Imerzná čítačka: Ako v Microsoft Edge zapnúť režim pre nerušené čítanie?

Ak ste používali pôvodný prehliadač Microsoft Edge, pravdepodobne ste z času na čas využili režim čítačky. V skratke ide o to, že stlačením jedného tlačidla sa webová stránka s textovým obsahom (článok) upraví do podoby, ktorá je ľahšie čitateľná.

Odstránia sa reklamy, videá či rôzne rušivé prvky. Ústrednou častou sa stane to najdôležitejšie – text. Táto čítačka, alebo režim určený pre čítanie, sa hodí práve pre čítanie obsahových webov, ktoré majú veľa rušivých prvkov.

Rovnako tak dokáže pomôcť ľuďom, ktorí majú problémy so zrakom alebo len chcú pracovať s textom bez zbytočností.

Pre čítanie, tlač aj ukladanie

Ja túto funkciu mám rád v trošku inej súvislosti. Používam ju v prípade, keď si chcem články previesť do PDF a čítať ich neskôr. Napríklad počas cestovania alebo na mieste, kde nemám prístup na internet.

Článok sa očistí od nepotrebného obsahu a reklám, pričom mi zostane čistý text. Celkovo je to lepšie aj pre prípady, kedy si článok chcem vytlačiť.

Imerzná čítačka v Microsoft Edge

V najnovšej verzii prehliadača Microsoft Edge, ktorá je už postavená na jadre Chromium, sa tento režim čítania nazýva “Imerzná čítačka”. Zapína sa klávesom F9, respektíve kliknutím na príslušnú ikonu v rohu adresného panela.

Takto očistený textový obsah sa dá jednoduchým spôsobom zväčšovať a k dispozícii je aj funkcia “Čítať nahlas”, kedy vám text prečíta strojový hlas.

Text si zväčšíte/zmenšíte klasickou skratkou “Ctrl + pohyb kolieska myši”, prípadne môžete kliknúť na tlačidlo “Predvoľby textu”. Okrem toho tu na ovládacom paneli nájdete aj ďalšie možnosti pre uľahčenie práce s textom.

Zaujímavou funkciou môže byť “Zameranie na riadok”, ktorú nájdete v sekcii “Predvoľby čítania”. Ide o vec, ktorá pomáha so sústredením. Zjednodušene povedané sa text zobrazuje po riadkoch. V nastaveniach funkcie si pritom môžete zvoliť či po jednom, troch alebo piatich.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať