Cortana skončí na smartfónoch, smart reproduktoroch aj na slúchadlách Surface

Cortanu čakajú zmeny a opäť nie práve pozitívneho druhu. Microsoft aktuálne oznámil, že svojej digitálnej asistentke ukončí podporu na viacerých frontoch. Cortana postupne prestane fungovať na mobilných systémoch Android a iOS, následne o ňu príde smart reproduktor Harman Kardon Invoke a zrušené budú aj doplnky tretích strán. Tie umožňovali rozširovať jej možnosti.

Neujdete sa to všetko naraz, Microsoft na postupné osekávanie pôjde systematicky. K zmenám pristupuje v rámci svojich plánov ako z Cortany spraviť digitálneho asistenta so zameraním na produktivitu. Ide presne o plán, o ktorom sme sa dozvedeli začiatkom mája.

Kúsok po kúsku

Prebiehať to bude nasledovne. Podpora doplnkov tretích strán (zručností a schopností) bude odstránená ako prvá, a to už 7. septembra 2020. V januári 2021 o Cortanu prídu reproduktory Harman Kardon Invoke a začiatkom roka 2021 bude odstrihnutá aj Cortana pre Android a iOS. Proste na smartfónoch prestane fungovať v súčasnej podobe.

Akousi veľmi čiastočnou náhradou na smartfónoch má byť jej integrácia v aplikácii Microsoft Outlook, ako aj nadchádzajúce pridanie do aplikácie Microsoft Teams. V obidvoch prípadoch už zjavne pôjde o formu, ktorú chce Microsoft teraz pretlačiť – asistent pre produktivitu práce.

Reproduktory Harman Kardon Invoke dostanú softvérovú aktualizáciu a používať ich bude možné ako klasické Bluetooth reproduktory, bez “smart možností”. Aktívni používatelia ako bolestné dostanú 50 dolárové poukazy využiteľné v obchodoch Microsoft Store.

Aj slúchadlá Surface Headphones

Aby toho nebolo málo, Cortana v súčasnej podobe bude odstránená aj z pôvodných slúchadiel Surface Headphones. Dôjde k tomu niekedy začiatkom roka 2021. Použiteľná tu bude už len integrácia Cortany v aplikácii Microsoft Outlook. Tá zvláda úkony ako čítanie obsahu e-mailov či správu schránky. V tomto prípade je odškodeným 25 dolárový poukaz do Microsoft Store.

Z Cortany sa stane úzko špecializovaný nástroj. V novej podobe a s novým poslaním sa jej domovom stane Microsoft 365. Odtiaľ bude ľuďom pomáhať pri práci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať