vpn zadarmo

VPN zadarmo: Aká je ponuka? Na čo si dávať pozor?

  • Ako vyzerá dnešná ponuka bezplatných VPN?
  • Je VPN zadarmo naozaj rizikovou záležitosťou?
  • Prečo skutočné bezplatné VPN neexistuje?
  • Prečo sa vo všeobecnosti oplatí priplatiť?

Ak chcete využívať VPN pripojenie, tak asi najväčším problémom, na ktorý narazíte, nebude jeho samotné nastavenie. Vo všeobecnosti je totiž ručné nastavenie VPN otázkou niekoľkých kliknutí a zadania pár údajov. Problémom je ale to, že odkiaľ zobrať tie správne údaje pre nastavenie VPN pripojenia. Ocitnete sa pred otázkou, že čo tam vlastne zadať.

Odpoveď je jednoduchá. Požadované údaje získate od prevádzkovateľa VPN služby. To pre väčšinu bežných používateľov znamená, že sa niekde musia zaregistrovať a zaplatiť mesačný či ročný poplatok za využívanie služby. Do toho sa prirodzene ľudia príliš nehrnú, hlavne v prípade, ak VPN chcú využívať len sporadicky. Preto narástol záujem o bezplatnú alternatívu – VPN zadarmo.

Skutočne bezplatné VPN bez limitov neexistuje

Skutočne bezplatné VPN, ktoré by nejakým spôsobom nebolo obmedzené, prakticky neexistuje.  Aby to vôbec dávalo zmysel, tak ponuka bezplatného VPN pripojenia musí byť nejako refundovaná. Náklady sa jednoducho musia prevádzkovateľovi vrátiť. To ale znamená, že niektoré bezplatné VPN môžu mať až temné pozadie.

Hneď na úvod si ale povedzme, že existujú legitímne spoločnosti, ktoré ponúkajú VPN zadarmo. Treba si ale uvedomiť, že to má viacero háčikov. Ako píšem, prevádzka VPN služby je biznis.

Pri serióznych spoločnostiach, ktoré majú aj ponuku VPN zadarmo je to väčšinou o tom, že vlastnosti tohto pripojenia sú značne limitované. Bezplatné VPN od nich je ochutnávkou. Ukážkou toho ako to funguje, aby ste si službu mohli vyskúšať ešte predtým, než budete musieť siahať po kreditke.

Na to aby ste si toto pripojenie mohli vychutnávať naplno bez obmedzenej odozvy, nižšej prenosovej rýchlosti či dátového limitu si totiž už musíte priplatiť za štandardnú službu. Populárnym obmedzením pri bezplatnom VPN je znížená ponuka serverov pre pripojenie či možnosť využívať len jedno pripojenie súčasne.

Okrem toho počítajte aj s možnou nestabilitou rýchlosti prenosu a naraziť môžete aj na problémy s prístupom k niektorým službám a stránkam. Je to zadarmo a prioritu majú platiaci klienti…

VPN zadarmo je v tomto prípade, pri serióznych firmách, tak trochu marketingovým mechanizmom. Nástrojom ako prilákať platiaceho zákazníka. Je to veľmi podobné ako keď máte platené služby s bezplatnou skúšobnou dobou.

Obmedzenia teda zvyknú byť výrazné, no dobrou správou je, že aj napriek tomu môže takéto bezplatné VPN od známych spoločností postačovať. Hlavne na občasné využívanie.

vpn zadarmo
Pri bezplatnom VPN často chýba výber servera a rýchlosť aj objem dát sú obmedzené

Dobrých VPN zadarmo je ako šafranu

Tu sa už ale opäť dostávame k negatívam. Dobrých a použiteľných VPN zadarmo je len malá hŕstka. Zjednodušene povedané platí, že ak chcete bez obmedzenia využívať všetky očakávané vlastnosti VPN pripojenia, tak to si budete musieť u nejakej služby zaplatiť predplatné. Toto je všeobecné pravidlo a vybrané VPN zadarmo sú výnimkou z tohto pravidla.

Asi najlepšou voľbou pri hľadaní dobrého VPN zadarmo bude ProtonVPN. Ide o prevádzkovateľa, ktorý ponúka vynikajúce prémiové VPN za 4,99 € mesačne. K dispozícii ale má aj bezplatné VPN. Obrovskou prednosťou je to, že bezplatná verzia nie je obmedzená z pohľadu počtu prenesených dát či času, čo je fakt super. 

Nebudeme si však klamať. ProtonVPN v bezplatnej verzii má napriek tomu mnoho limitácií. Na pripojenie môžete zvoliť len niektorý zo 100 serverov v 3 konkrétnych krajinách (USA, Japonsko a Holandsko), mierne je priškrtená prenosová rýchlosť a VPN môžete využívať len na jedno pripojenie súčasne (pre 1 zariadenie).

Aby to bolo jasnejšie, platená verzia má naproti tomu na výber 1700 serverov v 60 krajinách, najvyššiu prioritu pri rýchlosti prenosu, 10 pripojení naraz, podporu streamovacích služieb a torrentov, ako aj podporu prehliadača Tor. Okrem toho má zabudovanú ochranu proti malvéru a “sofistikovanejšie prepájanie cez viacero serverov pre zvýšenie ochrany”.

Ako teda môžete vidieť, rozdiel je to skutočne markantný, no na jednoduché využívanie vám môže skutočne môže vystačiť aj bezplatná verzia. Prípadne si týmto spôsobom viete službu poriadne vyskúšať a ak vám bude vyhovovať, tak si zaplatiť prémiovú verziu, kde už môžete využívať celý jej potenciál. Proton VPN má dobrú povesť a ponúka všetko, čo môžete od VPN služby očakávať. 

Bez ohľadu na to, či chcete VPN pre Android, VPN pre Windows alebo VPN pre iOS. Pokryté má všetky tieto platformy. Výhodou je to aj, že pre každú platformu má klienta (aplikáciu), takže nemusíte prakticky nič ručne nastavovať. Stiahnete, nainštalujete, prihlásite sa a aktivujete. Takto dnes už funguje väčšina veľkých VPN služieb. Žiadne ručné nastavovanie.

vpn zadarmo
Stačí jedno kliknutie a VPN pripojenie je aktívne

Alternatívy s dobrou povesťou

Aby to nebolo len o jednej službe, tak si spomeňme možné alternatívy, ktoré ponúkajú VPN zadarmo pre všetky klasické platformy. Princíp je rovnaký ako pri ProtonVPN. Sú to platené služby, ktoré majú aj bezplatnú verziu. Tentokrát už ale narážame na značné obmedzenia a to spomínam len tie, ktoré sú viditeľné na prvý pohľad.

Menované služby pre VPN zadarmo majú dobrú povesť, no napriek tomu vás radšej upozorním, že nezávislým auditom sa môže pochváliť len trojica ProtonVPN, TunnelBear VPN a Hide.me VPN. To ale automaticky neznamená, že ostatné menované robia niečo nekalé. Je to skôr bonusom, ktorý ukazuje väčšiu transparentnosť.

  • TunnelBear VPN – cez bezplatné VPN môžete preniesť len 500 MB mesačne
  • Hide.me VPN – 10 GB mesačne, 5 serverov na výber, 1 pripojenie naraz, bez podpory pre streamovacie služby
  • Hotspot Shield VPN – 1 pripojenie naraz, obmedzená rýchlosť pripojenia (2 Mbps), dátový limit (500 MB denne), bez podpory pre streamovacie služby. Je zvláštne, že v prehľade plánov uvádza “Unlimited data”, no stačí prejsť na stránku podpory a nájdeme tu krutú realitu – “You also have a 500 MB/day”. Aplikácia pre Android obsahuje reklamy.
  • PrivadoVPN – 10 GB dát mesačne, po prenesení tohto objemu výrazne obmedzuje prenosovú rýchlosť a odozvu, na výber je len 12 serverov, 1 pripojenie naraz
  • TouchVPN – 500 MB denne, bez výberu servera. Teda aspoň vo verzii pre Windows. Aplikácia TouchVPN pre Android umožňuje vybrať z niekoľkých konkrétnych serverov a vyzerá byť bez dátového limitu. Vyvažuje to však množstvo reklamy vo svojom rozhraní.
  • Väčšinu, ak nie všetky, tieto služby nájdete vo forme aplikácie aj v Obchode Play. Ak by ste chceli VPN pre Android.

Inak, keď uvádzam “bez podpory pre streamovacie služby”, malo by to v praxi znamenať asi toľko, že prenosová rýchlosť vášho pripojenia cez VPN bude obmedzená na takú úroveň, že to nestačí na hladké sledovanie obsahu.

Prípadne VPN služba v bezplatnej verzii nedokáže obísť regionálne obmedzenia kvôli limitovanej ponuke serverov a ich možnému využitiu. Streamovacie služby ako Netflix sa niekedy napríklad vôbec nenačítajú.

vpn zadarmo
Extrémne jednoduchý klient Touch VPN. V bezplatnej verzii sa nedá nastaviť nič. Môžete len zapnúť pripojenie.

VPN zadarmo? Menej známym menám sa vyhnite

Dobre, a čo tá “temná stránka” bezplatných VPN? Vyššie som vybral legitímne VPN služby, ktoré ponúkajú VPN zadarmo, hoci vždy s nejakým obmedzením. Stretnúť sa ale môžete aj s pochybnými službami, ktoré naoko ponúkajú úplne bezplatné VPN bez obmedzení. Reálne to ale nebude zadarmo!

Zaplatíte napríklad svojimi dátami (sledovanie a predávanie online aktivity), zaspamujú vás reklamami alebo majú priamo zlomyseľné úmysly, kedy podsúvajú malvér alebo sa vaše zariadenie sa môže nechtiac stať súčasťou útočnej siete, ktorá je využívaná na DDoS útoky. 

Týka sa to hlavne kadejakých “free VPN” od prakticky neznámych spoločností, ktoré nájdete bohužiaľ aj v Obchode Play. Ako som spomínal v úvode, VPN služby sú biznis a úplne zadarmo bez obmedzení je v tomto prípade extrémne podozrivé.

Záver pri VPN zadarmo je jasný a nebudete ho vidieť radi. Najlepšie je proste siahnuť po platenej službe známych prevádzkovateľov. V takom prípade získate prístup ku kope funkcií a nebudú vás trápiť žiadne výrazné obmedzenia. Ak to ale musí byť skutočne zadarmo, tak siahajte len po overených službách s dobrou povesťou a zbytočne neriskujte.

Napríklad v roku 2020 bezpečnostná spoločnosť Clario upozornila, že analýza bezplatných VPN odhalila, že ohrozené boli dáta o podrobnej online aktivite viac ako 20 miliónov používateľov týchto služieb po celom svete. 

V tomto konkrétnom prípade služby podcenili zabezpečenie a spoločnosti zamerané na cielenú reklamu mali žatvu. Až na výnimky, išlo práve o menej známe služby ako UFO VPN, FAST VPN, Free VPN, Super VPN, Flash VPN, Secure VPN and Rabbit VPN.

Toto je však len vrchol ľadovca. Niektoré služby dáta o aktivite svojich používateľov priamo predávajú, aby pokryli náklady a zarobili. Takže bacha.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať