Malo to fungovať len do roka a do dňa od vydania operačného systému Windows 10, no realita je úplne odlišná. Bezplatný prechod z Windows 7 alebo Windows 8.1 na novučký Windows 10, čo je označované ako inovácia systému, nakoľko vám zostanú zachované súbory a aplikácie, je možné vykonať dodnes.
Microsoft v sprievodnej kampani k svojmu novému systému uvádzal, že bezplatný prechod budú môcť majitelia platných licencií pre spomínané staršie systémy uskutočniť len do 29.7.2016 a neskôr si už budú musieť Windows 10 normálne zakúpiť. Ako sa ale ukázalo nebolo to tak.
Členovia “Windows komunity” na rôznych fórach aj mesiace po uplynutí tohto “šibeničného termínu” upozorňovali na skutočnosť, že inováciu je stále možné vykonať oficiálnou cestou cez nástroj Media Creation Tool a systém je plne aktivovaný a použiteľný.
Microsoft sa k tejto problematike celkom prirodzene nechcel vyjadriť a otázka prečo nechal túto možnosť otvorenú, aj po jej oficiálnom skončení, zostávala nezodpovedaná.
Plne legálna cesta pre prechod na Windows 10
Redakcii portálu Živé.sk sa však v roku 2018 podaril priam husársky kúsok – Microsoft sa pre ňu konečne vyjadril. Americká centrála portálu síce neprezradila, prečo to celé nechala tak, no čo je dôležité, potvrdila, že inovácia, a teda získanie Windows 10 touto cestou je plne legálny spôsob.
Vďaka neúnavnej práci redakcie, ktorá sa nenechala odbiť, majú teraz používatelia Windows 7, ktorému 14. januára končí technická podpora, oficiálnu a legálnu cestu ako v prípade záujmu môžu prejsť na Windows 10.
Okrem inovácie cez nástroj Media Creation Tool je prípadne pri čistej inštalácii Windows 10, alebo po nej, pri aktivácii cez systémové nastavenia, možné zadať platné licenčné kľúče pre Windows 7 alebo Windows 8.1.
Osobne som to skúšal v lete tohto roka (polovica júna), kedy všetko prebehlo hladko. Microsoft síce odobril prechod cez spomínaný nástroj, no nakoľko to funguje aj tak ako popisujem, nevidím dôvod, prečo by tu z pohľadu legálnosti mali existovať rozdiely.
Portál Živé.sk zároveň pripomína, že takto získaná bezplatná licencia spadá do kategórie OEM, čo by malo znamenať, že je neprenosná (nedá sa presunúť z jedného zariadenia na iné) a dokonca pomerne úzko previazaná s hardvérom, konkrétne so základnou doskou. Jej výmenou licencia oficiálne stráca platnosť, hoci z praktického hľadiska by s tým teoreticky mohla pomôcť technická podpora Microsoftu.
Bezplatný prechod na Windows 10 funguje aj v roku 2022
Situáciu sporadicky sledujem a nižšie si môžete všimnúť akýsi prehľad toho, kedy bola funkčnosť potvrdená dostatočne relevantným zdrojom. Zatiaľ sa nič nezmenilo ani v roku 2022, pričom nepredpokladám, že by sa niečo vôbec meniť malo. Roky to už takto funguje, a tak náhle odstrihnutie nedáva príliš zmysel. Hoci, cesty Microsoftu sú nevyspytateľné…
- Doplnené 31.3.2020 – Bezplatný prechod stále funguje, a to aj s využitím licenčných kľúčov Windows 7/Windows 8 pre aktiváciu Windows 10. Overil to LinusTechTips.
- K 10.5.2020 funkčnosť potvrdzuje portál WindowsLatest.
- Ani ku koncu roka 2020 nedošlo k žiadnej zmene. Portál WindowsLatest 26.12.2020 informoval, že bezplatný prechod a aktivácie stále fungujú.
- Nič sa nezmenilo ani v roku 2022, bezplatný prechod z Windows 7 a Windows 8, ako aj využitie starších licenčných kľúčov na inštaláciu/aktiváciu Windows 10 funguje stále. K januáru 2022 to potvrdil portál ZDnet, v apríli 2022 zase LaptopMag.