Prekladač Google: Takto ľahko preložíte text cez kameru svojho telefónu

 • Google Prekladač väčšina ľudí pozná ako jednoduchú online službu.
 • Avšak, skrýva sa za tým omnoho viac. Kľúčová je mobilná aplikácia.
 • Vie prekladať v reálnom čase cez fotoaparát aj vytiahnuť text z fotiek.
 • Navyše je dostupná úplne zadarmo a funguje aj offline.

Prekladač Google budete asi poznať ako online službu na jednoduchý preklad textu. Ten je v niektorých prípadoch dokonca aj priamo zabudovaný do vyhľadávača Google, takže preklad potrebných slov a výrazov môžete vykonať bez toho, aby ste sa museli preklikávať niekam ďalej. Prekladač Google je ale omnoho väčšou vecou, hlavne v prípade smartfónov.

Pod rovnakým názvom totiž vystupuje aj oficiálna prekladová aplikácia pre smartfóny. A práve aplikácia Prekladač Google v sebe ukrýva skutočné skvosty. Dostupná je pritom úplne bezplatne, stačí si ju stiahnuť cez digitálny obchod Google Play.

Podporuje prekladanie v režime offline, čiže bez aktívneho internetového pripojenia, no my sa pozrieme na niečo iné. Neštandardné. Ide o funkciu, ktorá umožňuje prekladanie textu pomocou fotoaparátu smartfónu. Buď z fotky alebo priamo v reálnom čase, tým, že na text namierite fotoaparát svojho telefónu. Funguje to až prekvapivo dobre, no samozrejme, že treba počítať aj s nejakými tými nepresnosťami. Celkovo je to však veľmi zaujímavé.

Prekladač Google

Okrem toho, že aplikácia Prekladač Google zvláda samotný preklad toho, čomu jej predhodíte, poslúžiť môže aj na akési naskenovanie textu pomocou fotoaparátu vášho telefónu. Niekedy sa táto funkcia označuje ako OCR. V skratke ide o to, že cez funkciu “SNÍMAŤ” odfotíte požadovaný text a ten potom aplikácia Prekladač Google digitalizuje. Proste vám z fotky vytiahne text.

Takto spracovaný text môže použiť buď na preklad do iného jazyka, prípadne si ho proste uložíte v pôvodnej podobe. Ako zálohu dôležitého textu alebo digitalizovanie niečoho, s čím budete neskôr pracovať. Text z papiera teda nemusíte prepisovať, jednoducho si ho naskenujete cez aplikáciu Google Prekladač. V princípe je táto funkcia vytvorená za účelom prekladu textu, no nikto nehovorí, že nemôže poslúžiť aj na digitalizáciu dokumentov.

Aplikácia dokáže text vytiahnuť aj už nasnímaných fotiek. Funguje to prakticky rovnako ako pri funkcii ” SNÍMAŤ”, akurát kliknete na tlačidlo “Importovať” a fotku vyberiete z Galérie. Následne požadovaný text označíte prstom alebo kliknete na možnosť “Vybrať všetko”. Potom už len stačí v hornej časti aplikácie ťuknúť na modrú šípku.

Prekladač Google

Mobilná aplikácia Prekladač Google rozhodne stojí za skúšku. Pomôže vám s prekladom nápisov, dokumentov či rôznorodých textov, a to aj priamo v reálnom čase. Preloží prakticky asi všetko, čo mu predhodíte.

Okrem funkcií, ktoré popisujem obsahuje aj ďalšie veľmi užitočné veci, ktoré by ste mohli vyskúšať. Ide hlavne o preklad diktovaného textu a preklad živej konverzácie. Aj z tohto dôvodu môže byť veľmi užitočným pomocníkom počas dovoleniek a cestovania v zahraničí.

Je celkom fascinujúce, že niečo podobné dnes máme na dosah ruky a často o tom ani nevieme. Smartfóny so sebou nosíme prakticky stále, no takéto užitočné aplikácie nám v nich obvykle chýbajú, čo je škoda. A pritom sú dostupné aj úplne zadarmo.

Používa sa veľmi jednoducho:

 • Aplikáciu Prekladač Google si stiahnite z Obchodu Google Play, potom ju zapnite.
 • Ak chcete preložiť nejaké slovo alebo skopírovaný text, tak ho len vložte do políčka “Zadajte text”.
 • Ak chcete prekladať z fotky alebo prekladať v reálnom čase cez fotoaparát, tak kliknite na “Fotoaparát”.
 • Vyberte si, či chcete okamžitý preklad (Okamžitý), nasnímanie textu a následný preklad (SNÍMAŤ) alebo preklad textu z už vytvorenej fotky (Importovať).
 • Pri okamžitom preklade len fotoaparát smartfónu nasmerujte na požadovaný text a podľa potreby cez hornú lištu zvoľte jazyk prekladu.
 • Pri snímaní textu do telefónu namierte fotoaparát na požadovaný text a kliknite na koliesko pre vytvorenie fotky. Potom označte presne ktorý text má byť spracovaný a kliknite na modrú šípku v hornej lište. Potom si naskenovaný text môžete preložiť alebo ho skopírovať a uložiť.
 • Pri preklade text z už vytvorenej fotky zvoľte možnosť Importovať, z Galérie vyberte fotku, označte na nej požadovaný text a kliknite na modrú šípku v hornej lište. Digitalizovaný text si môžete preložiť do iného jazyka alebo si môžete skopírovať a uložiť.
Prekladač Google

Nie je to vôbec ťažké, stačí si to trochu oťukať a hneď sa vám to dostane do krvi. Doplním ešte, že z funkcií pre prácu s fotoaparátom, teda z tých o ktorých sa tu celý čas bavíme, je offline dostupná len možnosť Okamžitý. Ide o preklad v reálnom čase po namierení na text. Vyžaduje to ale prípravu vopred.

Konkrétne si musíte stiahnuť potrebný jazyk. V pravom hornom rohu kliknite na ikonu svojho profilu a zvoľte možnosť “Stiahnuté jazyky”. Potom kliknite na symbol pre stiahnutie potrebného balíka a počkajte, kým sa proces nedokončí.

Funkcie SNÍMAŤ a Importovať vyžadujú aktívne pripojenie na internet. Mobilné dáta alebo Wi-Fi.

Prekladač Google
2 comments
 1. Dobrý deň. Skúsil som prekladať v offline režime z obrázkov (fotografii), tak že som vypol wifi aj data. Ale stále mi to vypisuje “Skenovanie funguje iba s internetovým pripojením.” Takže v režime offline preklad nefunguje, v režime Okamžitý, snímať ani importovať, aj keď sú stiahnuté potrebné jazyky. Ako som zapol data, tak to hneď išlo. Mobil mám Realme 8 a Android 12. Alebo robím niekde chybu?

  1. Dobrý deň,

   ďakujem za upozornenie. Text som aktualizoval, aby v ňom boli tieto veci uvedené správne. V offline režime by vám mal fungovať preklad v režime Okamžitý, čo je v podstate preklad takmer v reálnom čase po namierení fotoaparátu na text. Funkcie SNÍMAŤ a Importovať skutočne vyžadujú aktívne internetové pripojenie, na čo upozorní aj aplikácia. Nejde teda o chybu na vaše strane, ale o chybu v mojom pôvodnom texte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako prepnúť Xbox One do slovenčiny?

Konzoly rodiny Xbox One si však viete do slovenčiny, prípadne češtiny prepnúť veľmi jednoducho. Používateľský zážitok sa tým veľmi spríjemní.

Ako nainštalovať Google Chrome?

Nemusíte sa báť, proces ako nainštalovať Google Chrome je jednoduchý. Prehliadač je dostupný zadarmo a inštalácia je otázkou minút.