Májovú aktualizáciu na Windows 10 verzie 2004 môže blokovať Windows Defender

Najčerstvejší Windows 10 verzie 2004 sa cez službu Windows Update pomaly dostáva na prvé zariadenia. Na inštaláciu je zatiaľ ponúkaný len vybraným používateľom verzií 1903 a 1909, ktorí kliknú na tlačidlo “Vyhľadať aktualizácie”.

To, či bude nová verzia systému ponúknutá aj pre vaše zariadenia závisí od množstva faktorov. Medzi tie najdôležitejšie z nich patrí softvérová a hardvérová kompatibilita.

Ak v prípade prítomnosti konkrétnych ovládačov, aplikácií či hardvéru, prípadne pri špecifickej kombinácii všetkých menovaných aspektov, môže dôjsť k problémom, aktualizácia nie je pre takéto zariadenie ponúknutá. Microsoft sa týmto spôsobom snaží vyvarovať situáciám, kedy by sa používatelia dostali do ťažkostí.

Nová verzia Windows 10 sa na takéto zariadenia síce dá nainštalovať ručne s využitím dostupných nástrojov, no logicky sa to neodporúča. Microsoft momentálne aktualizáciu blokuje na niektorých zariadeniach, kde boli pri testovaní pozorované problémy.

Informuje o tom v takzvanom zozname známych chýb, pričom dodáva, že aktívne pracuje na vyriešení vzniknutej situácie. Ak sa niečo na zozname týka aj vášho zariadenia, najlepšie čo môžete urobiť, je počkať. Buď na nápravu zo strany Microsoftu alebo výrobcov ovládačov pre svoj hardvér.

Integrita pamäte môže brániť aktualizácii

Zaujímavé je však to, že Microsoft pomimo svojho prehľadu známych chýb zverejnil informácie o ďalšom neduhu. Ten sa týka konfliktov medzi pokročilou funkciou bezpečnostného riešenia Windows Defender a niektorými ovládačmi pre grafické karty. Na zariadeniach, kde je zapnutá funkcia “Integrita pamäte” preto nebude dočasne ponúkaná májová aktualizácia na verziu 2004.

Pre dotknutých používateľov boli zverejnené dva možné riešenia. Prvým je aktualizácia ovládačov pre grafickú kartu. Druhým je vypnutie funkcie “Integrita pamäte” v rozhraní “Windows Zabezpečenie -> Zabezpečenie zariadenia -> Podrobnosti o izolácii jadra”.

Pre istotu upozorním, že môže ísť o jeden z mnohých problémov, ktoré boli identifikované na vašom zariadení. Vypnutie funkcie Integrita pamäte negarantuje, že vám bude aktualizácia okamžite ponúknutá cez Windows Update. Nejde o prvý prípad, kedy táto funkcia robí vo Windows 10 šarapatu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať