Na slovenčinu pre konzoly Xbox sa čakalo 9 rokov

Konzoly Xbox One a Xbox Series do vienka dostali český aj slovenský jazyk. Mnohým hráčom sa týmto krokom splnil dlhoročný sen. O lokalizácii konzolového rozhrania sa špekulovalo už poriadne dlhý čas. Roky.

Pre mnohých tunajších majiteľov konzol Xbox išlo o položku, ktorá na zozname požiadaviek obsadzovala prvé miesto. Microsoft preklad v tichosti skutočne zvažoval, no oficiálne sa k tejto problematike roky odmietal vyjadrovať.

Vzhľadom na veľkosť trhu, bohužiaľ, nešlo o prioritu. Skutočná pozornosť bola venovaná iným záležitostiam a jednoducho sme museli čakať na to, kým jazyky prídu na rad. Dočkali sme sa až v závere roka 2020.

Český a slovenský jazyk boli do systému konzoly Xbox One pridané v rámci októbrovej aktualizácie pre rok 2020. Novšia rodina Xbox Series s dvojicou jazykov už dorazila na trh. Do rúk hráčov sa dostali až v novembri, takže je to celkom prirodzené.

Oficiálna požiadavka prišla už v roku 2011

To, ako dlho sa na pridanie jazykov v skutočnosti čakalo sme sa dozvedeli vďaka podujatiu Online Festival. Marek Fedorov, ktorý dlhé roky pre Microsoft pracoval, v prvej časti prezradil, že požiadavka na lokalizáciu dashboardu zo strany slovenského zastúpenia Xbox bola oficiálne podaná ešte v roku 2011.

Korporátne vedenie Microsoftu následne s touto požiadavkou bombardovali prakticky každý kvartál. Trvalo to až dlhých deväť rokov, no nakoniec sa tento sen hráčom aj slovenskej divízii Xbox splnil.

Preloženie Cortany v úplne novom svetle

V tomto kontexte mi na myseľ automaticky prišla Cortana. Keď Windows 10 prichádza v roku 2015 na trh, tak v zahraničí bola práve Cortana jednou z veľkých zaujímavostí nového systému.

Marketing síce nebol až taký masový, no napriek tomu na Slovensku vznikali otázky, či a kedy sa dočkáme tejto digitálnej asistentky v našom jazyku.

Nedočkali sme sa. Keď si teraz uvedomíme, že preloženie rozhrania konzol Xbox trvalo 9 rokov, šanca na lokalizáciu Cortany prakticky nikdy neexistovala.

Koniec koncov, nakoniec to dopadlo tak, že Cortana celkovo nebola takým úspechom ako Microsoft dúfal. Dnes je tak isté, že podpora slovenčiny bola v tomto smere len márnym snom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať