Ako zrušiť Facebook keď neviem heslo?

Zrušenie účtu na Facebook je jednoduchým úkonom na pár kliknutí. Dostupné je dočasné alebo úplne zrušenie používateľského účtu. Na zrušenie používateľského účtu ale, celkom prirodzene, potrebujete poznať prístupové údaje vrátane hesla. A to môže byť pre niekoho problém.

Pri používaní sociálnych sietí môžu nastať rôzne situácie. Stať sa môže aj to, že niekto vám ukradne prístupové údaje a získa kontrolu nad celým účtom. Buď cez podvrhnuté webové stránky alebo pri úniku informácií z niektorej inej služby, v prípade, že ste na Facebooku používali rovnaké heslo.

Ak sa vám nedarí získať naspäť kontrolu nad svojim strateným účtom, tak pravdepodobne rozmýšľate nad tým, či by tu nebola možnosť ako ho zrušiť. Aby nezostal v nesprávnych rukách. Zrušenie Facebooku bez hesla sa môže taktiež hodiť v prípade, že ste zabudli heslo a neviete ho obnoviť, čo by ale mal byť veľmi ojedinelý prípad. Dnešný mechanizmus obnovenia hesla je už dosť prepracovaný a väčšinou dopadne úspechom.

Zrušenie Facebooku bez hesla už na prvý pohľad vyzerá byť ako nereálna vec. Ak by sa niečo také dalo realizovať, tak to by otváralo dvere pre rozsiahlu záškodnícku činnosť. Každý by každému mohol zrušiť používateľský účet bez najmenších problémov. Na internete sa ale občas dá naraziť na informáciu, že Facebook môžete zrušiť aj bez hesla. Tak ako to je?

Vo svojej podstate odstránenie účtu na Facebooku bez hesla nie je možné. Výnimkou je odstránenie účtu na Facebooku pre zdravotne nespôsobilú alebo zosnulú osobu na čo je určená špeciálna žiadosť a do procesu bude zapojená zákaznícka podpora Facebooku. Treba sa pripraviť na to, že budete musieť dokladmi podložiť oprávnenie na realizáciu takejto požiadavky.

Facebook dôrazne upozorňuje, že tento formulár nie je určený na zrušenie hacknutého alebo strateného účtu. Takže s tým by som nepokúšal…

Ďalším veľmi špecifickým prípadom z podobnej oblasti je nahlásenie účtu, ktorý používa dieťa mladšie ako 13 rokov. Facebook má v podmienkach pevne ukotvené, že používatelia musia mať nad 13 rokov, takže v tomto prípade vie zasiahnuť a účet odstrániť. Slúži na to formulár Nahlásenie dieťaťa s nedostatočným vekom.

Ak nahlasujete účet dieťaťa zaregistrovaný s falošným dátumom narodenia a vek dieťaťa je dokázateľne menej ako 13 rokov, účet urýchlene odstránime. Nedostanete žiadne potvrdenie o tomto opatrení, ale už nebudete môcť zobraziť časovú os dieťaťa.

Toto sú dva prípady, kedy je možné dosiahnuť zrušenie Facebooku bez toho, aby ste poznali heslo či ďalšie prístupové údaje. Ak vašu situáciu nepokrýva žiadna zo spomínaných metód, tak potom na to budete musieť ísť tak ako všetci ostatní. To znamená, že účet budete môcť zrušiť len v prípade, že sa vám k nemu podarí obnoviť prístup.

Ako som spomínal, obnovovací proces je dnes poriadne prepracovaný a ak máte aspoň základnú predstavu o údajoch, tak by to malo skončiť úspechom. Facebook ponúka viacero mechanizmov pre obnovenie prístupu. Napríklad poslaním prihlasovacieho kódu na priradenú e-mailovú adresu alebo telefónne číslo.

Niekedy boli dostupné aj metódy ako označenie priateľov, s ktorými ste cez daný profil komunikovali alebo odfotením dokladov ako je občiansky preukaz. Mechanizmy na obnovenie prístupu sa postupom času menia, no rozumný základ by mal stále fungovať. K dispozícii máte pomocníka Nahlásiť prelomený účet alebo klasiku Zabudli ste údaje k účtu?.

Aby som to zhrnul: zrušiť Facebook bez hesla je možné len vo veľmi špecifických prípadoch, kam nespadá situácia kedy ste heslo zabudli alebo vám bol prelomený účet. Vtedy musíte postupovať klasickou cestou a prístup si najprv obnoviť. Až potom môžete účet rušiť.

Narazil som aj na informáciu, že jednou z teoretických možností ako zrušiť účet je jeho nahlásenie ako podvodného. To by ale vyžadovalo koordinované úsilie zo strany vašich priateľov a známych, ktorí by účet vo veľkom nahlásili. A aj v takom prípade je prinajmenšom otázne, či by to vôbec prinieslo požadovaný výsledok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať