je volanie cez WhatsApp zadarmo

Je volanie cez WhatsApp zadarmo? Takáto je pravda

  • Že existuje niečo ako komunikačná aplikácia WhatsApp asi viete.
  • Ak ste ešte nemali tú česť, tak pravdepodobne máte nejaké otázky.
  • Tie najčastejšie sa týkajú finančnej stránky. Je WhatsApp zadarmo?

O tom, že existuje niečo ako aplikácia WhatsApp asi viete. Veď ide o jednu z najpopulárnejších aplikácií na okamžitú komunikáciu. A to celosvetovo. V základe je to celé veľmi podobné ako dobre známy Messenger a obidve tieto aplikácie dnes dokonca patria pod rovnakého majiteľa – Meta, čo je premenovaná firma Facebook.

WhatsApp si svoju popularitu získal tým, že na trh prišiel prakticky ako jedna z prvých mobilných aplikácií, ktorá ponúkala možnosť bezplatného posielania správ. Dnes je to úplná samozrejmosť, no v roku 2009 to bolo priam prevratné. Dovtedy sme na posielanie textových správ museli využívať SMSky a tie neboli úplne lacné.

Svojho času revolučný

Tým, že priniesol možnosť posielania správ zadarmo WhatsApp predstavoval akúsi malú revolúciu. Mimochodom, dnes túto aplikáciu po celom svete využívajú približne dve miliardy používateľov. Z jednoduchej aplikácie na posielanie textových správ sa vyformovala do robustného komunikátora, cez ktorý viete vykonávať hlasové hovory, video hovory, posielať súbory a fotky… Je toho celá kopa.

Stále je však dosť ľudí, ktorí sa s aplikáciou WhatsApp ešte nemali tú česť zoznámiť. Buď na to nemali dôvod alebo už využívajú niektorú z dnešných alternatív. Ak vám niektorý známy odporúča WhatsApp alebo si to len tak chcete vyskúšať, tak pravdepodobne máte viacero otázok. Tie základné sa väčšinou točia okolo finančnej otázky: Je volanie cez WhatsApp zadarmo? Je aplikácia WhatsApp zadarmo? A podobne…

Základom, ktorý by ste mali vedieť je to, že účet v aplikácii WhatsApp je registrovaný na vaše telefónne číslo. Toto je jeden z unikátnych aspektov tejto aplikácie. Nemusíte vyhľadávať ľudí a žiadať o potvrdenie priateľstva ani nič podobné.

Stačí si nainštalovať WhatsApp, udeliť povolenie na prístup ku kontaktom a hneď vidíte s kým si môžete písať a volať. Je to skutočne o tom, že ak poznáte niekoho telefónne číslo, tak si s ním viete písať na WhatsAppe. Samozrejme, za predpokladu, že WhatsApp používa aj on. To len, aby ste chápali v čom je odlišná. Toto ale vonkoncom neznamená, že registrácia na telefónne číslo bude navyšovať vašu faktúru u operátora…

Je volanie cez WhatsApp zadarmo?

Ďalšou dôležitou vecou je totiž to, že používanie aplikácie WhatsApp je zadarmo. Aplikáciu si bezplatne stiahnete, neplatíte žiaden mesačný poplatok za jej používanie, a ani neplatíte za posielanie správ či inú formu komunikácie. Často sa objavujú rôzne podvodné správy ako bude WhatsApp spoplatnený a platiť sa bude za každú správu, no nič také sa nedeje.

Je volanie cez WhatsApp zadarmo? Áno. Je posielanie správ zadarmo? Áno. Drobný háčik je v tom, že na posielanie správ a telefonovanie cez WhatsApp potrebujete mať aktívne internetové pripojenie. Nemusí ísť o mobilné dáta, stačí Wi-Fi. Technologický základ je rovnaký ako v prípade spomínaného Messengera. Máte prístup na internet? Tak si píšete a voláte cez WhatsApp zadarmo.

Aj priamo v popise aplikácie v Obchode Play máte uvedené: WhatsApp môžete používať bez poplatkov*. Tá hviezdička je tam práve kvôli skutočnosti, že WhatsApp vám nebude fungovať ak nemáte internetové pripojenie. No a nie vždy máte na dosah Wi-Fi. Takže siahnete po mobilných dátach, za ktoré už ale nejakou formou platíte. Preto je tu po správnosti uvedené, že váš operátor vám môže účtovať poplatky za dátové služby. Proste si platíte za dáta, ktoré WhatsApp potrebuje pre bezplatné posielanie správ a volania.

Druhou vecou, ktorú si treba uvedomiť, je, že WhatsApp komunikuje s WhatsAppom. To znamená, že vy inštaláciou tejto aplikácie nezískavate nejaký zázrak, z ktorého môžete bezplatne volať na ľubovoľné mobilné číslo. Cez WhatsApp voláte a píšete tomu, kto tiež používa WhatsApp. Využívate na to internet a za správy či volania neplatíte. Opäť rovnaký prípad ako už spomínaný Messenger.

Dnes je už ale v podstate jedno, či používate WhatsApp alebo Messenger. Obidve tieto aplikácie vlastne ponúkajú rovnaké možnosti komunikácie. Sú rovnako bezplatné a pre svoje fungovanie rovnako vyžadujú internetové pripojenie. Ide skôr o vec preferencií.

K Messengeru musíte mať vytvorené konto na Facebooku, aj keď teoreticky je tu aj cesta ako používať Messenger bez Facebooku. Na WhatsApp sa zase registrujete cez svoje telefónne číslo. V praxi je teda výber založený skôr na tom, s kým vlastne chcete komunikovať. Niekto proste Facebook nepoužíva, no má WhatsApp. Takže ak s nim chcete byť v kontakte, musíte inštalovať WhatsApp.

Ale nejaká výhoda po stránke funkcií pre WhatsApp tu fakt asi nie je. Je volanie cez WhatsApp zadarmo? Áno, ale to aj cez Messenger. Je WhatsApp zadarmo ako taký? Áno, ale to aj Messenger. Sú medzinárodné hovory cez WhatsApp zadarmo? Áno, ale to aj cez Messenger. Ak máte dáta, tak voláte, píšete, posielate. Dneska to už nie je problém. Takže tak…

Bezplatné medzinárodné volania cez WhatsApp

No, ešte k tým bezplatným medzinárodným hovorom… To je proste myslené tak, že prídete niekam na hotel, tam sa pripojíte na bezplatnú Wi-Fi a cez WhatsApp alebo Messenger spustíte hlasový hovor s protistranou. Nejde tu o žiaden “lifehack”.

Sami dobre viete, že v zahraničí, hlavne v exotických krajinách, si treba trošku dávať pozor na využívanie mobilných dát. Ak by ste to robili halabala, tak aj taký bezplatný hlasový hovor cez WhatsApp môže predražiť. Veď to žerie len dáta! No hej, ale tie dáta v zahraničí zvyknú byť trošku drahšie ako doma…

Viac k téme WhatsApp:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať