Poistenie na hory SMS

Poistenie na hory SMS správou: Aké sú možnosti?

 • Stojí to len pár €, no v prípade krízovej situácie je to na nezaplatenie.
 • Ide presne o jednu z tých vecí, ktoré sa skutočne neoplatí podceňovať.
 • Poistenie na hory SMS správou vám vie neskutočne pomôcť.

Riziká sa vyhodnocujú veľmi ťažko. Nie nadarmo sa tomu v poisťovniach venujú celé oddelenia odborníkov. Po horách sa môžete pohybovať od mala a myslíte si, že ich poznáte ako vlastné topánky. Vám sa tam predsa nemôže nič stať. Boli ste tam už tisíckrát a nikdy sa nič nestalo. A ono to je skutočne platí. Až do momentu, kedy sa veci zmenia. Príde jedno zaváhanie, jeden osudový okamih, a zrazu je všetko úplne inak.

Potom si vravíte, mal som si dať to blbé poistenie na hory SMS správou. Stálo by ma to len pár drobných a ušetrilo by mi to neskutočné trápenie. Na Slovensku máme neskutočne nádherné hory, kde sa dajú zažiť nezabudnuteľné dobrodružstvá, no spája sa s tým aj množstvo skrytých nástrah. Človek si to skutočne neuvedomuje do momentu, kým sa niečo nestane.

Stačí skutočne málo. Jeden zlý krok. Jedno zaváhanie. Precenenie svojich možností a problém je na svete. Najhoršie na tom celom je, že ľudia si neuvedomujú ako sa veci vlastne majú. Ak si to dopredu nezistia, tak nevedia, že aj taká jednoduchá vec ako poistenie na hory SMS správou za pár € predstavuje obrovskú záchytnú sieť.

Len málokto totiž vie, že na Slovensku od 1. júla 2006 platí ustanovenie Zákona o Horskej záchrannej službe, ktoré zakotvilo to, že osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti je povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú. A to sa nebavíme o žiadnych drobných. Nevzťahuje sa to len na deti fyzické osoby, ktoré nie sú spôsobilé na právne úkony. To nehovorím ja, ale priamo Horská služba.

Pre drvivú väčšinu horských turistov to zmenená, že akonáhle máte problém a musí vám pomáhať Horská služba technickým zásahom, tak si za to potom poriadne zacvakáte. Pomoc dostanete v každom prípade, to je jasné, no ak musia prísť “horskí” a by ste bez špeciálneho poistenia, tak to poriadne zabolí vašu peňaženku. A nejaké to základné zdravotné poistenie vám vtedy nepomôže.

Vec sa má v praxi takto. Ak sa niečo stane, tak máte na výber medzi volaním na 112 alebo rovno na horskú službu 18 300. Ak ide o taký zásah, ktorý vyžaduje nasadenie Horskej záchrannej služby, tak povinné zdravotné poistenie sa naň nevzťahuje! Ak ide o zásah, ktorí zvládne vykonať len lekársky tím zo 112, tak je to hradené z povinného zdravotného poistenia.

Čiže akonáhle ide o komplikovanejší terén alebo vážne problémy, kedy musia nasadiť horských záchranárov v akomkoľvek rozsahu, tak potom povinná zdravotka nestačí. O tom aký typ zásahu sa zvolí rozhoduje operátor spomínaných tiesňových liniek na základe poskytnutých informácií (druh zranenia, miesto zranenia, aktuálne počasie, atď…).

Práve preto je dobré mať poriadnu rezervu. Dnes sú navyše možnosti poriadne široké. Môžete si uzatvoriť poistenie na hory SMS správou! Pár ťuknutí a máte aspoň základ… Proste sa to neoplatí podceňovať.

Poistenie na hory SMS

Stojí to pár €, napríklad v poisťovni Allianz vychádza produkt Poistenie do hôr v SR na 0,67€ až 1,61 € na jednodňový výlet a jednu osobu. No osobne si myslím, že to stojí za to. Hlavne v prípade, že sa chystáte na náročnejší výlet, nie len na bežný výstup na turisticky najdostupnejšiu horskú chatu.

V prípade Union poisťovne vychádza poistenie na hory SMS správou 0,80 € / deň až 2,00 € / deň. Podľa toho, či si vyberiete len základ na hory (Typ C) alebo aj všeobecnú zodpovednosť za škody, úrazové poistenie, poistenie batožiny a poistenie asistenčných služieb pre nepojazdný bicykel (Typ D). Ďalšou možnosťou je potom ešte komplexnejšie poistenie (Typ E), ktoré má byť platné až 90 dní a stojí 11 €.

Práve tieto dve spomínané poisťovne (Allianz a Union) sú asi jediným, ktoré na Slovensku ponúkajú možnosť uzatvoriť poistenie na hory SMS správou. Viac som ich aspoň nenašiel. Ako sa poistenie na hory SMS správou vlastne uzatvára? Veľmi jednoducho:

 • Union – Pošlite SMS na číslo 6655 v tvare: Meno Priezvisko RodneCisloBezLomky ZaciatokPoistenia KoniecPoistenia TypPoistenia
  • Martin Sikovny 8000266378 01032013 05032013 C
  • Martin Sikovny 8000266378 01032013 05032013 D
  • Ak si nezapamätáte postup, tak stačí poslať prázdnu SMS na číslo 6655 a obratom dostanete pokyny.
  • Poistenie by malo platiť okamžite od momentu aktivácie cez SMSku. Union totiž u seba na webe píše: Uzatvorené cestovné poistenie začína platiť dve hodiny po uzatvorení poistnej zmluvy cez SMS, horské poistenie platí okamžite.
 • Allianz – Zašlite prázdnu SMS na číslo 6611 a postup poistenia dostanete priamo do mobilu.

Zo spomínaných možností mi príde ponuka Unionu priamočiarejšia. Poisťovňa uvádza priamo tvar správy, ktorý máte poslať, aby sme uzatvorili poistenie na hory SMS správou. Pri Allianz je proste trošku komplikovanejší a poisťovňa vás zjavne vyžaduje komplexnejší proces, ktorým vás bude cez SMS správy sprevádzať. V obidvoch prípadoch ale ide o super vec pre prípady, kedy poistenie potrebujete uzatvoriť takpovediac v hodine dvanástej.

Samozrejme, že v obidvoch prípadoch platia rozsiahle všeobecné podmienky poistenia (naštudujte si ich!), no ako spomínaný základ je to fajn. Najlepšie by bolo, aby ste si poistenie na hory poriadne prezreli a uzatvorili na pobočke alebo cez nejakého špecialistu, ktorý sa do toho vyzná.

Ak ste ale už vydali na cestu, tak je by snáď bolo dobré zvoliť prinajmenšom to poistenie na hory SMS správou. Nech máte aspoň to základné krytie, ktoré by sa malo pohybovať do 20 000 €, čo je veľmi dobré – bežný zásah je vraj niekoľko stoviek, pri nasadení vrtuľníka už ide o tisícky.

Aby som to uzavrel. Poistenie na hory SMS správou je jednou z možností, podobne ako SMS lístok na MHD, no ak som našiel dobre, tak to ponúkajú len dve poisťovne na Slovensku. Osobne odporúčam brať to len ako zálohu pre prípady, kedy ste nestihli uzatvoriť poistku online alebo na pobočke. Proste je to núdzovka. A poriadne si pozrite všetky podmienky. Nie je ich málo…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať