Konzoly Xbox a zber dát: Microsoft bude transparentnejší

Podobne ako v prípade Windows 10, aj pri konzolách Xbox sa Microsoft vydáva cestou väčšej transparentnosti pri zbere diagnostických a používateľských dát. Informuje o tom na svojom blogu.

Používateľov svojich herných konzol bude otvorenejšie informovať o tom, aké dáta sú zbierané a za akým účelom. Zavedie aj možnosť zvoliť odosielanie dodatočných dát. Taktiež zverejňuje, ktoré dáta už viac zbierať nebude.

Zmeny sa budú týkať nových, ale aj existujúcich používateľov a platiť budú aj pre konzoly Xbox Series X a Xbox Series S. Rovnaký princíp väčšej transparentnosti by mal pokračovať aj pri ďalších konzolových generáciách. Od tých nás ale delia roky.

Prvou zmenou je zobrazenie prehľadovej obrazovky, ktoré používateľov oboznámi s podrobnosťami zberu diagnostických dát. Obrazovka by sa mala zjavne zobraziť po prvom prihlásení používateľa, respektíve po aplikovaní aktualizácie.

Zbierané diagnostické dáta sa na konzolách Xbox delia na dva typy – povinné a voliteľné.

Medzi povinne a automaticky odosielané dáta patria:

  • Podrobnosti o chybách, ktoré môžu ovplyvňovať spúšťanie a používanie hier a aplikácií.
  • Podrobnosti o správnom alebo nesprávnom nastavení konzoly pre lepšie identifikovanie problémov, ktoré môžu brániť korektnému používaniu konzoly.
  • Podrobnosti o softvérových aktualizáciách a ich prípadných zlyhaniach, ako aj informáciách o rôznych poruchách a chybách.

Zber a vyhodnocovanie týchto dát slúži na základné potreby ako udržovanie bezpečnosti konzoly, hladkú aktualizáciu konzoly, hier a aplikácií a opravu chýb i riešenie problémov.

Používatelia môžu cez nastavenia zvoliť aj odosielanie voliteľných dát, ktoré pozostávajú hlavne z:

  • Akcie, ktoré sú vykonávané pri používaní konzoly.
  • Podrobnejšie chybové hlásenia s detailnejšími informáciami o príčinách problémov a pádov aplikácií, hier či systému.
  • Dáta o výkone konzoly.

Čo sa týka dát, ktoré Microsoft prestal z konzol Xbox zbierať, sem patria vyhľadávania s použitím hlasu a akékoľvek prevody reči na text. Vyhodnotené boli ako nepodstatné pre ďalšie zlepšovanie používateľskej skúsenosti.

Aktuálne nastavenie v oblasti odosielania diagnostických dát bude možné kedykoľvek prehliadať a prípadne zmeniť priamo cez systémové nastavenia. Konkrétne to nájdeme v sekcii Settings -> Online safety & family -> Privacy & online safety -> Data collection.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Podporuje Xbox One virtuálnu realitu?

Microsoft má vlastnú divíziu, ktorá sa venuje oblasti virtuálnej a rozšírenej reality. Ako však túto oblasť vníma v prípade svojich konzol?