Xbox Game Pass: Čo je to? Čo ponúka a komu sa oplatí?

Xbox Game Pass je služba, ktorá za mesačný poplatok ponúka prístup k rozsiahlemu a pravidelne rozširovanému katalógu s hrami. Služba je viazaná na konto Microsoft.

Služba je dostupná v troch verziách:

  • Xbox Game Pass pre Xbox – 9,99€/mesiac 
  • Xbox Game Pass pre PC (Windows 10) – 9,99/mesiac
  • Xbox Game Pass Ultimate – 12,99/mesiac

Xbox Game Pass pre Xbox

Verzia pre Xbox ponúka len konzolové hry (Xbox One aj Xbox 360), ktoré si môže predplatiteľ vychutnávať na konzolách Xbox One a Xbox Series. 

Neobsahuje Xbox Live Gold, takže ak chcete hrať multiplayer, musíte si priplatiť za ďalšiu službu. Alebo siahnuť po verzii Ultimate.

Xbox Game Pass PC

Verzia pre PC, respektívne pre Windows 10, ponúka len počítačové hry, no od roku 2021 bude zahŕňať aj dodatočný zástup titulov od EA. 

Čo je to Xbox Game Pass Ultimate?

Najzaujímavejšia je verzia Xbox Game Pass Ultimate. Tá v sebe kombinuje konzolové hry a počítačové hry. K tomu pridáva predplatné Xbox Live Gold a dokonca aj možnosť cloudového streamovania Xbox hier do tabletov a smartfónov.

Predplatné Xbox Game Pass Ultimate pritom stojí len o 2€ mesačne viac, než verzia pre Xbox či PC. Kombinuje ich so všetkým čo k tomu patrí a ešte pridáva bonusy.

Komu sa oplatí predplatné Ultimate?

Určite sa oplatí pre aktívnych hráčov, ktorí majú Xbox aj PC. 

Oplatí sa aj v prípade, že hráte len na konzole Xbox, pretože získavate katalóg hier + Xbox Live Gold.

Situácia je už opačná pri hráčoch, ktorí nemajú Xbox. Im sa neoplatí priplácať si za prístup k hrám pre Xbox a Xbox Live Gold. Predplatné Ultimate môže byť lákavé len v prípade, ak chcete xCloud, teda cloudové streamovanie Xbox hier do smartfónu a tabletu.

Na to konzolu Xbox netreba, pretože vzdialene pristupujete k hernému obsahu na serveroch Microsoftu. Stačí mať smartfón a dátové pripojenie alebo Wi-Fi. Či sa to za príplatok 2€ mesačne oplatí, to si musí zvážiť každý sám. Pre väčšinu PC hráčov bude asi úplne postačujúce predplatné Xbox Game Pass pre PC.

Situácia sa pravdepodobne zmení na jar 2021. Microsoft má vtedy spustiť cloudové streamovanie hier aj do počítačov. To v praxi znamená že aj na menej výkonných počítačoch bude možné hrať najnovšie herné pecky.  Potom Ultimate získa ďalšie lákadlo aj pre PC komunitu.

Rozsiahly herný katalóg

Služba Xbox Game Pass je pre hráčov rozhodne zaujímavá tým, že za celkom príjemný mesačný poplatok získavame možnosť hrať stovky hier. 

Nejde pritom o žiadne neznáme tituly. K dispozícii sú aj poriadne kvalitné a dokonca aj najnovšie kúsky. 

Tie, ktorých produkciu zastrešuje konglomerát Xbox Game Studios, sú v službe Xbox Game Pass dostupné okamžite v deň ich celosvetového vydania. A to je už niečo…

Hry z katalógu služby Xbox Game Pass nie sú nijako obmedzené. Jediné čo vás obmedzuje je to, že na to, aby ste ich mohli hrať musíte mať aktívne predplatné. 

Čiastočne sa tak dá Xbox Game Pass označiť za herný Netflix. Akurát si hry musíte do konzoly vždy stiahnuť. To je určitá nevýhoda, hlavne ak si chcete ponuku vychutnať naplno. Nevyhnete sa sťahovaniu veľkého objemu dát.

Druhou nevýhodou je to, že žiadnu z hier nevlastníte. V podstate si ich prenajímate – môžete hrať, kým platíte mesačný poplatok. Zberateľov fyzických kópií možno nenadchne, no k novej konzole je Xbox Game Pass ako stvorený.

Vyskúšať sa dá už za 1€

Microsoft ponúka možnosť vyskúšať si Xbox Game Pass Ultimate za 1€. Väčšinou za to dostanete prístup na 1 mesiac, no niekedy bežia aj iné promo akcie – 2 mesiace alebo 3 mesiace za 1€. 

Potrebujete konto Microsoft a kreditnú kartu, aby ste mohli zaplatiť. Predplatné Xbox Game Pass sa však dá aktivovať aj zadaním licenčného kódu z fyzických kartičiek, ktoré kúpite v herných obchodoch. Ak vám platba kartou nepasuje.

Členstvo je možné zrušiť kedykoľvek. Prístup k hrám budete mať naďalej, kým nevyprší aktuálne predplatená doba. Ak budete chcieť hrať aj potom, hry si musíte kúpiť alebo si jednoducho obnovíte predplatné.

V úvode som spomínal, že herný katalóg je pravidelne rozširovaný. To je pravda, no každý mesiac zvykne niekoľko hier knižnicu opustiť. To však neznamená, že časom opäť nebudú dostupné. Viac hier pribúda ako odchádza a tie najväčšie tituly sa zvyknú zdržať poriadne dlho.

Xbox Game Pass UltimateXbox Game Pass XboxXbox Game Pass PC
PlatformaPC a XboxXboxPC
Počet hier250+250+200+
Xbox Live GoldV ceneNieNie
xCloudV ceneNedostupnéNedostupné
Katalóg EA PlayV ceneNedostupnéV cene
Mesačný poplatok12,99€9,99€9,99€
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Podporuje Xbox One virtuálnu realitu?

Microsoft má vlastnú divíziu, ktorá sa venuje oblasti virtuálnej a rozšírenej reality. Ako však túto oblasť vníma v prípade svojich konzol?

Games with Gold – február 2021

Ponuka pre február 2021 je po dlhšej dobe veľmi podarená. Aktívni predplatitelia Xbox Live Gold sa dočkajú hneď piatich hier.