Microsoft úplne zmenil postavenie Cortany, v hre je aj nový názov

V Microsofte sa jedného pekného dňa rozhodli pozrieť Cortane poriadne na zúbok, komplexne zhodnotiť aktuálny stav a navrhnúť novú stratégiu. Všetci si museli priznať krutú pravdu. Zápasenie s tvrdou konkurenciou akou je Alexa a Google Asistent už nemá zmysel a chce to úplne iný prístup.

Jednou z nosných myšlienok, ktorú Satya Nadella predniesol začiatkom minulého roka, bolo Cortanu postaviť do pozície šikovného spolupracovníka úspešných digitálnych asistentov tretích strán. Priamej rivalite náhle odzvonilo a Cortana mala konkurencii pomáhať v oblastiach, kde mala navrch.

Zákazník by primárne používal napríklad Alexu, no na niektorý z úkonov by sprostredkovane vyvolal Cortanu. Tá by vykonala požadovanú úlohu a žezlo opäť odovzdala Alexe. Jednou z oblastí, kde by to dávalo zmysel mala byť práca so službou Microsoft 365. Práve tam mala Cortana zručnosti ako žiaden iný digitálny asistent.

To, že Microsoft stiahol chvost naznačovali aj zmeny v operačnom systéme Windows 10, kde bolo ohlásené upustenie od systémovej integrácie Cortany. Stručne povedané, Cortana bola vykopnutá zo systémového vyhľadávania.

Pre nás samozrejme nešlo o nič zaujímavé, veď Cortany sme sa v našich končinách nedočkali. V celkovej skladačke však išlo o upozornenie, že niečo veľké sa deje v pozadí.

V reakcii na vtedajšie dianie sa aj samotný Google nechal počuť, že Cortanu už nepovažuje za žiadnu konkurenciu a zo svojho zoznamu si ju škrtol.

Následne prišla správa o plánoch na ešte väčšie odlúčenie Cortany a Windows 10. Microsoft začal pracovať na aplikácii Cortana, ktorá by bola samostatná, a teda úplne oddelená od systému.

Výhodou je to, že aktualizovaná môže byť úplne nezávisle od OS – cez Microsoft Store. Ďalšou vecou je to, že v hre je snáď aj možnosť jej odinštalovania. Dnes už vieme, že k jej ostrému nasadeniu dôjde v rámci tohtoročnej veľkej jarnej aktualizácie pre Windows 10.

Digitálny asistent s dôrazom na produktivitu

Celkový smer bol teda celkom jasný. Cortana bola vykopnutá z konzoly Xbox One, opustiť musela aj digitálny termostat GLAS a tlačiť ju začali do pozície nástroja pre pracovný sektor a zvyšovanie produktivity. Až pred pár dňami to však celé potvrdil aj Microsoft.

“Pripravovaná aktualizácia pre Windows 10 bude zahŕňať prístup k “novej Cortane” s dôrazom na produktivitu, ktorá vám naprieč službou Microsoft 365 pomôže rýchlo nájsť informácie, ktoré potrebujete.”

Slúžiť bude na vykonávanie úkonov súvisiacich s prácou. Správa kalendára a pripomienok, vyhľadávanie a vytváranie e-mailov, prepojenie s aplikáciu Microsoft To-Do, ktorá nahradila Wunderlist, získavanie informácií z vyhľadávača Bing, a tak ďalej. Takáto bude nová náplň Cortany.

S formálnou zmenou jej postavenia súvisí aj zrušenie niektorých funkcionalít. Zbohom ovládanie hudby, prepojenie so zariadeniami smart domácnosti a všetky funkcie vytvorené tretími stranami. Zbohom funkcionality Cortany v aplikácii Microsoft Launcher pre Android.

Oznámené bolo aj to, že “nová Cortana” bude fungovať len na verziách Windows 10, ktoré sa tešia z technickej podpory. Staršie verzie, ktorým skončil životný cyklus, majú smolu.

V hre je aj nový názov

Aby toho nebolo málo, v hre je aj celkový “rebranding”. Microsoft už v internej komunikácii nehovorí o Cortane, ale o nástroji “Microsoft 365 Assistant”, teda Asistent pre službu Microsoft 365. Zatiaľ to nebolo oficiálne oznámené, no vyzerá to tak, že za minulosťou chce spraviť hrubú čiaru. Upozornil na to portál Petri.

Meno Cortana pochádza z hernej série Halo, ktorá bola inšpiráciou aj pre Tesla Cybertruck. Vzhľadom na to, že došlo k veľkému prerodu asistentky, je vysoko pravdepodobné, že Microsoft toto meno opustí. Keď navyše vezmeme do úvahy úzku orientáciu na riešenia služby Microsoft 365, tak to celé dáva ešte väčší zmysel.

Kuchtia sa už aj ďalšie novinky

Z ďalších pripravovaných zmien sú funkcionality pre používanie “novej Cortany” na slúchadlách Surface Earbuds – čítanie komunikácie, obsahu kalendára a podobné kúsky. Vývojári sa venujú aj príprave užšieho prepojenia asistentky s nástrojom Microsoft Teams – posielanie súborov hlasovým pokynom, vytváranie chatovacích miestností, a tak ďalej…

1 comment
  1. Satya Nadella je kus vola ktorý vôjde do histórie.
    Pripomínam, že ešte nedávno sľuboval funkciu Windows Phone, ktorá mala umožniť spúšťanie natívnych aplikácii Android aj Apple 🙂
    A ten čmúd to zrjeme myslel naozaj, lebo nerozozná Intel od ARM-u …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať