Pozoruhodný online biznis: Služby spoplatnené cez SMS na 8844

 • Na internete človek narazí na rôzne zaujímavé stránky a princípy.
 • Do mojej pozornosti sa nedávno dostalo jedno pozoruhodné odvetvie.
 • Sú to weby a služby postavené na mesačnom predplatnom cez SMS.
 • Nie úplne klasické weby, ale také tie trošku niekde takmer na hrane.
 • Také, kde stačí jedno kliknutie vedľa a zrazu platíte, a ani o tom neviete.

Na internete môžeme naraziť na množstvo rôznych služieb, ktoré používateľa na niečo nalákajú a až prakticky v poslednom kroku prezradia, že na prístup treba vlastne registráciu. Ale je to veľmi jednoduché! Stačí poslať SMS správu a všetko bude v poriadku. Dostanete prístupový kód a dozviete sa ako dopadol váš IQ test alebo to, kedy nájdete svoju veľkú lásku.

Po čase ale zistíte, že ste za službu zaplatili, a to nie len raz. Dokonca ste si tam nejakým spôsobom aktivovali mesačné predplatné. To všetko cez jednu SMS. Alebo dokonca nemáte ani tušenie ako sa to mohlo stať. Ako je to vôbec možné?

Či je niečo také vôbec možné klasifikovať ako podvod alebo zavádzanie, to musí povedať niekto iný. Je to trochu na hrane a dosť to zneužíva nepozornosť človeka, no osobne si myslím, že celé je to vytvorené presne tak, aby sa to za podvod nedalo považovať. Nazvime to teda “šikovná obchodná praktika”.

Na jednu takúto službu ma nedávno upozornil dobrý známy. Ani sám nevedel ako na ňu vlastne narazil. Mojej pozornosti predostrel službu Carefizz.

Pýtate sa čo je to Carefizz? Ja som tiež nemal najmenšiu predstavu a ovládla ma zvedavosť. Tak som sa na to išiel pozrieť a aspoň čiastočne som sa počas toho dozvedel ako funguje zaujímavý internetový biznis zameraný na používateľov smartfónu.

Premyslené do detailov

Dopredu som bol upozornený na to, že v pozadí stojí služba s mesačným predplatným, takže som k tomu tak pristupoval. Už pri letmej obhliadke webu mi do očí udrelo niekoľko vecí.

Chýba tu jasné vyjadrenie, že stránka ponúka platený či prémiový obsah, nenájdeme tu ani niečo ako cenník. Aspoň nie na prvý pohľad. Keď však zamierime do sekcie “Časté otázky”, na spodku stránky, tak tu už je uvedené, že “Až do zrušenia predplatného vám bude automaticky účtovaná sadzba, uvedená počas procesu registrácie”. Pre mňa osobne by už toto bolo momentom, kedy odchádzam a s webom nechcem mať nič spoločné.

Jednak som to musel aktívne hľadať, no súčasne som sa ešte stále nedozvedel, že koľko vlastne mám za obsah platiť. Veď “sadza uvedená počas procesu registrácie”, to je nič nehovoriaca formulka. Kde sa teda vlastne nachádza tá informácia, že koľko stojí prístup k obsahu na Carefizz?

Táto informácia sa prosím pekne nachádza až pri samotnej registrácii do služby, dole pod hlavným oknom s výzvou na aktiváciu služby pre prístup k obsahu. Tu je konečne uvedené čo je to Carefizz, a koľko to stojí: “Predplatné: 12€/mesiac. Carefizz je vaša informačná webstránka zameraná na zdravie, fitnes, stravu a tréning.”

Informácia o výške poplatku sa nachádza aj priamo v okne, ktoré upozorňuje, že na prístup k obsahu potrebujete aktivovať prístupový kód cez SMS. Síce je to sivé písmo na tmavosivom pozadí, ale vidno to celkom dobre, takže informácia o cene tu predsa len je uvedená. O tom sa hádať nemôžme.

No a práve tu potom do hry vstupuje šikovnosť prevádzkovateľa. Po kliknutí na tlačidlo “Pozerať” sa vám totiž na mobile otvorí aplikácia na posielanie SMS správ. Tu už máte predvyplneného príjemcu 8844, ako aj potrebný text na aktiváciu služby spolu s výzvou na odoslanie.

Keď to spravíte, tak ste sa úspešne zaregistrovali a mesačne platíte 12€ za prístup ku webu Carefizz, kde si môžete užiť “…stovky elektronických kníh, videí, aplikácií a náučných videí, aby ste sa udržali v skvelej kondícii.”. Asi vám nemusím zdôrazňovať, že tu existuje niečo ako šanca na odoslanie správy omylom. Trocha neopatrnosti či nepozornosti, a je to tam.

Zástup podobných služieb

Podobných služieb a webov je na internete kopa. Od IQ testov, cez horoskopy, po hľadanie lásky či rôzne hry. Postavené sú na platbách mobilom cez SMS na číslo 8844 alebo iné, ktoré sú prepojené na platobné SMS brány.

Väčšinou sú to štvorčíslia, ktoré začínajú dvomi 8. Je to platobná služba, a to akým spôsobom je presne implementovaná zo strany klienta, napríklad prevádzkovateľa webu, to sa nejak nerieši.

Kvôli tomu môžete na portáloch pre vyhľadávanie čísel nájsť kopu komentárov k číslu 8844, ktoré kričia, že ide o podvod. Niekedy je totiž platobná SMS brána využívaná na portáloch a službách, ktorým “chýba transparentnosť”.

Niekedy, keď je už to moc pochybné, tak sú tieto metódy označované ako “nechcené spoplatnené SMS správy”. Vychádza to z toho, že ste niekam možno ani nechceli prihlásiť, len ste narýchlo klikli a registračná SMS už je na svojom mieste. Až po čase zistíte, že ste dali niekomu súhlas na zasielanie spätných spoplatnených SMS správ. Často sa to deje napríklad aj pri zapojení sa do telefonických súťaží, hier a hlasovaní.

Aj Regulačný úrad preto upozorňuje:

Vždy sa vopred oboznámte so všetkými podmienkami, vrátane cien za odoslanie SMS a za prijatie spätnej SMS správy. Je potrebné vedieť aj to, ako svoju účasť ukončiť a tým zastaviť zasielanie spätných, spoplatnených správ. Vyhnete sa vďaka tomu zbytočným problémom a vysokým účtom.

Podvod? Zavádzanie? Šikovná obchodná praktika!

Je to navrhnuté šikovne? To rozhodne áno. Lenže, predtým, než kliknete na tlačidlo, ktoré vám vyplní registračnú SMS ste upozornení na predplatné 12€/mesiac. Ďalšou vecou je, že SMS sa síce vyplní, no odoslať ju musíte vy. Takže, ak sa do nejakej takejto služby prihlásite, tak to išlo z vašej strany. Preto vždy hovorím, že treba byť ostražitý. Pri každej podobnej registrácii skúmajte pozadie – cena, prevádzkovateľ a podmienky.

K takýmto službám dokonca nájdete aj informáciu ako predplatné zrušiť. Na webe alebo aj v potvrdzovanej SMS – väčšinou ide o zaslanie SMS s textom “GET STOP” na číslo 8844, prípadne textu “STOP” či “APP STOP” (táto informácia by sa mala nachádzať v pôvodnej SMS o aktivovaní služby). Ak by to nedajbože z nejakého dôvodu nefungovalo, tak sa obráťte na svojho operátora. Prípadne môžete zvoliť prevenciu a operátora požiadať o zablokovanie prémiových SMS. Tu sa vám ale môže stať, že vám potom nebudú fungovať ani také užitočné veci ako je SMS lístok na MHD.

Preto hovorím, že je to veľmi šikovná obchodná praktika. Ja sa tomuto aj podobným webom ale radšej vyhnem poriadnou okľukou. Mňa fitness nebaví a horoskopy si čítam v novinách ;)…

18 comments
 1. Toto číslo 8844 je priradené k viacerým web stránkam … u mňa sa to stalo tak, že som potrebovala veľmi urgentne stiahnuť jeden dokument, ktorý som našla na jednej stránke… a už to aj bolo !! Keď som sa spamätala, okamzite som to stopla, dokonca ani dokument som nestiahla, čiže nepoužila som ten kód, napriek tomu mi stiahli 12 EUR. Web stránka, ktorú uvádzajú vo svojej SMS, sa samozrejme záhadné stratila … je tam ešte jeden email, takže to je moja posledná šanca, kde by som sa mohla sťažovať…. Hnevám sa na seba !!!

 2. Ja som si čírou náhodou všimol vo faktúre za fón, že mi tam figuruje niečo čudné.
  Do faktúr nepozerám keďže SMS formou platím parkovné a MHD lístky. Stále som bol v tom, že výšku faktúry mi tam robia tieto veci…
  Odkontroloval som SMS a mal som tam poslané informácie na číslo 8844 pre aktiváciu stránky CAREFIZZ. Teda som im zaslal 2x 12€.
  Za to všetko u mňa môžu decká, berú fón aby si zahrali a poinštalovali kadejaké hry.

