Windows 8.1: Koniec podpory sa blíži, systém zobrazí varovanie

 • Technická podpora pre Windows 8.1 sa po rokoch blíži ku koncu.
 • Operačný systém na túto skutočnosť začne upozorňovať používateľa.
 • Windows 8.1 príde o aktualizácie, no fungovať bude naďalej.

Životný cyklus operačného systému Windows 8.1 sa po rokoch blíži ku koncu. K ukončeniu podpory dochádza takmer po desiatich rokoch od jeho vydania. Konkrétne k tomu dôjde 10. januára 2023.

Práve od tohto dátumu už pre systém nebudú vydávané žiadne opravné ani bezpečnostné aktualizácie a Microsoft formálne prestane ponúkať technickú podporu akéhokoľvek druhu. Prebiehať to bude prakticky rovnako ako v prípade nedávneho ukončenia podpory pre Windows 7.

Aj v tomto prípade platí, že počítače s Windows 8.1 budú po ukončení podpory fungovať úplne normálne. Nikto sa preto nemusí obávať, že by od januára nastali nejaké problémy.

V podstate sa stane len to, že systém bude potenciálne vystavený väčšiemu riziku voči škodlivým kódom, nakoľko v ňom nebudú opravované bezpečnostné nedostatky. Proti tomu sa ale dá do istej miery bojovať používaním vždy aktuálneho ochranného riešenia.

Upozornenia priamo v systéme

Microsoft nenecháva nič na náhodu a používateľov Windows 8.1 začne na blížiaci sa koniec technickej podpory upozorňovať priamo cez systémové notifikácie. Fungovať by to malo približne tak, že pri používaní počítača sa sporadicky zobrazí upozornenie s odkazom na webovú stránku technickej podpory, ktorá situáciu popisuje bližšie a obsahuje odpovede na najčastejšie otázky.

Upozornenia by sa mali začať zobrazovať od júla 2022, aby bol každý používateľ upozornený v dostatočnom predstihu.

Ako všeobecné riešenia sú tu predostreté dve možnosti:

 • Prejsť na Windows 10 alebo Windows 11
 • Ak zariadenie nespĺňa požiadavky novší verzií Windows, tak je odporúčané kúpiť si nové zariadenie

Alebo si proste budete dávať veľký pozor, nainštalujete si poriadne ochranu, začnete poriadne zálohovať a budete pokračovať v používaní, hoci to samozrejme nie je odporúčané.

Čo sa týka spomínaného prechodu na Windows 10 či Windows 11, Microsoft uvádza, že momentálne nie je ponúkaná bezplatná inovácia z Windows 8.1 na novšie verzie. To je oficiálne vyjadrenie, no ako asi viete, v praxi je to trochu inak…

Prechod na Windows 11 ale už bude prirodzene mimo hry. Windows 8.1 a pravdepodobne aj počítač, na ktorom ho používate, je starý takmer 10 rokov a “jedenástka” je už niekde úplne inde, a to aj z pohľadu požadovanej hardvérovej výbavy.

Koniec podpory Windows 8.1 sa nedotkne príliš veľkého počtu ľudí. Podľa nedávnych štatistík tento systém používa približne 3,06% zariadení. Naproti tomu, Windows 10 má mať až 71,82% podiel.

Predlžená podpora za poplatok nebude

Možno si spomeniete, že keď končila podpora pre Windows 7, tak Microsoft prišiel so službou platených aktualizácií pre firemných zákazníkov – Extended Security Update (ESU). Firmy si jednoducho mohli zaplatiť za dodatočnú technickú podporu a aktualizácie.

Nebolo to lacné, no niektoré firmy si takpovediac potrebovali predĺžiť čas, aby svoje kritické systémy mohli pripraviť na nevyhnutnú migráciu. Ako informuje portál ZDnet, v prípade Windows 8.1 sa ale žiadna takáto služba neplánuje. Proste nastane tvrdý koniec aktualizácií.

Windows 8.1 vlastne ani nebol tradičným operačným systémom Windows. Išlo o aktualizáciu pôvodného Windows 8, ktorá riešila najväčšie prešľapy. Do systému sa napríklad vrátilo tlačidlo pre zobrazenie ponuky Štart…

Koniec podpory Windows 8.1 v skratke

 • Podpora končí 10. januára 2023.
 • Windows 8.1 bude pol roka vopred zobrazovať upozornenia.
 • Skončia aktualizácie aj pomoc od zákazníckej linky.
 • Systém bude naďalej plne funkčný.
 • Microsoft odporúča buď prechod na Windows 10/11.
 • Alebo kúpu nového počítača s Windows 10/11.
 • Dodatočné platené aktualizácie (pre firmy) nebudú.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať