Windows 7

Koniec podpory pre Windows 7 – stručné zhrnutie

Obľúbený operačný systém Windows 7 už o mesiac príde o technickú podporu. Microsoft ju v rámci štandardného životného cyklu po rokoch ukončí 14. januára 2020.

V tento deň dôjde k vydaniu posledných opravných a bezpečnostných záplat, ktoré boli používateľom za štandardných okolností poskytované vždy počas druhého kalendárneho utorka v mesiaci.

Spomínaným 14. januárom to ale skončí a žiadne ďalšie aktualizácie pre verejnosť nebudú sprístupnené. Dochádzať síce môže k výnimkám, kedy Microsoft odhalí tak závažný nedostatok, že ho nebude môcť ignorovať, no garancia neexistuje.

Ide skutočne len o ojedinelé prípady. Príkladom je vyčíňanie ransomvéru WannaCry z polovice roka 2017, kedy používané operačné systémy Windows naprieč celým spektrom dostali opravnú aktualizáciu. Microsoft vtedy plátal aj staručký Windows XP.

Aktualizácie za poplatok, no len pre firmy

Microsoft bude po oficiálnom skončení technickej podpory Windows 7 ponúkať aktualizácie za poplatok cez službu Extended Security Updates. Tá však nie je dostupná pre koncových, domácich, používateľov. Využiť ju môžu podniky a organizácie, ktorým má poskytnúť dodatočný čas na vykonanie inovácie IT infraštruktúry.

Varovanie na celú obrazovku

Hoci počas celého roka prebieha masívna informačná kampaň, kedy Microsoft koniec podpory Windows 7 pravidelne pripomína, zapájajú sa aj obchodníci a systém zobrazuje malé upozornenie, zjavne to nestačí.

Čerstvou novinkou, pre zvýšenie povedomia o situácii, je používanie varovania cez celú obrazovku. Vo Windows 7 sa bude zobrazovať po ukončení technickej podpory, teda od 15. januára 2020. Používatelia budú skutočne ráznym spôsobom upozornení na tom, že používajú už nepodporovaný systém, a že to nie je práve ideálna situácia.

Podľa dostupných informácií táto obrazovka bude aktívna až do momentu, kedy ju používateľ ručne nezavrie. To, ako často sa bude zobrazovať nie je známe. Do systému je zavedená prostredníctvom aktualizácie KB4530734 z 10. decembra.

Po skončení podpory môžete ďalej fungovať

To, že pre váš operačný systém skončí technická podpora neznamená, že svoj počítač zrazu nebudete môcť používať. Po stránke funkčnosti nedôjde k žiadnemu obmedzeniu, akurát už nebudú opravované problémy a zraniteľnosti.

To znamená, že sa zvyšuje riziko možného zneužitia novoodhalených bezpečnostných dier, čím sa vlastne znižuje obranyschopnosť systému. Preto sa aj vo všeobecnosti neodporúča používať neaktuálny operačný systém.

Vyvolávať však náhle paniku, že po 14. januáru 2020 zrazu všetky stroje začnú napádať kybernetickí kriminálnici a jedinou cestou von je kúpa nového počítača je nezmyselné.

V princípe sa treba chrániť bezpečnostným riešením, správať sa obozretne (hlavne online – pozor na čo klikám, čo otváram a čo sťahujem), zálohovať kritické dáta a používať webový prehliadač, ktorý je podporovaný (pravidelne aktualizovaný). Keď budete dodržiavať základné bezpečnostné zásady, mali by ste byť ako-tak v suchu.

Nie je to síce odporúčané, no fungovať sa tak dá. V konečnom dôsledku, každý si musí zvážiť, ako bude postupovať.

Existuje aj možnosť bezplatného prechodu na Windows 10

Síce teraz reklamné kampane síce nabádajú na kúpu nových strojov s Windows 10, no opäť platí, že toto nie je jedinou možnosťou. Hoci to malo byť už dávno ukončené, bezplatný prechod z Windows 7 na Windows 10 je stále možný.

Okrajovo spomeniem, že som narazil aj na informácie o spôsobe, ako obísť “obmedzenie” vo Windows 7 a aktualizácie získavať aj po ukončení technickej podpory z rovnakého zdroja ako firmy, ktoré si za to zaplatia. Píše o tom viacero webov, napríklad aj ZDnet. Úplne legálne to ale asi nebude…

2 comments
  1. Ako mám aktivovať po reištalácii WINDOWS XP, keď registrančná stránka nie je funkčná a ani telefonické číslo pre registráciu nie je funkčné. Ja som si WIN XP kúpil s tým, že ho budem používať bez omedzenia času. Je rozdiel aktualizovať tento systém a zabrániť jeho pužívaniu povinnou registráciou. Takýto postup nie je možné nazvať ináč ako krádež. Takáto obchodná politika je pre Microsoft bežná vrátane úmyselných chýb v novom softwéry. Vo Win10 je to chyba pri používaní Outlook xp.

    1. Zdravím vás, v tomto prípade vám môžem podariť asi akurát len to, aby ste zavolali na technickú podporu Microsoftu a apelovali na nich, aby vám pomohli s aktiváciou. Číslo majú uvedené napríklad na odkaze, ktorý prikladám. Snáď bude fungovať, hoci asi bude treba volať v pracovné dni.

      https://support.microsoft.com/sk-sk/topic/telef%C3%B3nne-%C4%8D%C3%ADsla-glob%C3%A1lnych-slu%C5%BEieb-z%C3%A1kazn%C3%ADkom-c0389ade-5640-e588-8b0e-28de8afeb3f2

      Ešte jedna vec, možno, že aj priama linka na aktiváciu produktov funguje len počas pracovných dní, neviem kedy ste volali, len mi to tak napadlo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať