Z dôvodu vašej ochrany bola táto aplikácia zablokovaná. Čo s tým spraviť?

Windows 10 v sebe obsahuje zabudovanú ochranu Windows Defender, respektívne dnes už Microsoft Defender alebo Windows Zabezpečenie. Ide o bezpečnostné riešenie, ktoré predstavuje základnú obrannú baštu voči vírusom, škodlivým kódom a rôznym nástrahám dnešného online sveta.

Jednou z vecí, ktorú Defender ponúka, je funkcia SmartScreen. Ide o zabudovaný detekčný systém, ktorý kontroluje a vyhodnocuje aplikácie, ktoré si stiahneme z internetu alebo ich chceme spustiť z rôznych médií.

Je to vcelku dobrý ochranný mechanizmus, no niekedy môže byť až príliš citlivý. Z času na čas sa vyskytne prípad, kedy zablokuje aj aplikáciu, o ktorej neškodnosti nemáte najmenšie pochyby. No Windows 10 si tvrdí svoje.

Zobrazí hlásenie “Z dôvodu vašej ochrany bola táto aplikácia zablokovaná” a viac sa s vami nebaví. Neponúka žiadnu zjavnú možnosť ako toto blokovanie obísť a aplikáciu spustiť.

Naštvať to dokáže o to viac, že v hlásení zobrazuje aj správu “Správca zablokoval spustenie tejto aplikácie”. No veď ale správcom som predsa ja, poviete si…

V momente, kedy sa tieto hlásenia zobrazia treba byť ostražitý. Aplikáciu, ktorú chcete spustiť poriadne skontrolujte bezpečnostným riešením alebo cez bezplatnú online službu VirusTotal. Proste to netreba podceniť. Ak ste si skutočne istí, že daná aplikácia nepredstavuje riziko, predmetné blokovanie viete obísť.

Z dôvodu vašej ochrany bola táto aplikácia zablokovaná. Čo s tým?

Ochrana zo strany funkcie SmartScreen niekedy skutočne môže byť prehnaná. Našťastie sa dá niekoľkými spôsobmi obísť a zablokovanú aplikáciu je teda možné spustiť. Niekedy to ide pomerne jednoducho, inokedy s väčším úsilím.

Základným postupom je takpovediac udelenie výnimky pre konkrétny súbor.

 • Na súbor, ktorý funkcia SmartScreen blokuje, kliknite pravým tlačidlom myši.
 • Z ponuke vyberte “Vlastnosti”.
 • Na spodku, pod sekciu “Atribúty”, by sa mala nachádzať sekcia “Zabezpečenie”.
 • Začiarknite okienko “Odblokovať” a potvrďte zmenu.
 • Aplikácia by sa teraz mala dať spustiť.
 • Ak by bol so spustením problém, tak vyskúšajte spustiť ako správca cez pravý klik myšou.

Ako vypnúť Windows Defender SmartScreen?

Ak by prvá možnosť nefungovala, vyskúšať môžete úplné vypnutie funkcie SmartScreen. To sa samozrejme z bezpečnostných dôvodov neodporúča.

No ak ste o bezpečnosti svojej aplikácie skutočne presvedčení, tak dočasným vypnutím funkcie SmartScreen dokážete obísť hlášku “Z dôvodu vašej ochrany bola táto aplikácia zablokovaná”. Nezabudnite potom čo najskôr funkciu opäť uviesť do prevádzky.

 • Cez ponuku Štart vyhľadajte a spustite “Windows Zabezpečenie”.
 • V ponuke na ľavej strane kliknite na “Kontrola aplikácií a prehliadača”.
 • Vo všetkých ponukách zvoľte “Vypnuté”. Konkrétne by malo ísť o “Kontrola aplikácií a súborov”, “SmartScreen pre Microsoft Edge” a “SmartScreen pre aplikácie z obchodu Microsoft Store”.
 • Funkcia SmartScreen by teraz mala byť vypnutá a spustenie súboru možné.
 • Zapnutie funkcií následne prebieha prakticky rovnako, akurát zvolíte možnosť “Zablokovať” alebo “Upozornenie”. Nezabudnite na to.

Ak by Defender stále robil problémy, vyskúšať môžete aj vypnutie ochrany v reálnom čase. To sa robí v sekcii “Ochrana pred vírusmi a hrozbami – Ochrana pred vírusmi a hrozbami – Spravovať nastavenia”.

Blokovanie sa dá obísť aj cez Príkazový riadok

Ďalšou z často spomínaných metód ako obísť hlásenie “Z dôvodu vašej ochrany bola táto aplikácia zablokovaná”, je spustenie dotknutej aplikácie cez Príkazový riadok.

 • Na súbor, ktorý funkcia SmartScreen blokuje, kliknite pravým tlačidlom myši.
 • Z ponuke vyberte “Vlastnosti”.
 • Skopírujte si jej presné umiestnenie. To jednoducho docielite tým, že skombinujete položky “Umiestnenie” s kompletným názvom. Príklad “Umiestnenie: C:\Users\” a názov “EpicInstaller-10.17.0.msi” znamená, že presné umiestnenie vyzerá takto: “C:\Users\EpicInstaller-10.17.0.msi”.
 • Cez ponuku Štart vyhľadajte a cez kontextovú ponuku (pravý klik) spustite ako správca “Príkazový riadok”.
 • Do Príkazového riadka vložte presné umiestnenie požadovanej aplikácie a stlačte Enter.
 • Hotovo. Aplikácia by sa mala spustiť.

Dočasne vypnite bezpečnostné riešenie tretej strany

Na dvojicu hlásení “Z dôvodu vašej ochrany bola táto aplikácia zablokovaná” a “Správca zablokoval spustenie tejto aplikácie” môžete naraziť aj v prípade, že vo svojom zariadení používate antivírus alebo iné bezpečnostné riešenie tretej strany.

Vtedy je Windows Defender so svojimi funkciami vlastne odstavený a za blokovanie by mal byť zodpovedný práce ochranný mechanizmus vami používaného bezpečnostného riešenia. Ak v ňom neviete požadovanej aplikácii udeliť výnimku, tak ho dočasne budete musieť odstaviť.

Opäť pripomínam, robte to len vtedy, keď máte istotu, že hláška je zobrazovaná omylom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
ako zmenit jazyk klavesnice

Ako prepnúť klávesnicu na anglickú?

Absolútna väčšina z nás používa slovenskú klávesnicu, čo je úplne logické. Existujú však situácie, kedy potrebujeme prepnúť na tú anglickú.