Windows 10

Windows 10 je používaný na viac ako miliarde zariadení

Vysnívaná miliarda bola prekonaná. Microsoft dnes oznámil, že operačný systém Windows 10 je už aktívne používaný na viac ako miliarde zariadení po celom svete. Svojich používateľom má konkrétne vo viac ako 200 krajinách.

Tento míľnik spoločnosť chcela pôvodne dosiahnuť už počas prvých troch rokov od uvedenia Windows 10 na trh, no veľmi rýchlo sa ukázalo, že také ľahké to veru nebude.

Podpísalo sa na tom viacero faktorov, medzi tie asi najkritickejšie patrilo zlyhanie mobilnej divízie a skutočnosť, že množstvo používateľov Windows 7 nemalo najmenší záujem o prechod na “desiatku”. A to aj napriek tomu, že im to bolo ponúkané úplne zadarmo (čo funguje aj dnes).

V každom prípade, Microsoft to nakoniec dokázal v horizonte necelých piatich rokov – Windows 10 na trh prišiel 29. júla 2015. Posledných 100 miliónov používateľov Microsoft “naháňal” pol roka, nakoľko v septembri 2019 uvádzal, že dosiahol hranicu 900 miliónov aktívnych používateľov.

Momentálne sa najnovší operačný systém má nachádzať na vrchole celkového trhového koláča a už dávnejšie prekonal aj spomínaného miláčika, Windows 7. Je veľmi pravdepodobné, prakticky až takmer isté, že práve ukončenie podpory pre “sedmičku” predstavovalo moment , ktorý naklonil misky váh.

Hoci domáci používatelia stále s prechodom otáľajú, firmy sa húfne pustili do inovácie svojich strojov. Microsoft dokonca uvádza, že Windows 10 používa každá zo spoločností rebríčka Fortune 500.

Dôležité je však uviesť, že hoci väčšinu tvoria počítače a notebooky, do celkového počtu spadajú aj odnože Windows 10 pre rôzne zariadenia. Okrem klasickej PC verzie tak ide o systém pre zariadenia IoT, headset HoloLens, konzolu Xbox či verziu Windows Server. Už čoskoro navyše pribudnú aj hybridné zariadenia s operačným systémom Windows 10X, ktorý rozšíri štatistiku.

Len pre približnú predstavu, Microsoft uvádza, že Windows 10 je softvérovým srdcom pre 80 000 rozličných modelov a konfigurácií zariadení v kategórii notebook a 2v1, ktoré pochádzajú od viac ako 1000 výrobcov. Poukazuje tým na fakt, že najnovší operačný systém je univerzálny.

TIP: Ako je možné, že Windows 10 je stále zadarmo?
TIP: Bezplatný prechod na Windows 10 funguje aj kvôli „posadnutosti číslami“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať