Koniec podpory pre Windows 7 – stručné zhrnutie

Windows 7

Obľúbený operačný systém Windows 7 už o mesiac príde o technickú podporu. Microsoft ju v rámci štandardného životného cyklu po rokoch ukončí 14. januára 2020.

V tento deň dôjde k vydaniu posledných opravných a bezpečnostných záplat, ktoré boli používateľom za štandardných okolností poskytované vždy počas druhého kalendárneho utorka v mesiaci.

Spomínaným 14. januárom to ale skončí a žiadne ďalšie aktualizácie pre verejnosť nebudú sprístupnené. Dochádzať síce môže k výnimkám, kedy Microsoft odhalí tak závažný nedostatok, že ho nebude môcť ignorovať, no garancia neexistuje.

Ide skutočne len o ojedinelé prípady. Príkladom je vyčíňanie ransomvéru WannaCry z polovice roka 2017, kedy používané operačné systémy Windows naprieč celým spektrom dostali opravnú aktualizáciu. Microsoft vtedy plátal aj staručký Windows XP.

Aktualizácie za poplatok, no len pre firmy

Microsoft bude po oficiálnom skončení technickej podpory Windows 7 ponúkať aktualizácie za poplatok cez službu Extended Security Updates. Tá však nie je dostupná pre koncových, domácich, používateľov. Využiť ju môžu podniky a organizácie, ktorým má poskytnúť dodatočný čas na vykonanie inovácie IT infraštruktúry.

Varovanie na celú obrazovku

Hoci počas celého roka prebieha masívna informačná kampaň, kedy Microsoft koniec podpory Windows 7 pravidelne pripomína, zapájajú sa aj obchodníci a systém zobrazuje malé upozornenie, zjavne to nestačí.

Čerstvou novinkou, pre zvýšenie povedomia o situácii, je používanie varovania cez celú obrazovku. Vo Windows 7 sa bude zobrazovať po ukončení technickej podpory, teda od 15. januára 2020. Používatelia budú skutočne ráznym spôsobom upozornení na tom, že používajú už nepodporovaný systém, a že to nie je práve ideálna situácia.

Podľa dostupných informácií táto obrazovka bude aktívna až do momentu, kedy ju používateľ ručne nezavrie. To, ako často sa bude zobrazovať nie je známe. Do systému je zavedená prostredníctvom aktualizácie KB4530734 z 10. decembra.

Po skončení podpory môžete ďalej fungovať

To, že pre váš operačný systém skončí technická podpora neznamená, že svoj počítač zrazu nebudete môcť používať. Po stránke funkčnosti nedôjde k žiadnemu obmedzeniu, akurát už nebudú opravované problémy a zraniteľnosti.

To znamená, že sa zvyšuje riziko možného zneužitia novoodhalených bezpečnostných dier, čím sa vlastne znižuje obranyschopnosť systému. Preto sa aj vo všeobecnosti neodporúča používať neaktuálny operačný systém.

Vyvolávať však náhle paniku, že po 14. januáru 2020 zrazu všetky stroje začnú napádať kybernetickí kriminálnici a jedinou cestou von je kúpa nového počítača je nezmyselné.

V princípe sa treba chrániť bezpečnostným riešením, správať sa obozretne (hlavne online – pozor na čo klikám, čo otváram a čo sťahujem), zálohovať kritické dáta a používať webový prehliadač, ktorý je podporovaný (pravidelne aktualizovaný). Keď budete dodržiavať základné bezpečnostné zásady, mali by ste byť ako-tak v suchu.

Nie je to síce odporúčané, no fungovať sa tak dá. V konečnom dôsledku, každý si musí zvážiť, ako bude postupovať.

Existuje aj možnosť bezplatného prechodu na Windows 10

Síce teraz reklamné kampane síce nabádajú na kúpu nových strojov s Windows 10, no opäť platí, že toto nie je jedinou možnosťou. Hoci to malo byť už dávno ukončené, bezplatný prechod z Windows 7 na Windows 10 je stále možný.

Okrajovo spomeniem, že som narazil aj na informácie o spôsobe, ako obísť „obmedzenie“ vo Windows 7 a aktualizácie získavať aj po ukončení technickej podpory z rovnakého zdroja ako firmy, ktoré si za to zaplatia. Píše o tom viacero webov, napríklad aj ZDnet. Úplne legálne to ale asi nebude…