platba mobilom bez NFC

Bezkontaktná platba mobilom bez NFC. Dá sa to vôbec?

Na trh existuje celý zástup riešení pre realizáciu bezkontaktných platieb mobilom. Dobre známym základom je služba Google Pay (známe aj ako aplikácia Google Peňaženka). Potom tu máme riešenia od rôznych výrobcov zariadení, napríklad Samsung Pay, Huawei Pay, ale aj všeobecné veci ako Revolut či dokonca Curve, ktorá dokáže mobilné platby dostať aj na smartfóny Huawei bez Google služieb.

Všetky tieto veci ale majú jednu vec spoločnú. Základnú poučku, ktorá hovorí jasne: bezkontaktná platba mobilom bez NFC sa realizovať nedá. Práve technológia NFC je nutným prvok, ktorý realizuje výmenu informácií medzi smartfónom a platobným terminálom. Funguje to rovnako ako priloženie platobne karty. Smartfón platobnému terminálu cez NFC odovzdá potrebné dáta a úhrada sa vykoná.

Musí byť zapnutá technológia NFC. Ak NFC nenájdete, nemôžete uskutočňovať bezkontaktné platby telefónom.

Technická podpora Google pre bezkontaktné platby mobilom

Potrebné je samozrejme splniť aj ďalšie podmienky, no pre naše potreby ju kľúčové to, že platba mobilom bez NFC sa vykonať nedá. Ak váš telefón nedisponuje potrebným čipom, tak pri bezkontaktných platbách si jednoducho ani neškrtnete. Znamená to automaticky, že cez smartfón bez NFC neviete vykonať žiadnu platbu?

Nie. Riešenie existuje, no len čiastočné. V porovnaní s platbou prostým priložením smartfónu k terminálu je takpovediac podradné. Ide vlastne o klasickú online platbu, teda prevod peňazí z jedného účtu na druhý.

Napriek tomu, že tu bolo viacero snáh o zjednodušenie realizácie takejto platby, nevýhody sú zjavné. Hlavným problémom je to, že platobnú operáciu tohto typu nepodporuje asi žiadna bežná prevádzka.

Služba Google Pay sa ľuďom, pre ktorých je bezkontaktná platba mobilom bez NFC zaujímavá, snažila pomôcť tým, že začala podporovať skenovanie QR kódu s platobnými údajmi.

Jednoducho ide o to, že namiesto vyplňovania čísla účtu, variabilného symbolu, kódu banky a potrebnej čiastky na úradu, sa tieto veci automaticky vyplnia naskenovaním QR kódu. Dnes je už mimochodom takéto zadávanie platobných informácií celkom bežná vec. Ale reálne to nerieši prakticky nič.

Len ťažko si človek dokáže predstaviť, že by takéto platenie za služby podporovali obchody, kaviarne či benzínky. Tie by jednak museli generovať potrebné QR kódy, no čo je horšie, museli byť čakať na vykonanie prevodu peňazí. Niečo také je nemysliteľné…

Google to preto posunul o stupienok vyššie. Bezkontaktná platba mobilom bez NFC naskenovaním QR kódu vygenerovaného na platobnom terminály by sa cez jeho aplikáciu Google Peňaženka mala vykonať prakticky okamžite. Nečaká sa ako pri bežnom prevode.

To znamená, že skutočne ide o takmer plnohodnotnú náhradu za NFC platby. To je pekné, no stále to naráža na základný problém – predajcovia musia mať platobný terminál, ktorý to podporuje a podporované to musí byť aj na úrovni krajiny.

Prvou krajinou, kde sú podporované platby mobilom bez NFC, kedy je využívaný QR kód, sa stala Brazília. Stať sa tak malo pred koncom roka 2023, pričom Google uviedol, že počíta s rozširovaním tejto možnosti aj do ďalších krajín. Na začiatku roka 2024 ale oficiálna stránka stále uvádza informáciu “Len pre Brazíliu”.

Takže, keď to zjednoduším a poviem priamo, bezkontaktná platba mobilom bez NFC tak ako by sme ju očakávali sa vykonať bohužiaľ nedá. Alternatíva sa zatiaľ len skúša a je otázne, či sa dočká rozumnejšieho rozšírenia aj mimo pilotnej prevádzky…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať