Rýchle poznámky

Rýchle poznámky: Poznačte si dôležité veci a majte ich stále na očiach

Poznáte malé žlté papieriky na ktoré si poznačíte dôležité informácie, a potom ich prilepíte na rám monitora, na dokumenty alebo niekde na stôl? Tak, aby kľúčové informácie boli stále na očiach a nezabudli ste splniť to, čo treba.

Aplikácia Rýchle poznámky (Sticky Notes) je presne tým istým, akurát v plne digitálnej podobe. Dokonca ide priamu súčasť operačných systémov Windows už od čias “sedmičky”. Stačí ju vyhľadať cez ponuku Štart.

Virtuálne papieriky si umiestníte priamo na pracovnú plochu a pri práci s počítačom ich máte takmer stále na očiach. Dôležité poznámky vďaka tomu neujdú vašej pozornosti.

Aplikácia Rýchle poznámky sa používa veľmi jednoducho a už zo svojej podstaty patrí medzi užitočné kúsky. Virtuálne papieriky na rozdiel od ich fyzickej podoby zostávajú skryté pred očami okoloidúcich.

Samozrejme za predpokladu, že ste počítač nenechali zapnutý a priamo na pracovnej ploche. Na druhú stranu, aplikáciu môžete vypnúť, čo všetky poznámky skryje. Vtedy ich však nebudete mať na očiach ani vy, čo čiastočne potláča ich základný princíp.

Nestratia sa tak ľahko ako fyzický papierik, nemusíte ich dokupovať a môžete ich ľubovoľne upravovať – zmeniť veľkosť, farbu, editovať text či meniť ich pozíciu na pracovnej ploche. V najnovšej verzii pre Windows 10 okrem jednoduchého formátovania textu podporujú dokonca aj pridávanie obrázkov, čo môže byť skvelou vizuálnou pomôckou.

Aplikácia Rýchle poznámky sa vo Windows 10 skladá z dvoch častí. Prvou je okno s prehľadom všetkých poznámok, odkiaľ je možné vytvárať nové poznámky, odstraňovať tie existujúce, prípadne v nich vyhľadávať, čo je veľmi užitočné v prípade, že poznámok máte vytvorených viacero. Nechýbajú tu ani nastavenia skryté za “ozubeným kolieskom”.

Rýchle poznámky

Druhou časťou sú samostatné poznámky, respektívne virtuálne papieriky. Tých si môžete vytvoriť prakticky ľubovoľný počet, môžete meniť ich farbu a veľkosť. Môžete si ich rozmiestniť ľubovoľne po pracovnej ploche tak, ako vám to vyhovuje najviac, pričom sa môžu aj prekrývať.

Každý papierik má vlastnú lištu pre rýchle vytvorenie nového, samostatného, okna, ako aj pre úpravu farby, vymazanie alebo prístup k základnému oknu “Zoznam poznámok”.

Rýchle poznámky

Aplikácia Rýchle poznámky síce neponúka žiadne svetoborné funkcie, no ako digitálny pripomienkovač či zoznam úloh poslúži vynikajúco. Používa sa jednoducho a dokonca podporuje aj ovládanie a písanie stylusom.

Pár tipov pre používanie aplikácie Rýchle poznámky

  • Pre jednoduchší prístup si aplikáciu Rýchle poznámky pripnite na panel úloh (pravý klik myšou).
  • Nebojte sa experimentovať a používať dostupné formátovanie textu pre väčšiu prehľadnosť. Napríklad ak máte zoznam úloh, tak tie splnené si v ňom prečiarknite.
  • Farebne si môžete odlíšiť typy poznámok. Napríklad: žltá = všeobecné, ružová = rodina, modrá = práca.
  • Ak Rýchle poznámky budete používať pravidelne, osvojte si klávesové skratky: vytvorenie novej poznámky Ctrl + N, vymazanie existujúcej Ctrl + D.
  • Fungujú tu aj klasické klávesové skratky pre prácu s textom – Ctrl + C, Ctrl + V, Ctrl + B, Ctrl + U…
  • V nastaveniach aplikácie si zapnite možnosť “Potvrdiť pred odstránením”, aby ste si niektorú z dôležitých poznámok neodstránili omylom.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať