Čo robiť, keď vo Windows 10 chýbajú náhľady súborov?

Pri používaní Windows 10 môžeme naraziť na rôzne neštandardné správanie, medzi ktoré príležitostne patrí aj nečakaná zmena nastavení, ktoré doteraz fungovali presne tak, ako mali.

Príkladom takejto situácie sú náhľady súborov, ktoré sa po inštalácii aktualizácie zrazu prestanú zobrazovať. Namiesto miniatúrnej ukážky súboru, v Prieskumníkovi či na Pracovnej ploche vidíme len systémové ikony pre konkrétny typ súboru.

Stať sa to však môže prakticky kedykoľvek. Keď si to tak vezmeme z pohľadu používateľa, problémy, na ktoré pri práci s Windows 10 narazí sú viac-menej vecou náhody. Niekedy ide o nechcené stlačenie kláves, čo otočí obrazovku alebo uzamkne samotnú klávesnicu, inokedy je to skutočne zmena bez zjavnej príčiny.

Problém s chýbajúcimi náhľadmi súborov síce spadá spravidla do druhej kategórie, no napriek tomu sa s tým dá niečo robiť. Základom je správne nastavenie možností Prieskumníka, prípadne ich “resetovanie” – vypnutie a opätovné zapnutie požadovanej funkcie.

Vo Windows 10 zmizli náhľady súborov

Prvou a najjednoduchšou vecou, ktorej sa oplatí v takomto prípade venovať pozornosť je nastavenie Prieskumníka, ktorý má vlastne vplyv na celú prácu so súbormi.

 • Otvoríme Prieskumníka (Win + E).
 • V hornej ponuke klikneme na možnosť “Zobraziť”.
 • Z dostupných ikon klikneme na “Možnosti”.
 • V rozhraní “Možnosti priečinka” klikneme na záložku “Zobrazenie”.
 • Nájdeme možnosť “Vždy zobrazovať ikony namiesto miniatúr”.
 • Ak je povolené, tak ho odškrtneme a zmenu potvrdíme stlačením na “Použiť”.
 • To by malo pomôcť a v systéme by sa opäť mali zobraziť náhľady súborov.

Ďalšou možnosťou je spomínaný “reštart nastavenia”. To znamená, že ponuka “Vždy zobrazovať ikony namiesto miniatúr” bude pri našom príchode odčiarknutá, no ikony sa napriek tomu zobrazujú. Spravíme teda to, že túto možnosť začiarkneme a stlačením na tlačidlo “Použiť” aplikujeme. Následne spravíme úplný opak – odčiarkneme ju a zmenu potvrdíme.

Overte si ešte, či vôbec máte zvolené také zobrazovanie súborov, ktoré podporuje náhľady. Pravým tlačidlom myši kliknite na prázdne miesto v problémovej zložke. V kontextovej ponuke vyberte “Zobraziť” a vyberte buď veľmi veľké, veľké alebo stredne veľké ikony, prípadne Dlaždice alebo Obsah. Tieto možnosti podporujú zobrazovanie náhľadov.

V prípade, že tieto možnosti nepriniesli požadovaný výsledok, na rad prichádza premazanie databázy náhľadov. To si systém vytvára automaticky, aby rýchlo a efektívne dokázal zobrazovať nami požadované náhľady súborov a priečinkov.

Stať sa však môže čokoľvek. Napríklad došlo k chybe pri vytváraní potrebných obrázkov alebo sa nejakým iným spôsobom narušila integrita a proces sa zasekol. Náhľady sa vo výsledku nezobrazujú, respektíve sa zobrazujú nesprávne. Premazanie dočasných súborov, aby si ich systém vytvoril znovu, by mohlo pomôcť.

 • Cez ponuku Štart vyhľadáme a spustíme nástroj “Čistenie disku”.
 • V ponuke zvolíme diskový oddiel, na ktorom máme nainštalovaný systém (štandardne C:).
 • Nástroj chvíľku bude prehľadávať disk a následne zobrazí prehľad súborov, ktoré je možné vymazať.
 • Nás zaujíma len a len ponuka “Miniatúry”. Všetko ostatné teda odčiarkneme a zvolenú necháme iba možnosť “Miniatúry”.
 • Vymazanie dočasných náhľadov potvrdíme kliknutím na “OK”.
 • Proces ešte potvrdíme.
 • Následne by si systém mal automaticky vytvoriť nové náhľady. Môžeme ho reštartovať a uvidíme, či nám to pomohlo.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať