Bude WhatsApp spoplatnený? Takáto je pravda

  • Správy o tom, že nás čaká spoplatnenie aplikácie WhatsApp sa objavujú pravidelne.
  • Po internete koluje viacero rozličných verzií ako to bude s plateným WhatsAppom.
  • Základom je správa o spoplatnení, ktorému sa vyhnete ak informáciu prepošlete.
  • Inokedy ide o správu o vypršanom predplatnom s odkazom na zaplatenie.
  • Celé to vychádza z neistoty, ktorá okolo aplikácie panuje už od jej počiatkov.

Oficiálne to bolo nejako takto. WhatsApp bol platenou aplikáciou pre iPhone. Za stiahnutie sa platil jednorazový poplatok vo výške 1 dolára. To bolo celé, žiadne ďalšie platby. Potom sa do popredia dostala platforma Android.

Tvorcovia WhatsAppu si nemohli nechať ujsť potenciálny príval nových zákazníkov, takže aplikáciu vydali aj pre Android. Akurát s tým, že tu sa dolárový poplatok za stiahnutie neplatil. Aplikácia WhatsApp Messenger sa dala stiahnuť úplne zadarmo.

Oficiálne ste ju mohli bezplatne používať počas prvého roka od dňa inštalácie. Potom ste mali zaplatiť ročný poplatok vo výške 0,99 dolára. Ten ste mali platiť každý rok. Lenže v praxi to bolo omnoho komplikovanejšie.

Jednej strane sa nepáčilo to, že tá druhá má aplikáciu zadarmo, hoci aj dočasne, druhá strana zase nechcela platiť každý rok, keďže už raz zaplatili za aplikáciu ako takú. WhatsApp to teda “vyriešil” tak, že používateľom, ktorí už zaplatili za stiahnutie aplikácie neúčtoval ani jediný cent za ďalšie používanie, a to aj v prípade, že zmenili zariadenie či platformu. Viazané to bolo na telefónne číslo.

Už tak dosť chaotické, no ďalšou vecou bolo to, že v niektorých krajinách nebolo ročný poplatok vôbec nutné platiť a niektorí zákazníci, ktorí sa napríklad do služby registrovali medzi prvými, boli taktiež oslobodení od poplatkov.

Aby toho nebolo málo, aj samotný ročný poplatok bol niečo ako výzva na zaplatenie WinRaru. Mohlo sa zobraziť okienko, no reálne nebolo nutné uhradiť ani cent a aplikáciu bolo možné naďalej využívať. Minimálne na Slovensku to bolo skutočne tak, že išlo skôr o dobrovoľný príspevok, než poplatok.

Vznikla úplne chaotická situácia. Takže si už viete predstaviť, prečo je to dodnes taká skvelá téma pre rôzne podvody, ale aj diskusie. Množstvo ľudí totiž ani po rokoch nevie, že WhatsApp bol niekedy vôbec platený. Proste ho používali a nezaplatili ani cent.

Vráťme sa ale trochu do súčasnosti, aby sme mali základ, z ktorého vychádzame ďalej. Nakoniec to skončilo tak, že celú službu kúpil Facebook, a v roku 2016 akýkoľvek poplatok zrušil. Odvtedy je WhatsApp úplne zadarmo a neplánuje sa opätovné spoplatnenie pre bežných používateľov, ani za bežné používanie. Bodka.

WhatsApp síce kedy-tedy vyrukuje s informáciou, že službu chce skutočne do istej miery spoplatniť, no vždy hovorí o uvažovaní nad dvomi cestami, ktoré sa netýkajú bežných používateľov a základnej funkčnosti aplikácie:

  1. Doplnkové funkcie za poplatok, ako je napríklad pokročilá záloha obsahu.
  2. Spoplatnenie funkcií pre biznis zákazníkov a firmy.

Podvodné správy o tom, že WhatsApp bude spoplatnený nie sú nové

Používatelia populárnej komunikačnej služby sa môžu občas stretnúť s informáciou, že aplikácia WhatsApp bude spoplatnená. Prvýkrát ešte išlo o kampaň, ktorá chcela medzi používateľmi vyvolať neistotu a paniku.

Text sa mierne líšil a dostupný bol vo viacerých jazykových variantoch, no pointou bolo to, že WhatsApp bude platený, pričom sa bude platiť za každú poslanú správu. Aby ste sa vyhli údajnému prechodu na platený WhatsApp mali ste správu preposlať aspoň na 10 kontaktov. To, že ste podmienku splnili následne malo symbolizovať nové logo v modrej farbe.

Toto bol prvý masívnejší podvod, ktorý medzi používateľmi šíril informácie o spoplatnení služby WhatsApp na Slovensku. Odvtedy sa toto tvrdenie zvykne cyklicky znova vynoriť. Kedy a prečo k tomu má dôjsť, ako aj to, ako sa platenému WhatsAppu vyhnúť sa zvykne líšiť, no podstata podvodných správ je rovnaká – bude treba platiť.

V ostatných rokoch sa podvod posunul ešte o kúsok ďalej. Zmenil sa hlavný zámer. Už ním nebolo vyvolávanie paniky, ale priama snaha o obohatenie. Ľuďom začali na WhatsApp prichádzať správy od údajnej zákazníckej podpory, ktorá tvrdila, že im vypršalo predplatné, a na overenie účtu je nutné uhradiť poplatok vo výške 0,99 eura, libry či dolára.

Priamo v texte správy bol priložený aj odkaz, ktorý po otvorení človeka presmeroval na podvodnú stránku. Tá sa z neho snažila vymámiť osobné a platobné údaje, aby sa podvodníci následne mohli na úkor svojej obete obohatiť.

WhatsApp bol niekedy skutočne platený a aj požadovaná výška poplatku zodpovedá tomu čo bolo, takže šanca na úspech takéhoto podvodu tu skutočne je.

Realita dnešných dní je ale taká, že WhatsApp je zadarmo. Preto netreba nikde nikomu platiť žiadne poplatky za predplatné, ani netreba vypĺňať žiadne tlačivá či dokonca preposielať správy na svoje kontakty. Áno, je tu možnosť, že WhatsApp nemusí byť v budúcnosti dostupný úplne zadarmo, no ak niečo bude platené, tak to nebudú základné funkcie.

Pôjde o rôzne voliteľné doplnky a bonusové funkcie, bez ktorých ako bežný používateľ viete úplne pohodlne fungovať. Je tu aj veľmi reálna možnosť, že do aplikácie pribudnú reklamy, podobne ako to bolo v prípade Messengera. V takomto prípade by sa teoreticky mohla objaviť platená možnosť pre vypnutie všetkej reklamy.

Prípadne príde niečo ako WhatsApp Premium, teda platený variant inak bezplatnej aplikácie. Tí, ktorí budú chcieť si zaplatia aby získali dodatočné funkcie, zvyšok používateľov bude pokračovať v používaní klasickej bezplatnej verzie.

Správy, že WhatsApp už nebude zadarmo

Začiatkom roka 2024 sa začali objavovať správy, že komunikačná aplikácia WhatsApp už nebude na Androide zadarmo. Napriek pútavým nadpisom je realita taká, že aplikácia naďalej zostáva bezplatná. To, že niektorí používatelia budú MOŽNO platiť, sa týka veľmi špecifickej situácie. Až priam extrémnej, respektíve extrémne okrajovej. Stále to bude o slobodnom rozhodnutí.

Nejedná sa o to, že by bol spoplatnený WhatsApp. Mení sa akurát to, že zálohy chatov, fotiek a videí ukladané do cloudového úložiska Google Drive sa začínajú započítavať do limitu úložiska vášho účtu. To znamená, že začnú ukrajovať z 15 GB priestoru ponúkaného zadarmo.

V prípade, že by ste náhodou zaplnili tento limit, tak pre ďalšie vykonávanie záloh môžete uvoľniť miesto vo svojom účte Google alebo si zaplatiť mesačný program s navýšeným priestoru. Nemá to teda nič s tým, že by ste automaticky museli platiť za WhatsApp. Neznamená to ani to, že vám automaticky bude účtovaný poplatok za rozšírenie kapacity Google Disku.

Niečo sa proste stratilo v preklade a panika nie je na mieste. Reálne sa stane akurát to, že ak náhodou zaplníte bezplatných 15 GB, tak sa vám vypne zálohovanie obsahu z aplikácie WhatsApp. Potom stačí urobiť poriadky a vymazať nepotrebné súbory. Alebo staré súbory presunúť na externý disk či iné úložisko. WhatsApp zostáva zadarmo, akurát prichádza o doterajšiu výnimku. To je celé.

Správy typu: “WhatsApp už nebude zadarmo, zálohovanie histórie chatu, fotografií a videí sa počas najbližšieho polroku spoplatní” sú tak vytrhnuté z kontextu a pritiahnuté za vlasy, že ich nemôžem označiť inak, než za nezmysel.

0,01 € za správu…

A aby toho náhodou nebolo málo, tak opäť začali šíriť nezmyselné reťazové správy. Priamo na WhatsAppe. Ide o klasickú podvodnú preposielačku. Tentokrát v duchu: “Rada ako udržať WhatsApp vo voľnom režime.”

Text informuje, že WhatsApp bude v najbližších dňoch spoplatnený, no ak máte aspoň 10 kontaktov a prepošlete im túto správu, tak sa zaradíte medzi “častých používateľov”, získate “modré logo (O)” a získate bezplatný WhatsApp. Ak to nespravíte, tak dôjde k aktivácii fakturácie a budete platiť 0,01 € za každú poslanú správu.

Text správy je obvykle dosť kostrbatý a všetko poukazuje na skutočnosť, že ide o nepodarený preklad z cudzieho jazyka. Samozrejme, že ide o úplný nezmysel. Je to jeden z najstarších podvodov a osobne som veľmi prekvapený, že sa to šíri ešte aj dnes.

Ušetrite si hanbu a podobné správy nepreposielajte svojim kontaktom. Ignorujte to. Akúkoľvek výraznú zmenu, hlavne to, že končí bezplatné používanie, by spoločnosť zverejnila s obrovským predstihom a oficiálnymi cestami. Navyše pravdepodobnosť, že by ste za preposlanie textu pár ľuďom získali takto výraznú výhodu je mizivá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako Discord prepnúť do češtiny?

Prepnutie z angličtiny do češtiny je obrovskou pomocou, pretože človek nemusí toľko rozmýšľať a v hlave či na webe si prekladať veci.