Windows 10 Pro

Windows 10 Pro: V čom je rozdiel oproti edícii Home? Oplatí sa priplatiť?

Operačný systém Windows 10 je dostupný vo viacerých edíciách, teda mierne odlišných verziách. Každá z nich je vo svojej podstate určená pre inú skupinu používateľov. Medzi sebou sa líšia označením, cenou, ale hlavne tým, aké funkcie ponúkajú.

Z pohľadu bežného používateľa sa pri výbere ideálnej verzie pozeráme prakticky na dve edície – Windows 10 Home a Windows 10 Pro. Už ich názov pritom čiastočne prezrádza, pre akú oblasť používania sa hodia najlepšie.

Windows 10 Home cieli na bežné domáce použitie, zatiaľ čo Windows 10 Pro, ako Professional, je určený skôr náročnejším používateľom.

Aký je rozdiel medzi Windows 10 Pro a Home v praxi? Oplatí sa priplatiť si za Pro alebo nám ako bežným používateľom úplne postačí Windows 10 Home? Poďme sa na to v skratke pozrieť.

Windows 10 Pro: Úvodom

Microsoft už historicky svoje operačné systémy ponúka vo viacerých edíciách. Orientovať sa v nich môže byť pre začiatočníkov pomerne náročné. Platí to aj v prípade Windows 10, hoci treba povedať, že už samotné názvy v podstate prezrádzajú to, pre aké využitie je daná edícia určená. Ako to už ale býva zvykom, nie je to také jednoduché ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad…

Aký je rozdiel medzi Windows 10 Home a Pro?

Hneď v úvode si povedzme, že Windows 10 Home aj Pro majú úplne rovnaké základné funkcie. V základe ide o rovnaký systém. Rozdiel je v tom, že edícia Windows 10 Pro ponúka niekoľko doplnkových funkcií a možností pre špecifické využitie. Jednoducho sa vám nestane to, že by vám vo Windows 10 Home chýbala nejaká základná vec potrebná pre každodenné fungovanie.

Windows 10 Pro okrem toho istého základu do mixu pridáva nástroje pre virtualizáciu Hyper-V, vylepšené možnosti aktualizačného mechanizmu Windows Update, šifrovací nástroj BitLocker, funkciu vzdialeného prístupu a vzdialenej správy zariadenia či pokročilú ochranu (firemných) dát cez Windows Information Protection. Za zmienku stojí aj virtuálne prostredie Windows Sandbox, kde je bez obáv overiť bezpečnosť aplikácie alebo prehliadať neznáme webové stránky.

Drvivá väčšina týchto vecí je určená pre takzvané podnikové využitie. To znamená, že prídu vhod hlavne ľuďom, ktorí pracujú vo väčších firmách, kde majú vlastného IT správcu.

Hyper-V sa hodí aj jednotlivcovi, no opäť nejde o bežného domáceho používateľa, ale o skúseného človeka, ktorý si chce vytvárať virtuálne počítače. Zo spomínaných vecí bežného človeka asi najviac potešia lepšie možnosti kontroly na mechanizmom Windows Update, pri ktorom si v praxi môže inštaláciu aktualizácií pozastaviť na dlhšie obdobie než používateľ edície Home.

Hodiť sa môže aj šifrovanie dát cez BitLocker, no aj to chce dosť špecifického používateľa. Takého, ktorý ochranu svojich dát berie seriózne a nestačia mu bežné mechanizmy. Najviac to využitie nájde opäť v biznis segmente, kde sa pracuje s citlivými dátami.

Domáceho používateľa ale môže potešiť prítomnosť nástroja Editor objektov politiky skupiny pre rýchlu úpravu rôznych “skrytých” nastavení Windows 10. Nástroj je známy aj ako “gpedit.msc” a ponúka rýchly prehľad veľkého zástupu rôznych prepínačov nastavení.

Používateľ vďaka tomu nemusí pristupovať k úprave systémových registrov, stačí mu nájsť správne nastavenie a aktivovať ho. Tento nástroj vo Windows 10 Home chýba. Všetky úpravy sa dajú vykonať aj cez úpravu registrov, no cez gpedit je to omnoho pohodlnejšie.

Po edícii Pro určite stiahnite v prípade, že na svojom zariadení plánujete používať viac ako 128 GB operačnej pamäte. Rovnako tak v prípade, že vo firme používate takzvané pripájanie do domény/Active Directory – toto je už veľmi špecifický prípad, kedy za vás výber operačného systému vyrieši firma.

K rozdielom dochádza na úrovni veľmi špecifických funkcií určených pre firmy a profíkov. | Zdroj: Microsoft

Kedy sa vám oplatí Windows 10 Pro?

Vyslovene siahať po Windows 10 Pro sa najviac oplatí skúseným používateľom, takzvaným “poweruserom”, ajťákom, programátorom, IT adminom a firmám, ktoré chcú mať svoje počítače spolu s dátami pod lepšou kontrolou.

Ideálny je teda pre podnikanie, kde sa pracuje s citlivými dátami, ktoré treba poriadne šifrovať, napríklad v súvislosti s nariadením GDPR. Úplne bežnému používateľovi stačí pre domáce používanie zvoliť Windows 10 Home. Hlavne v prípade, ak sa pozeráme na oficiálny cenník.

Na druhú stranu, Windows 10 Pro nie je z používateľského pohľadu komplexnejším systémom, pre používanie ktorého by ste potrebovali mať špeciálne zručnosti. Používa sa úplne rovnako ako edícia Home, akurát ponúka niekoľko doplnkových vlastností.

Z pohľadu bežného používateľa sa oplatí priplatiť si v prípade, ak vyžadujete, respektíve využijete, niektorú z doplnkových funkcií. Drvivú väčšinu z nich vám pritom nejak extra netreba. Netreba, no môže byť príjemné mať ich na dosah. V praxi je to samozrejme o trochu komplikovanejšie a venujem sa tomu nižšie. Veľkú rolu zohráva predajná cena.

Windows 10 Pro je určený pre menšie firmy a počítačových nadšencov, no bežný používateľ nebude mať vôbec žiaden problém s jeho používaním. Klasické používanie sa vôbec nelíši od edície Home a niektoré doplnkové funkcie môžu potešiť. Priplácať rozdiel podľa oficiálnej cenníkovej ceny nie je pre domáceho používateľa až takým dobrým nápadom. Reálne sa však dá edícia Pro zohnať s veľmi malým cenovým rozdielom a vtedy už to má zmysel, hoci využijete len časť z doplnkových funkcií. V konečnom dôsledku to stojí a padá na cene.

Windows 10 Home verzus Windows 10 Pro: Cena oficiálne

O cene, ako aj o tom, kedy sa reálne oplatí priplatiť budem polemizovať nižšie. Tu si len ukážeme aký veľký je cenový rozdiel medzi dvojicou edícií podľa oficiálneho cenníka Microsoft Store. Realita je o trochu komplikovanejšia, takže tu máme skôr taký ilustračný základ.

  • Windows 10 Home cena – 145€
  • Windows 10 Pro cena – 259€

Cenový rozdiel v praxi

V praxi pri kúpe nového notebooku alebo vyskladaného počítača drvivá väčšina ľudí vôbec nezvykne riešiť to, či dostane Windows 10 v edícii Home alebo Pro. Pozerá sa proste na to, či je na zariadení vôbec nainštalovaný nejaký operačný systém. Cenový rozdiel medzi dvojicou zariadení s odlišnými edíciami Windows 10 zvykne byť zanedbateľný, takže sa tomu nevenuje žiadne extra pozornosť.

Iné je to v prípade, ak si počítač skladáme svojpomocne, alebo ak kúpime notebook bez operačného systému. Vtedy už výberu konkrétnej edície Windows 10 zvykneme venovať zvýšenú pozornosť. Cenový rozdiel totiž nemusí byť už taký zanedbateľný a v praxi môže ísť o desiatky eur.

Ak by sme sa pozerali čisto na oficiálne cenníkové ceny Microsoftu, rozdiel medzi Home a Pro je okolo 100€. Realita je však taká, že licencie pre Windows 10 Home a Windows 10 Pro je v e-shopoch možné zakúpiť za omnoho nižšiu a súčasne veľmi podobnú sumu. Spôsobené je to tým ako funguje celý trhový mechanizmus.

Odpoveď na otázku, či sa oplatí kúpiť Windows 10 Pro preto veľmi závisí od toho, na aký veľký cenový rozdiel oproti edícii Home aktuálne narážame. V prípade, že porovnávame spomínané oficiálne cenníkové ceny, sa Windows 10 Pro skutočne oplatí len skúsenejším a náročnejším používateľom, ktorí vedia o čom sú doplnkové funkcie, a ako ich využívať.

Ak ale porovnávame dvojicu licencií s cenovým rozdielom povedzme na úrovni 20€, vtedy už po edícii Pro môže bez najmenších výčitiek siahnuť aj bežný domáci používateľ. Niektoré veci možno využije, iné nie, no pri takomto cenovom rozdiele ten potenciál doplnkových funkcií proste stojí za to. Inak vám úplne postačí Windows 10 Home.

Ak sa pozeráme na minimálny cenový rozdiel, po edícii Pro môže bez najmenších výčitiek siahnuť aj bežný domáci používateľ. A to aj napriek tomu, že využije len minimum doplnkových funkcií ako je napríklad šifrovanie disku, lepšie možnosti nastavenia Windows Update či nástroj gpedit.msc na úpravu “skrytejších” nastavení. Inak by však úplne mala postačiť edícia Home.

Využitie starších licencií

Určitú rolu pri výbere môže zohrávať aj skutočnosť, že do dnešného dňa funguje proces bezplatnej inovácie z Windows 7/Windows 8 na Windows 10. Licencie pre tieto staršie systémy sa dajú zakúpiť veľmi lacno. Pritom platí, že z Windows 7/8 Home prejdete na Windows 10 Home a z Windows 7/8 Professional prejdete na Windows 10 Pro.

Ak teda chcete ušetriť, zakúpiť môžete licenciu na starší systém, ktorú následne využijete pri inštalácii alebo aktivácii Windows 10. Aj takáto možnosť tu proste je.

Windows 10 úplne zadarmo

Na záver je tu ešte jedna možnosť. Používanie Windows 10 úplne zadarmo, bez aktivácie. Pri inštalácii jednoducho nezadáte žiadne produktové číslo a zvolíte si edíciu, ktorá vám vyhovuje. Pre bežné, osobné využitie, sa to spraviť dá bez najmenších problémov. Na firemné využitie to vhodné asi tak celkom nebude…

Systém je v takomto prípade plne funkčný a dostáva všetky aktualizácie. Akurát sa treba pripraviť na drobné obmedzenia – v pravom dolnom rohu obrazovky svieti vodoznak, že systém nie je aktivovaný a v systémových nastaveniach nemáte prístup k sekcii pre prispôsobenie vzhľadu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať