24. augusta 1995, v čase, kedy bol internet ešte len v plienkach a diskety boli úplne normálnou vecou, prichádza na trh za salvy pesničky “Start me Up” od Rolling Stones dnes už legendárny operačný systém Windows 95.
Zdá sa to až neuveriteľné, no dnes si skutočne pripomíname už 25. výročie tohto ikonického momentu počítačového sveta. Za ten čas sa toho vo svete zmenilo skutočne veľa.
Dnes už je všetko online, v cloude, máme tu skladacie zariadenia ako Surface Duo a veci, ktoré v 90-tych rokoch vyzerali ako sci-fi sa stali realitou. 95-ka práve v tých časoch odštartovala technologickú revolúciu akú nečakal asi nikto.
Príchod Windows 95 bol veľkou udalosťou. Na svetlo softvérového sveta ho uvádzal známy moderátor Jay Leno, vzniklo inštruktážne video, v ktorom vystupovali hviezdy seriálu Priatelia, Jennifer Anniston a Matthew Perry a reklamné spoty prezentovali novinky ako ponuka Štart. Dokonca aj budova Empire State Building hrala farbami Microsoftu, no proste veľká paráda.
Celý tento pompézny začiatok nového operačného systému mal svoj zmysel. Počas prvých piatich týždňov bolo predaných 7 miliónov licencií Windows 95. Načasovanie bolo kľúčové. Predaje počítačov rástli a Microsoft na čele s Billom Gatesom a Stevom Ballmerom rástol s trhom. Microsoft sa aj vďaka tomu úspechu zaslúžene zaradil do siene gigantov a svet už nikdy nebol taký ako predtým.
Plno noviniek
Očakávaných noviniek bolo viacero, no asi najväčšími hviezdami boli dnes už úplne prirodzené prvky systémov Windows – ponuka Štart, panel úloh, klasický Prieskumník či Kôš.
V 32-bitovom systéme bol vylepšený multitasking, orientácia naprieč celým systém aj grafické rozhrania. Človek už nemusel poznať DOS na to, aby dokázal plnohodnotne pracovať. Všetko bolo akési nové, no pritom dobre známe.
Veľkou novinkou bolo pridanie funkcie Plug and Play, ktorá automaticky identifikovala a nainštalovala nový hardvér a pripojené príslušenstvo. Hoci nie vždy fungovala úplne na 100%. Z ďalších veľkých vylepšení treba spomenúť FAT32, DirectX či masívnu podporu USB.
Postupom času sa cez rozširujúci balíček Microsoft Plus! pridal aj webový prehliadač Internet Explorer 1.0. Ten sa svojho času veru tešil veľkej popularite. Vtip v IT kruhoch sa z neho stal až o niečo neskôr.
Windows 95 priniesol svojho času skutočne prevratné prvky, ktoré sa nakoniec stali tradičnými súčasťami operačných systémov Windows. V tej či onej podobe sa s nimi stretávame aj dnes, o štvrťstoročie neskôr.
Pár pikošiek na záver
Dnes je veľkou súčasťou testovacieho procesu nových verzií Windows 10 program Windows Insider, no Microsoft verejnosť do procesu zapájal už v časoch archaického Windows 95. Zostavu 347, ktorá niesla názov Final Beta Release, dostalo približne 50-tisíc testerov.
V raných testovacích verziách Windows 95 zobrazovali hodiny na paneli úloh aj sekundy. Do ostrej verzie sa však dostalo len zobrazovanie hodín a minút. Dôvodom bola hardvérová náročnosť pravidelného vykresľovania času.
V roku 1995 ste mohli celý operačný systém nainštalovať z 13 diskiet kapacity 1,68 MB. Dnes dosahuje veľkosť inštalačného obrazu pre Windows 10 približne 4 GB. To by bolo diskiet…
Počas prvého roka od uvedenia Windows 95 sa údajne predalo až 40 miliónov kópií a Microsoft posilnený veľkým úspechom vyrazil plnou parou vpred.
Windows 95 si dnes už môžete vyskúšať aj ako samostatnú aplikáciu a oživiť si spomienky na časy dávno minulé.
Celá marketingová kampaň údajne stála ohromných 300 miliónov dolárov, no ako dnes vieme, každý jeden dolár stál za to.
Windows 95 bol vyvíjaný pod kódovým označením “Chicago”. Formálne, so všetkým čo k tomu patrí, bol dokončený 15. augusta 1995. Pár dní na to, ho Microsoft začal vo veľkom predávať.
Minimálne hardvérové požiadavky vyzerali nasledovne: Intel 80386DX (386-ka), 4 MB RAM a 55 MB voľného miesta na disku. V prípade tých optimálnych išlo o Intel 486 a 8 MB RAM.
Oficiálne bola podpora pre tento systém ukončená 31. decembra 2001. Teda po niečo viac než 6 rokoch od jeho vydania.
V histórii ľudstva sa v radoch čakalo na benzín, Star Wars, banány, nové iPhony a Windows 95 :). Kto chcel nový systém dostať pri jeho uvedení na trh, musel si to jednoducho vystáť. Windows 95 sa pritom v krabicovej verzii predával za 209,95 dolárov…