Windows 10 verzia 2004: Tieto funkcie boli odstránené alebo čoskoro skončia

Microsoft tento týždeň oficiálne začal ponúkať novú “veľkú” aktualizáciu pre Windows 10, ktorá fakticky predstavuje ďalšiu verziu tohto systému – Verzia 2004. Konkrétne sa k prvým používateľom začína dostávať takzvaná veľká májová aktualizácia, známa aj ako “May 2020 Update”.

Windows 10 sa vďaka pravidelným aktualizáciám neustále vyvíja, čím sa jednak udržiava v kondícií, no súčasne s príchodom nových funkcií používateľom prináša relevantné možnosti pre využívanie ich zariadení. Nejde teda o jednu statickú verziu, ale o kontinuálne sa meniaci systém.

S touto skutočnosťou a snahou o neustálu modernizáciu súvisí aj občasné odstraňovanie funkcií, ktoré už stratili svoje opodstatnenie. Zo systému miznú práve s príchodom veľkých aktualizácií.

Ďalšia hŕstka funkcií nie je priamo odstránená, no dochádza k ich označeniu ako zastaraných, čo znamená, že ich vývoj bol ukončený. Hoci ešte nejaký čas v systéme zostávajú, vo všeobecnosti sa s nimi v dlhodobom horizonte nepočíta.

V prípade Windows 10 Verzia 2004 sa v obidvoch prípadoch pozeráme na pomerne krátke zoznamy. V podstate nedochádza k žiadnym dramatickým zmenám, ktoré by výrazne zasiahli priemerného používateľa.

Čo bolo z Windows 10 odstránené vo verzii 2004

  • Cortana – hlasová asistenta už nie je systémovou súčasťou, prechádza do formy doplnkovej aplikácie a stráca niektoré funkcie.
  • Windows To Go – funkcia pre priame vytváranie prenosného Windows 10, ktorý sa používa z USB kľúča, končí. Microsoft jej podporu ukončil vo Windows 10 verzii 1903, teraz ju rovno odstraňuje.
  • Aplikácie Mobilné balíky a Správy – obidve aplikácie boli odstránené zo štandardných súčastí Windows 10. Ponúkané budú len na zariadeniach s podporou dátových pripojení, kde ich nasadia OEM výrobcovia. V praxi sa teda mení spôsob ich distribúcie.

Čo s príchodom Windows 10 vo verzii 2004 už nie je vyvíjané

  • Companion Device Framework – rozhranie, ktoré umožňovalo používanie externých zariadení ako nositeľná elektronika či rôzne čipové karty pre prihlasovanie do Windwos 10 pomocou Windows Hello, už nie je aktívne vyvíjané.
  • Microsoft Edge – pôvodná verzia prehliadača postavená na jadre EdgeHTML už nie je vyvíjaná. Postupne ju nahradzuje nová generácia postavená na projekte Chromium.
  • Dynamická správa diskov – starší mechanizmus pre správu úložísk vo Windows 10 plne nahradí modernejšia verzia Ukladacie priestory, preto sa prestáva z jeho vývojom
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať