochrana proste známa a prirodzená. Ak sa ale začne spomínať antivírus pre smartfóny so systémom Android, tak to už ľuďom často hlava neberie. Veď je to telefón. Načo tam pchať nejaký antivírus…

Pritom si stačí uvedomiť, že dnešné smartfóny sú prakticky miniatúrne počítače. Inštalujeme tam rôzne aplikácie, surfujeme po internete a pracujeme so súbormi prakticky každého druhu. A všetky tieto úkony predstavujú potenciálne riziko. Stačí si trošku zaspomínať a určite nebudeme musieť loviť hlboko v pamäti, aby ste si spomenuli na niektorý zo stoviek prípadov, kedy sa majitelia smartfónov stali obeťou malvéru.

Aj Android je náchylný na malvér

Škodlivého softvéru, ktorý dokáže infikovať Android smartfóny je dnes kopa. Ide o úplne prirodzenú vec. Potenciálnych obetí je kvantum, bezpečnosť sa podceňuje, a čo je dôležitejšie, na smartfóne máme kopu citlivých informácií, ako aj bankové aplikácie.

Možností je jednoducho veľa. Aj škodlivý kód má preto širokospekrálny záber. Nemusí mať vždy deštruktívny charakter. Existuje napríklad malvér pre Android, ktorého primárnou úlohou je zobrazovanie otravných okien s reklamou – ide o takzvaný advér. Alebo je tu malvér, ktorý chce využívať prémiové služby a navyšovať faktúru u operátora. Inokedy je to škodlivý kód, ktorý sa chce dostať ku kryptomenám alebo ku klasickým bankovým aplikáciám.

Preto sa neustále pripomína dodržiavanie základných poučiek:

  • Inštalujte si aktualizácie pre operačný systém aj pre samotné aplikácie.
  • Nepoužívajte rovnaké heslo pre viacero služieb. A nepoužívajte príliš jednoduché kombinácie, ktoré patria medzi najhoršie heslá a každý útočník ich skúša medzi prvými.
  • Neklikajte na každú reklamu, bombastickú správu a neinštalujte každú trendy aplikáciu, ktorá sa šíri netradičnou cestou. Príkladom je napríklad takzvaný “ružový WhatsApp“. Obrovskú obozretnosť zachovávajte pri sťahovaní súborov, aj pri práci s e-mailami.
  • Zálohujte svoje dáta.
  • Aplikácie inštalujte len z oficiálnych obchodom typu Obchod Play alebo Huawei AppGallery. Používanie rôznych databáz s aplikáciami a ich inštalačnými súbormi (.APK) sa začiatočníkom dôrazne neodporúča.
  • Treba ale povedať, že ani samotný Obchod Play nie je absolútnou garanciou. Aj tam sa z času na čas objavia pochybné aplikácie. Väčšinou ale ide o novinky alebo aplikácie, ktoré zneužívajú známe mená a podarilo sa im prekĺznuť kontrolou. Príkladom bol prípad s malvérom SpyLoan.

Vírusy pre Android sú proste reálnou hrozbou, no ak dodržiavate bezpečnostné základy, tak sa riziko dá celkom dobre minimalizovať. Napriek tomu ale platí, že lepšie ako bojovať s infekciou je zvoliť prevenciu. No a tou sú práve veci ako antivírus pre Android.

Najlepší antivírus pre Android? Je to komplikované…

To, ktorý si vybrať je trošku komplikované. Každé známejšie meno bude nejakou formou naznačovať, že práve jeho riešenie je ten najlepší antivírus pre Android. Bežný človek nemá možnosti a schopnosti ako bezpečnostné riešenie porovnať a vyhodnotiť ich schopnosti. Väčšinou si vyberie niečo, čo pozná alebo čo ho zaujalo napríklad v testoch.

Príkladom je ESET. Ten už dlhé roky poznáme a vieme, že má rôzne bezpečnostné riešenia pre počítače, takže hneď je tu predpoklad, že má aj dobrý antivírus pre Android. Nemusí to byť len ESET, ten som vybral ako príklad kvôli tomu, že je náš, slovenský. Niekomu viac pasuje Norton, Bitdefender, AVG alebo Avast, ktoré používal na PC. Tak pre svoj smartfón ho zvolí tiež.

Za zmienku možno stojí aj to, že Avast a AVG reálne patria pod jednu materskú spoločnosť a vo svojej podstate ide o identický produkt s iným menom, marketingom a rozhraním… Akvizícia bola ohlásená v roku 2016. Avast Software prebral kontrolu nad AVG Technologies.

Povedať, ktorý je najlepší antivírus pre smartfón je náročné. Pre jednotlivca je to bez šance. Ponuka je veľmi široká. Niektoré riešenia sú bezplatné, pri niektorých treba platiť mesačné alebo ročné predplatné. A niektoré majú aj bezplatnú aj platenú verziu. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že platené riešenie toho oproti tým bezplatným ponúkajú omnoho viac. Proste idú nad rámec základnej ochrany.

Opäť si pomôžem ESETom. Ten má bezplatnú verziu ESET Mobile Security Antivirus, ktorá sa dá klasicky stiahnuť z Obchodu Play. V bezplatnom základe je to antivírus, ktorý aj v reálnom čase kontroluje súbory a aplikácie.

V platenej verzii za 9,90 € (ročne?) potom pridáva doplnkové funkcie ako dodatočné zabezpečenie pri používaní finančných aplikácií na prístup k peniazom, technológiu Anti-Theft, ochranu proti phishingu (blokujte podvodné webové stránky a správy), filter hovorov, strážcu siete (identifikujte bezpečnostné medzery vo svojej sieti a na pripojených zariadeniach) a ďalšie veci.

Jednoducho už bezplatná verzia ponúka základnú ochranu. Platená verzia to potom rozširuje o rôzne špeciality. Podobne to funguje aj pri ostatných známych menách, ktoré majú reálne a funkčné antivírusy pre Android. Ponúkajú základnú bezplatnú ochranu alebo prémiové riešenie za poplatok.

To, či sa oplatí siahnuť po platenej verzii si musí zvážiť každý sám. Najlepšie je pozrieť, čo všetko daná verzia ponúka a vyhodnotiť, či sú to veci, ktoré sú pre vás prínosom. Napríklad také blokovanie hovorov ponúka aj samotný Android, akurát to nemusí byť až také prehľadné ako v prípade plateného bezpečnostné softvéru – zablokovať číslo proste vieme bez akýchkoľvek doplnkov. Podobne je to aj s funkciou pre hľadanie strateného smartfónu. Aj to ponúka Android v základe, no napríklad platený ESET to posúva o stupienok vyššie.

Siahajte po známych menách

Pointa je v tom, že aj obyčajný a bezplatný antivírus pre Android vie poriadne ochrániť pred bežnými nástrahami. Teraz poďme ešte kúsok ďalej. Vyššie spomínam niekoľko známych mien, ktoré sa pýšia tým, že majú kvalitný antivírus pre Android. Práve po týchto renomovaných riešeniach by ste mali siahať.

Vec sa totiž má tak, že v ponuke Obchodu Play viete naraziť na stovky rôznych aplikácií, ktoré sa chvália tým, že ide o najlepší antivírus pre Android. Veľké testovanie z roku 2019 ale ukázalo smutnú realitu. Odborníci z AV-Comparatives sa vtedy pustili do porovnania 250 bezpečnostných aplikácií z Obchodu Play. Záver bol nepríjemným prekvapením.

  • Testovacia vzorka pozostávala z 2 000 škodlivých kódov (vírusov) a 100 neškodných aplikácií.
  • Len 80 z 250 ochranných aplikácií dokázalo zachytiť prinajmenšom 30 % škodlivých aplikácií a malvéru z testovacej vzorky.
  • 138 antivírusov zachytilo menej než 30 % malvéru a dosahovalo veľké percento takzvanej “falošnej pozitivity”, kedy aj neškodné súbory označovali za hrozbu.
  • 32 antivírusov bolo z ponuky Obchodu Play odstránených ešte pred koncom porovnávania.
  • Pozitívnou správou bolo, že 23 antivírusov od známych výrobcov dosiahlo 100 % úspešnosť ochrany. Patrili tam aj mnou spomínané riešenie od firiem Avast, AVG, Bitdefender, ESET, Kaspersky Lab a Symantec (Norton).

Ide o starší test a spomínam kvôli základnej demonštrácii toho, že najlepšie je staviť na známe a overené riešenia. Novší test antivírusov pre Android prebiehal v období máj až jún 2023 a závery boli publikované koncom júna. Tu si ho môžete pozrieť podrobne.

Testovacia vzorka obsahovala 2730 škodlivých aplikácií a malvéru (takého, čo sa aktívne šíril v danom období), ako aj 500 neškodných aplikácií. Do porovnania boli zahrnuté platené aj bezplatné riešenia. Nižšie ich zoznam, do ktorého som rovno pridal výsledky:

  • Avast Mobile Security Free 23.3 – 100 % ochrana, 2 falošné pozitivity
  • AVG AntiVirus Free for Android 23.3 – 100 % ochrana, 2 falošné pozitivity
  • Avira Prime for Android 7.20 – 100 % ochrana, 3 falošné pozitivity
  • Bitdefender Mobile Security 3.3 – 100 % ochrana, žiadna falošná pozitivita
  • ESET Mobile Security Premium 8.1 – 100 % ochrana, žiadna falošná pozitivita
  • Google Play Protect & OS Features 35.7 – 98,9 % ochrana, 12 falošných pozitivít
  • Kaspersky Plus for Android 11.100 – 100 % ochrana, žiadna falošná pozitivita
  • Securion OnAV 1.0 – 99,7 % ochrana, 1 falošná pozitivita
  • Trend Micro Mobile Security 15.5 – 100 % ochrana, žiadna falošná pozitivita

Záver je teda taký, že ak siahnete po overenom riešení, tak získate veľmi dobrú ochranu proti škodlivým kódom. A dokonca nemusí ísť ani o platený antivírus. Z týchto výsledok sa do istej miery potvrdzuje aj to, že viacero výrobcov vlastné má najlepší antivírus pre Android. V praxi sa to potom láme na doplnkových funkciách, ako aj na tom, či ste ochotní za niečo priplatiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať