Dajú sa aplikácie z Microsoft Store inštalovať aj bez prihlásenia?

Oficiálny príbeh je taký, že bez aktívneho konta Microsoft si žiadne aplikácie z obchodu Microsoft Store nestiahnete. Pri platených veciach je to úplne jasné, no z vlastnej skúsenosti môžete vedieť, že k niektoré bezplatné aplikácie ste si nainštalovali aj bez konta Microsoft.

Sám si na takéto prípady veľmi dobre pamätám. Väčšinou to prebiehalo tak, že som si otvoril požadovanú aplikáciu a klikol na tlačidlo pre inštaláciu. Zobrazila sa výzva na prihlásenie do konta Microsoft, tú som zrušil a inštalácia sa buď spustila alebo som tento kolotoč opakoval ešte niekoľkokrát.

Klikanie na tlačidlo “Inštalovať” proste proces niekedy spustí aj bez toho, aby sme boli prihlásení. Celé sa to ale javí ako akási lotéria. Počas uplynulého týždňa som to sporadicky skúšal na notebooku s Windows 10 verzie 1909 a nepochodil som ani raz. Dnes som to vyskúšal na počítači, kde mám Windows 10 vo verzii 1903 a zrazu to ide.

Áno aj nie

Takéto situácie si ale pamätám už aj so skorších verzií Windows 10. Netešte sa však. Ono to nie je o vrtochoch obchodu Microsoft Store. Skutočne platí, že aplikácie z jeho ponuky získate len s kontom Microsoft. Celé je to totiž o tom, že ak ste aplikáciu už raz na dané zariadenie nainštalovali, tak sa s ním nejakým spôsobom prepojí.

Medzi ponukou dvojice spomínaných obchodov Microsoft Store som si všimol rozdiel. V prípade, kedy sa aplikácia dá nainštalovať bez prihlásenia do konta Microsoft, tu svieti tlačidlo “Inštalovať”. Na zariadení, kde inštaláciu nespustí ani divoké klikanie, je prítomné tlačidlo “Získať”.

Aplikáciu ste už niekedy museli nainštalovať

V praxi je to celé teda o tom, že na svojom počítači som niekedy používal konto Microsoft a cez Microsoft Store som si stiahol niekoľko aplikácií, ktoré bežne používam. Pri tých sa teraz, kedy už konto Microsoft nepoužívam, objavuje informácia “Túto aplikáciu už vlastníte”. A práve tieto aplikácie môžem nainštalovať aj bez prihlásenia.

Túto teóriu som si overil. Prešiel som niekoľko bezplatných aplikácií z ponuky Microsoft Store, a pokiaľ pri nich nájdem tlačidlo “Získať”, tak inštaláciu nedokážem vynútiť bez prihlásenia do konta Microsoft.

Ak naopak nájdem informáciu “Túto aplikáciu už vlastníte”, a teda aj tlačidlo “Inštalovať”, tak aplikáciu môžem nainštalovať aj bez prihlásenia. Proste zostala prepojená so zariadením z časov, kedy som tu používal konto Microsoft.

Zhrnutie

Aby som to zhrnul, aplikácie z ponuky Microsoft Store bez konta Microsoft nie je možné štandardnou cestou nainštalovať. Je jedno, že ide o bezplatné kúsky. Pre ich prvé získanie proste toto konto potrebujete mať, no potom je to už iný príbeh. Aplikácie previazané so zariadením môžete inštalovať už aj bez prihlásenia.

Ak chcete mať prehľad o tom, ktoré aplikácie sú s vašim zariadením prepojené, tak v ponuke Microsoft Store kliknite na symbol troch bodiek (…) v pravom rohu a zvoľte “Moja knižnica”. Dostanete sa k sekcii “Všetky vlastnené”, odkiaľ môžete inštaláciu “prepojených” aplikácií priamo spustiť. V tomto prípade teda bez konta Microsoft.

Naschvál hovorím o inštalácii štandardnou cestou, pretože existuje okľuka, ako aplikácie nainštalovať úplne pomimo Microsoft Store. A vtedy konto netreba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať