Ako si webovú stránku uložiť ako PDF?

Moderné webové prehliadače dnes v sebe skrývajú množstvo rozličných funkcií, o ktorých by sa nám niekedy ani len nesnívalo. Niektoré sú užitočnejšie viac než iné, no väčšina má svoje opodstatnenie.

Za veľmi užitočnú vec v prehliadačoch považujem možnosť webové stránky ukladať do formátu PDF. Ten síce nie je príliš flexibilný z pohľadu možností jeho úpravy, no ako prostredník pre ukladanie a čítanie obsahu je super.

Niekedy proste príde chvíľa, kedy si chceme nejaký článok alebo stránku uložiť a prečítať neskôr. Prípadne si stránku chceme dlhodobo uchovať alebo ju potrebujeme preniesť na iné zariadenie bez internetu.

Osobne sa mi ukladanie webov ako PDF súborov osvedčilo vtedy, ak si chcem niečo prečítať, no pritom viem, že prístup na internet bude problémom. Napríklad počas cestovania.

Ráno si na stolovom PC nájdem zaujímavé články, tie si uložím do formátu PDF a prenesiem do tabletu či notebooku. Potom mi už je úplne jedno, že nemám prístup na internet a pohodlne si čítam.

Ďalšou skvelou vecou na tom celom je, že formát .PDF dnes dokážete otvoriť vo webovom prehliadači. Asi to má logiku. Ak ho dokáže vytvárať, tak by ho mal vedieť aj otvoriť.

Zvláda to populárny Chrome, menej známy Brave, ale aj nový Microsoft Edge. Postup je vo svojej podstate totožný v každom prehliadači.

Tip pre Microsoft Edge

Ak používate Microsoft Edge, prípadne máte Windows 10, ktorého je priamou súčasťou, tak si môžete dosť pomôcť. Využitím režimu imerznej čítačky si viete články očistiť od reklamy a rušivých prvkov.

Najskôr si článok prepnite do režimu čítania, a až potom si ho uložte ako PDF.

Ako webovú stránku uložiť do formátu PDF?

  • Vo webovom prehliadači si otvoríme stránku alebo obsah, ktorý chceme uložiť ako PDF.
  • Stlačíme klávesovú skratku Ctrl + P, prípadne sa cez nastavenia prehliadača (symbol …) preklikneme na možnosť “Tlačiť”.
  • V ponuke “Cieľ”, prípadne “Tlačiareň” zvolíme “Uložiť ako PDF”.
  • V ponuke pre tlač si ďalej upraviť orientáciu stránky či rozsah. Po kliknutí na tlačidlo “Ďalšie nastavenia” dokonca získame prístup k dodatočným možnostiam, ak by sme si to chceli “vyšperkovať”.
  • Klikneme na tlačidlo “Uložiť”.
  • Zadáme názov súboru a klikneme na tlačidlo “Uložiť”.
  • Webová stránka sa uloží ako PDF súbor.

Druhou možnosťou je použitie nástroja “Microsoft Print to PDF”. Postup je prakticky rovnaký, no výsledný súbor je trošku iný ako v prípade možnosti “Uložiť ako PDF”.

Microsoft Print to PDF versus Uložiť ako PDF

Rozdiel je v tom, že “Microsoft Print to PDF” stránku zoberie a virtuálne vytlačí do PDF súboru. Presne ako keby išlo o normálu tlač. V praxi ide o to, že vám vo vytvorenom súbore nebudú fungovať webové odkazy a podobný interaktívny obsah – ide len o podčiarknutý text. Navyše proces vytvorenia súboru môže trvať o trošku dlhšie.

Ak však zvolíte metódu “Uložiť ako PDF” tak odkazy zostanú zachované a funkčné. Zo vzniknutého PDF sa teda viete priamo prekliknúť na prítomné obrázky alebo odkazované stránky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako zaheslovať Excel?

Pri niektorých súboroch z Excelu je vhodné siahnuť po ochranných mechanizmoch. Dostupných je hneď niekoľko možností.