 3. Ja prave hladam,kde a kedy som to aktivoval,už minulý mesiac som poslal GET STOP a aj tak mi tento mesiac znovu stiahlo 12€

 4. Odporúčam všetkým aby si u svojho mobilného operátora dala čím skôr zablokovať platenie cez SMS okrem možnosti platiť parkovné a cestovné lístky . Táto možnosť blokácie je bezplatná a máte istotu. Platenie darov cez SMS si zvážte, pretože aj tu to môžu zneužiť podvodníci ako Carrefizz.

 5. Ja som si prave isla zaplatit cez ucet google predplatné denníka a pri platbe sa mi podstrcilo overenie cez sms kod. Keďže to bolo predplatné s 50% zľavou, tak sa mi overenie cez platenú sms- ku nezdalo tak podozrivé. No a už som napísal 3 sms-ky na zrušenie a vlastne mi stále chodí, že zrušenie som poslala nesprávny kod… tak asi zájdem k mobilnému operátorovi. Vagabundi.

  1. Áno, odporúčam navštíviť operátora, tam by vám mali vedieť pomôcť. A ako píše Milan tu v komentároch, dobré by bolo zvážiť aj zablokovnie platenia cez SMS okrem možnosti platiť parkovné a cestovné lístky.

 6. Tiež sa mi to stalo omylom,nie nepozornosťou.
  Na vajnorskej ul. pri poliklinike je na stlpe verejného osvetlenia rozmerná tabula o spoplatnení parkovania.
  Okrem textuje tam umiestnený,priamo na tabuli o parkovani pomerne veľký QR kod. Mal som zato ,že slúži ku zaplateniu parkovného.
  Lenže ten QR kod slúžil na niečo iné,…..
  To že som naletel ľahko zvládnem ofdhlásením u operatora, aj 12 € oželiem.
  Len ma prekvapuje,že ten QR kód je na tabuli mesta, priamo pri informáciách o spoplatnení parkoviska.
  Vynára sa otázka : súvisi to nejako s Magistrátom ? Potrebuje Magistrát sazúčastňovať na podobných “akciách” ?

  1. Mne sa to stalo na parkovisku v Oravskom Podzamku. Na vine asi nie je Magistrát ale appka snimajuca QR kód. Ta pidstrci nenapadne aktiváciu na sk.appiland

 7. Ja som tiez naletel, zablokoval som sms platby ale … ako to zrusit? myslim si , ked poslem dalsiu sms, tak budu chciet zase platbu. Ale , kedze som suhlasil s podmienkami, prejde mesiac, nebudu dalsiu platbu vymahat sudnou cestou ???
  Mate niekto s tym skusenost?

 8. Mne sa to tiež stalo, potrebovala som navigáciu a po jej inštalovaní prišla SMS svkódom a až po zaslaní SMS-ký s kódom som sa dozvedela, že to nie je navigácia zdarma, ale za 12eur mesačne, hneď som poslala SMS Stop, ale na faktúre už figuruje 12 EUR. Operátor s tým nevie nič urobiť, nič som nevyužila žiadnu službu, behom troch minút som odinštaloval aj navigáciu, aj zaslala SMS na zrušenie a to ma stálo 12 EUR. Som na seba naštvaná.

 9. nechapem ako može niekto napisat taký článok,že je to šikovnosť.Podla mna je to podvod.To už potom v nejakom obchode,ked pojdete von možu pytat poplatok,že ste videli,čo ponukaju..A ešte,rušil som to už 3x a stale mi odchadza 12€

  1. Je to veľmi jednoduché. Obviniť niekoho priamo z podvodu, to nie je len tak. Aspoň z môjho pohľadu. Preto poukazujem na to ako šikovne vedia podobné služby fungovať a zarábať. Snáď sa chápeme 😉

   1. Mne sa to stalo pri načítaní QR kódu v snahe zistiť podrobnosti o výrobku. Domnievam sa že snímač QR kódu ktorý mám nainštalovaný je prepojený práve s touto službou. Človek sa stále učí. Smutné je keď za to musí rôznym podvodným či neserióznym firmám ešte aj zaplatiť.

  1. Držím palce. Dajte potom prosím prípadne vedieť ako to dopadlo/prebiehalo, aby sa vedeli zariadiť aj ostatní ľudia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať