Čo prinesie jesenná aktualizácia 20H2 pre Windows 10?

Windows 10 sa len nedávno dočkal jarnej aktualizácia “May 2020 Update”. K používateľom sa dostáva veľmi pomaly, no to neznamená, že celý vývoj systému Windows 10 stojí, kým najnovšia verzia nedorazí ku všetkým používateľom.

Nie. V Microsoft neustále prebiehajú vývojárske práce a vďaka programu Windows Insider už získavame celkom presnú predstavu o novinkách, ktoré prinesie tohtoročná jesenná aktualizácia. Tá je zatiaľ známa len pod kódovým označením “20H2”. V praxi bude niesť označenie typu “October 2020 Update” alebo “November 2020 Update”.

Pre tento rok ešte stále platí, že Windows 10 sa bude tešiť z dvoch aktualizácií funkcií, ktoré používateľom prinesú vylepšenia. Či to tak bude aj budúci rok je zatiaľ otázne. Objavili sa totiž správy, že Microsoft chce formálne prejsť na systém jednej aktualizácie ročne. Uvidíme…

Tohtoročná jesenná aktualizácia “20H2” sa podľa všetkého bude ponášať skôr na klasickú opravnú aktualizáciu, respektíve “service pack”. To znamená, že jej inštalácia prebehne veľmi rýchlo a zameraná bude na vylepšovanie a ladenie aktuálnej verzie Windows 10 s označením 2004.

Nová ponuka Štart, vylepšený Edge a drobné zmeny

Ako ale upozornil portál WindowsLatest, počítať môžeme aj s celkom zaujímavými a užitočnými novinkami. Okrem konkrétnych úprav Microsoft priamo spomína svoju klasickú formulku o opravách chýb a celkovom vylepšení výkonu.

  • Dočkať by sme sa mali vylepšenej podoby ponuky Štart, s čiastočným redizajnom a novými ikonami.
  • V novej verzii Windows 10 bude už priamo integrovaný webový prehliadač Microsoft Edge postavený na jadre Chromium.
  • Prepínač Alt + Tab bude schopný registrovať aj karty otvorené v prehliadači Microsoft Edge.
  • V systémových nastaveniach “Obrazovka -> Rozšírené nastavenia obrazovky” pribudne možnosť nastavovať obnovovaciu frekvenciu monitora.
  • Ovládací panel príde o ponuku “Systém”, jej otvorenie nás má priamo presmerovať do systémových nastavení (Win + I).
  • V systémových nastaveniach “Systém -> Informácie” pribudne tlačidlo “Kopírovať”, ktoré jednoduchým spôsobom do dočasnej schránky uloží kompletný prehľad o systémovej konfigurácii.
  • Funkcia “Asistent na lepšie sústredenie” nebude zobrazovať notifikácie o svojom zapnutí/vypnutí.
  • Systémové notifikácie namiesto ikony šípky dostanú “X” slúžiace na ich rýchle vypnutie.
  • Vylepšení sa má dočkať aj “Režim tabletu”. Má ísť hlavne o dynamické zapnutie/vypnutie na zariadeniach typu 2v1 a lepšie rozmiestnenie prvkov pre pohodlnejšie ovládanie.
  • Pripravované má byť aj menšie rozhranie pre Vyhľadávanie na paneli úloh.
  • Pri používaní vášho konta Microsoft budú ikony aplikácií na paneli úloh v nových zariadeniach zoradené podľa frekvencie používania.

Novinky s otáznym termínom dostupnosti

Okrem vyššie spomínaných vylepšení a úprav prechádzajú testom ešte ďalšie veci. Pri tých však nie je celkom jasné, kedy by do Windows 10 mali doraziť.

Príkladom je nový panel, ktorý v sebe kombinuje vkladanie emotikonov, GIFov, obsahu zo systémovej schránky a prehľadu špeciálnych znakov. V podstate by malo ísť o jedno rozhranie, ktoré zlúči viacero doterajších systémových prvkov. Nie je však jasné, či pôjde o ich náhradu alebo praktický doplnok.

V testovacej zostave 20185 sa taktiež podarilo objaviť novú verziu virtuálnej klávesnice, ktorá sa objavuje na dotykových zariadeniach ako možný vstupný nástroj.

Vyzerá to na celkovú úpravu: nové zvuky, plynulejšie animácie pri zadávaní znakov, jemne upravený dizajn či vylepšenie písania jedným ťahom (Swipe). Nechýba ani integrovaná podpora pre emotikony a GIF súbory.

Táto modernizovaná klávesnica sa mala pôvodne objaviť vo Windows 10X, časom ju zjavne dostane aj klasický Windows 10.

Zdroj: Zac Bowden

Pripravovaný je aj nový nástroj na správu aplikácií. Zatiaľ je známy pod označením AppManager, no nie je celkom jasné, či sa niekedy vôbec dočká ostrého nasadenia. Podľa dostupných informácií totiž ide o projekt z dielne stážistov Microsoftu.

V skratke ide o niečo ako modernejšiu verziu Správcu úloh. Nájdete tu prehľad všetkých nainštalovaných aj všetkých momentálne spustených aplikácií. Pri tých bežiacich sa dajú zobraziť podrobné štatistiky o využívaní hardvérových zdrojov počítača – proces, disk, RAM.

Rovnako tak je tu prítomná možnosť pre vynútené ukončenie aplikácie, úpravu, prípadne pre jej odinštalovanie.

Hoci táto aplikácia vyzerá tak, že svoje miesto by ľahko našla v moderných systémových nastaveniach Windows 10, jej celkový stav a funkčnosť zatiaľ pokrivkávajú. Nateraz je veľmi otázne aká budúcnosť ju vlastne čaká.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať