Dostáva neaktivovaný Windows 10 aktualizácie?

Jednou zo zaujímavých, hoci samozrejme zamýšľaných, vlastnostní je jeho možnosť inštalácie a používania bez nutnosti zadať licenčný kľúč, a teda bez aktivácie.

Microsoft síce v prípade Windows 10 dokáže zisk generovať viacerými spôsobmi, no stále by bol rád, keby si používatelia kupovali licencie, veď nejde o úplne zanedbateľnú položku. Preto sa síce neaktivovaný Windows 10 dá plnohodnotne používať, no existujú tu isté obmedzenia. Drobné, ale predsa.

Jednou z nich je neustále prítomný vodoznak, ktorý upozorňuje, že systém nie je aktivovaný. Ďalším je zablokovaný prístup k systémovým nastaveniam pre úpravu vizuálnej stránky systému – zmena pozadia, farby, zmena prvkov ponuky Štart či úprava Obrazovky uzamknutia. Ide o zanedbateľné kozmetické záležitosti a po stránke funkčnosti funguje všetko presne tak, ako by malo.

Napriek tomu, dlhodobé používanie neaktivovaného systému predstavuje neštandardnú vec, preto sa zo strany používateľov objavujú pochybnosti a rôzne otázky. Jedna z tých najdôležitejších sa týka dostupnosti opravných aktualizácií a takzvaných aktualizácií funkcií, ktoré Windows 10 pravidelne posúvajú vpred.

Z každej strany sme bombardovaní informáciami o tom, že pravidelné aktualizácie sú potrebné. Z pohľadu bezpečnosti, opráv nedostatkov, no a veľkú rolu zohráva aj to, že Windows 10 práve cez aktualizácie dostáva nové funkcie. Niekomu by absencia aktualizácií možno ani nevadila, no vo všeobecnosti sú vítané a potrebné.

Neaktivovaný Windows 10 aktualizácie nijak neobmedzí

Obavy o stav aktualizačného mechanizmu na neaktivovanom systéme sú úplne na mieste. Dobrou správou je to, že aj napriek tomu, že zadaná nebude žiadna licencia, Windows 10 z pohľadu aktualizácií nie je žiadnym spôsobom obmedzený. Normálne ich dostáva klasickou cestou – cez Windows Update.

Môžem to potvrdiť aj na základe vlastných skúseností. V závere roka 2016 som si poskladal nový stolový počítač, no a po viac ako troch rokoch používania stále všetko funguje a aktualizácie prichádzajú bez najmenšieho zaváhania či problému. Mesačné, aj tie veľké. Zdôrazňujem, že žiaden pochybný zásah som nevykonával a systém bol nainštalovaný z oficiálneho zdroja.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať