Tabuľky Google: Ako v koláčovom grafe zobraziť hodnotu namiesto percenta?

Google účet toho v sebe zahŕňa až prekvapivo veľa. Okrem prístupu k e-mailovej schránke či cloudovému úložisku Google Drive je to napríklad aj sada bezplatných online nástrojov na kancelársku prácu. Medzi nimi sa nachádzajú aj Tabuľky Google.

Tabuľky Google sú bezplatným ekvivalentom k Excelu. Ponúkajú veľmi podobné používateľské rozhranie, ako aj prakticky všetky potrebné nástroje typického tabuľkového editora. Jednou z vecí, ku ktorým sa dostanete pri práci s dátami je vytváranie grafov.

V Tabuľkách Google je to pomerne jednoduchý úkon. Stačí označiť, ktoré dáta chcete zahrnúť do grafu a následne už len zvolíte typ grafu. Na prehľadené zobrazenie menšieho počtu hodnôt sa zvykne bežne používať koláčový graf. Práve v tejto forme pekne vyniká početnosť nejakého prvku, objektu či produktu.

Ako som spomínal, na vytvorenie koláčového grafu v Tabuľkách Google stačí označiť požadované dáta a z hlavného menu vybrať ponuku Vložiť – Graf. Podľa potreby ešte môžete v ponuke Typ grafu zvoliť priamo koláčový graf. Tabuľky Google vykreslia pekný koláčový graf, ktorý si môžete rovno aj stiahnuť.

Drobným problémom môže byť to, že v koláčovom grafe sa ako primárna voľba pri jednotlivých výsekoch zobrazuje percentuálny podiel. V niektorých prípadoch by sa však hodilo, aby sa vo výsekoch zobrazovala aj konkrétna hodnota, presné číslo, pre lepšie doplnenie celkového obrazu. To sa našťastie dá docieliť veľmi ľahko.

  • Na vytvorený graf dvakrát kliknite pre jeho označenie.
  • Súčasne sa zobrazí ponuka Editor grafu.
  • Prípadne na graf kliknite raz a v pravom hornom rohu potom kliknite na symbol troch bodiek. V ponuke, ktorá sa zobrazí, kliknite na Upraviť graf. Osobne preferuje rýchly dvojklik, no aj toto je možnosť.
  • V tejto ponuke sa prekliknite na sekciu Prispôsobiť.
  • Následne kliknite na sekciu Koláčový graf.
  • V ponuke Štítok výseku vyberte možnosť Hodnota. Prípadne Hodnota a percento.
  • Podľa toho, čo vám viac vyhovuje.
  • Hotovo.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať