Microsoft a osobné údaje: Majte prehľad o tom, čo všetko o vás vedia

S používaním operačného systému Windows 10, ako aj ďalších produktov z dielne spoločnosti Microsoft, celkom prirodzene súvisí aj taká vec ako zber a spracovanie osobných údajov.

Napríklad aj pri bežnom používaní Windows 10 dochádza k zberu takzvaných štatistických a diagnostických dát, ktoré sú používané pre sledovanie stavu systému a jeho ďalšie vylepšovanie. Rovnako to platí aj pri práci so systémovými aplikáciami.

Pri páde systému alebo problémoch v aplikáciách môže dochádzať k odosielaniu relevantných, no anonymizovaných dát, na základe ktorých sú vývojári schopní identifikovať a riešiť prípadné nedostatky.

Prípadne sa monitoruje to, akým spôsobom a ako aktívne sú jednotlivé aplikácie používané – ako často a ako dlho s nimi používateľ pracuje, ktoré súčasti používa a podobne. Tieto dáta sú očistené od osobných údajov identifikujúcich konkrétneho používateľa či osobu.

Obdobne to celé funguje aj pri vyhodnocovaní a zobrazovaní reklamy v aplikáciách z ponuky obchodu Microsoft Store. Tie je možné krokom v sekcii systémových nastavení “Ochrana osobných údajov” dodatočne odpojiť od takzvanej reklamnej identity.

V skratke ide o to, že reklamy po vykonaní tejto akcie nebudú personalizované na základe aktivít používateľa. Tejto problematike som sa čiastočne venoval v samostatnom článku o reklamách a reklamných prvkoch prítomných naprieč systémom Windows 10.

Venujte pozornosť sekcii Ochrana osobných údajov

Microsoft si za ostatné roky od prvého vydania Windows 10 dal aj na základe tlaku zo strany používateľov i regulačných úradov záležať na tom, aby pri zbere diagnostických a štatistických dát nezasahoval do práv používateľov.

Viackrát preto upravoval prvotné nastavenia systému, možnosti systémových nastavení aj svoju celkovú transparentnosť v oblasti zberu a vyhodnocovania takýchto dát. Dnes máte ako používateľ pomerne rozsiahlu kontrolu nad rôznymi nastaveniami správania systému v oblasti osobných dát.

Preto dôrazne každému odporúčam, aby svoju pozornosť venoval sekcii “Ochrana osobných údajov” v systémových nastaveniach. Celú si proste preklikajte, pozrite si čo sa tu nachádza a podľa potreby si tieto nastavenia prispôsobte pre svoje potreby.

Nájdete tu napríklad aj nástroj “Zobrazovač diagnostických údajov”, prostredníctvom ktorého si môžete do detailov pozrieť ako takéto diagnostické dáta vyzerajú a čo všetko obsahujú. Z pohľadu bežného používateľa vám to ale v praxi asi veľa nepovie.

Na oficiálnom webe Microsoftu zase nájdete prehľadne spracovanú sekciu “Windows 10 a online služby”. Tá ľudskou rečou popisuje, čo všetko a za akým účelom Microsoft spracováva pri jednotlivých svojich produktoch a službách.

Skontrolujte si, čo o vás Microsoft zbiera a vie

V prípade, že vo svojich zariadeniach používate konto Microsoft, situácia bude ešte o niečo komplikovanejšia.

Microsoft na oficiálnom webe vytvoril a sprístupnil samostatnú sekciu “Prívacy” s prehľadom všetkého čo o danom konte Microsoft zbiera a vie. Tieto dáta si môžete stiahnuť, prezerať, prípadne vymazať.

Ako aktívny používateľ konta Microsoft by ste si z času na čas mali tieto informácie prezrieť a pozornosť venovať aj príslušným nastaveniam. Svoje súkromie by ste nemali podceňovať.

Veľký prehľad o tejto problematike nájdete aj na webe https://privacy.microsoft.com/sk-SK/.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať