Má Xbox Live výpadok? Ako skontrolovať aktuálny stav siete Xbox?

Xbox Live, najnovšie známa ako sieť Xbox alebo Xbox Network, je online služba, ktorá sa stará o všetko súvisiace s konzolami Xbox. Je to online platforma, ktorá je srdcom celého tohto ekosystému. 

Zjednodušene povedané, zabezpečuje všetky aspekty spojené s online pripojením konzoly. Od prihlásenia do konta Microsoft, cez nákupy v obchode Microsoft Store a chatovanie s priateľmi až po multiplayer a hranie hier alebo zdieľanie videí a snímok obrazovky.

Sieť Xbox sa proste stará o pripojenie k serverom Microsoftu a poskytuje prístup ku všetkým potrebným službám, súčastiam a funkciám. 

Konzoly Xbox je samozrejme možné používať v režime offline, teda aj v momente, kedy má Xbox Live, respektíve sieť Xbox, výpadok, no prístup k niektorým veciam je vtedy obmedzený. 

Ak má sieť Xbox výpadok a nedá sa vám pripojiť k svojmu konto Microsoft, tak celkom logicky nebude môcť vykonávať nákupy v digitálnom obchode ani hrať hry, ktoré vyžadujú online pripojenie. A tak ďalej.

Ako si overiť aktuálny stav siete Xbox Live?

Výpadky siete Xbox sú dnes dosť celkom ojedinelým javom, no z času sa na čas k nim dochádza. V momente, kedy náhle narazíte na problémy s pripojením k svojmu účtu alebo nefunguje niektorá súčasť ekosystému Xbox, overte si aktuálny stav celej siete.

Microsoft priamo na oficiálnej stránke vytvoril sekciu, ktorá zobrazuje aktuálny prehľad všetkých častí siete Xbox Live. Už letmý pohľad na jednotlivé sekcie prezradí, či je na strane Microsoftu evidovaný nejaký problém. Každú hlavnú sekciu je možné rozkliknúť, čím sa dostanete k podrobnostiam o všetkých funkciám, ktoré zastrešuje.

Aj priamo konzoly Xbox majú v systémových nastaveniach sekciu pre overenie aktuálneho stavu vášho pripojenia, kde taktiež nájdete aj informácie o stave siete Xbox Live. V podstate tak viete zabiť dve muchy jednou ranou. Z jedného miesta si overíte či je chyba na strane vášho pripojenia, alebo, či má problém Microsoft.

  • Na gamepade kliknite na tlačidlo Xbox.
  • Vyberte “Settings/Nastavenia”.
  • Kliknete na možnosť “Network/Sieť”.
  • Z ponúkaných možností vyberte “Test network connection/Otestovať sieťové pripojenie”.
  • Konzola zobrazí informácie o aktuálnom pripojení a stave siete Xbox.

Ďalšie možnosti

Možno, že je to už taký “IT folklór”, no niekedy stačí konzolu reštartovať, teda vypnúť a zapnúť. Pri zapnutí sa totiž pokúsi opätovne pripojiť k sieti Xbox. Ak bol problém na strane konzoly, tak to môže pomôcť. Ak má výpadok Microsoft, tak samozrejme nepochodíte.

Ďalším pomocníkom pre overenie stav služby Xbox Live je web Downdetector. Ten vo všeobecnosti sleduje stav rôznych online služieb a webových stránok. Používatelia tu môžu hlásiť prípadné incidenty. Ak počet hlásení prudko vyskočí, tak je pravdepodobné, že niečo nebude v poriadku.

Občasné výpadky sú normálne

Microsoft sa o svoju online platformu príkladné stará. Okrem konzol Xbox totiž zabezpečuje pripojenie aj pre počítače, smartfóny či tablety. Služba Xbox Game Pass je priamo závislá na tom, že hráči majú dobré pripojenie k serverom Microsoftu. 

Napriek tomu sa príležitostným technickým problémom prakticky nedá vyhnúť. Môže zlyhať hardvér, softvér, môže ísť o útok zvonku (DDoS) alebo dôjde k náhlemu zahlteniu serverov. Možností je skutočne veľa.

Tím technikov väčšinou dokáže prípadné problémy vyriešiť veľmi promptne. A skutočne k tomu dochádza len veľmi, veľmi, sporadicky. Napriek tomu je výpadok služby Xbox Live dosť frustrujúci.

Možno to sami dobre poznáte. Celý týždeň ide všetko úplne bez problémov, no keď si chcete cez víkend trochu zahrať, akurát sa niečo pokazí… 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako zmeniť e-mail na Facebooku?

Dobrou správou je, že zmeniť e-mailovú adresu na Facebooku sa dá prakticky v priebehu minúty. Ide o veľmi jednoduchý proces.