Windows 10 – Ako si vytvoriť inštalačné USB cez Media Creation Tool?

Niekedy výrobcovia k počítačom pribaľovali celú hrsť optických médií s ovládačmi, softvérom, či operačným systémom, prípadne jeho zálohou. Dnes je však doba iná. Štafetu prebral online priestor, optické mechaniky sú v úzadí a inštalácia operačného systému z USB kľúča je úplne normálnou vecou.

V porovnaní s CD/DVD médiami je pohodlnejšia, ale hlavne omnoho rýchlejšia, a to sa počíta najviac. Ako si však takéto inštalačné USB vytvoriť v domácom prostredí? V prípade Windows 10 nejde o nič komplikované. Všetko parádne podchytil samotný Microsoft.

Pomôže Media Creation Tool

Prakticky od momentu ako operačný systém Windows 10 dorazil na trh, je na stiahnutie k dispozícii takzvaný nástroj Media Creation Tool. Ten má v praxi tri účely – priama inovácia na Windows 10, stiahnutie obrazu ISO alebo vytvorenie inštalačného média. V našom prípade pôjde o inštalačný USB kľúč.

Nástroj Media Creation Tool sa používa veľmi jednoducho a zastrešuje celý proces od stiahnutia dát až po ich nahodenie na USB kľúč. Sťahuje sa priamo z oficiálneho webu Microsoftu a čo veľmi kvitujem, nevyžaduje žiadnu registráciu či zadávanie licenčného kľúča.

Pre úplnosť, Media Creation Tool som spomínal aj v staršom článku “Kde stiahnuť Windows 10?”, no len vo všeobecnej rovine. Teraz sa ideme pozrieť na jednu z ukážok praktického použitia.

TIP: Windows 10 zadarmo – Používať sa dá aj bez licencie
TIP: Ako je možné, že Windows 10 je stále zadarmo?

Inštalačné USB cez Media Creation Tool

Základom je príprava USB kľúča, pretože všetky dáta, ktoré sa na ňom nachádzajú budú prepísané – preto ak nepoužívate prázdny kľúč, myslite na ich presunutie/zálohu. Zároveň je potrebné, aby kapacita kľúča bola minimálne 8 GB.

Z oficiálneho webu si stiahneme nástroj Media Creation Tool a spustíme ho. Odsúhlasíme podmienky používania.

Z ponúkaných možností zvolíme “Vytvoriť inštalačné médium pre iný počítač”.

Na obrazovke “Výber jazyka, architektúry a vydania” si vyberieme to, čo potrebujeme – jazyk slovenčina, vydanie Windows 10 a architektúra buď 32-bitová alebo 64-bitová, v závislosti od toho, na aký počítač budeme systém inštalovať. Ak si nie ste istý, prípadne chcete mať poistku alebo máte viacero počítačov rôzneho veku, tak pri architektúre zvoľte možnosť Obe.

Dnešné stroje sú už spravidla takmer všetky 64-bitové, takže otázku architektúry budete riešiť asi len v prípade, že sa chystáte pracovať so starším počítačom – ak sa nemýlim tak masový prechod na 64-bit nastal niekedy okolo roku 2008 (približný nástrel).

Na ďalšej obrazovke si vyberieme možnosť “USB kľúč”, pretože o tom nám celý čas ide.

Z ponúkaných možností vyberieme požadovaný USB kľúč, ktorý bude cieľom pre natiahnutie dát. Štandardne by sa tu mala zobrazovať len jedna možnosť – proste do PC zapojte len USB kľúč, na ktorý chcete dostať inštalátor pre Windows 10.

Po tom, čo výber potvrdíme, sa Media Creation Tool pustí do sťahovania dát, následne si ich pripraví a nahrá na USB kľúč. Celý proces chvíľu potrvá, pričom veľa závisí od rýchlosti internetového pripojenia. Sťahuje sa niečo okolo 4 GB dát, ktoré sa potom nakopírujú na zvolené USBčko, tak na to treba počkať.

Po stiahnutí dát dôjde k samotnému vytvoreniu inštalačného USB kľúča s Windows 10.

Ak som to dobre odsledoval, tak v mojom prípade celý proces od začiatku sťahovania po úspešné vytvorenie bootovateľného USB kľúča trval nejakých 18 minút. Rýchlosť môjho pripojenia je cca 5915.3 KB/sec.

Máme hotovo. S vytvoreným USB kľúčom pracujeme v podstate rovnako ako keby to bolo DVDčko s Windows 10. Normálne ho môžeme nabootovať cez BIOS a pustiť sa do inštalácie systému, prípadne do iných potrebných úkonov. O tom viac inokedy.

2 comments
  1. Díki za návod !
    U mňa to teraz prebehlo za cca 6 minutiek :)))) (250mbit…)
    Škoda len že to nezapisuje hneď pri downloadingu, bolo by to ešte rýchlejšie …
    Idem vyskúšať nainštalovať, a uvidím pár dní tomu dám, že či prejdem na Win10 z Win7 či nie…moc sa mi nechce, mám dobre nastavený celý systém, stabilne beží komp 24h denne takmer…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať