Čo bolo odstránené a “zrušené” vo Windows 10 verzie 1909?

O tom, čo pribudlo, teda asi lepšie povedané, čo sa zmenilo v rámci Windows 10 November 2019 Update, som písal v tomto článku, teraz sa na to ešte idem pozrieť z druhej strany. Veľké aktualizácie pre Windows 10 totiž neznamenajú len pridanie noviniek, ale sú aj koncom pre niektoré funkcie a súčasti.

Niektoré sú pritom zo systému priamo odstránené, iné Microsoft prestáva vyvíjať. Prestáva im venovať akúkoľvek pozornosť, čo inak znamená asi toľko, že sú prakticky zrušené a časom budú tiež odstránené, akurát nateraz majú ešte chvíľku pokoj.

V prípade najčerstvejšej aktualizácie boli vývojári celkom krotkí. Typických domácich používateľov sa aktuálne zmeny príliš nedotknú, pretože s výnimkou dvoch vecí ide o technologicky komplexné záležitosti, ktoré sa týkajú vývojárov a odborníkov.

Veci, ktoré boli z Windows 10 odstránené vo verzii 1909

  • Aplikačné programové rozhranie (API) služby Peer Name Resolution Protocol (PNPR). Predmetná služba ako taká bola z Windows 10 odstránená vo verzii 1809, teraz sa upratujú zabudnuté omrvinky.
  • Možnosť pre prenos/synchronizáciu nastavení panelu úloh. Funkcia vo Windows 10 nebola aktívne vyvíjaná od vydania verzie 1903, teraz došlo aj k jej odstráneniu.

Veci, ktoré vo Windows 10 s príchodom verzie 1909 už nie sú vyvíjané

  • Sekcia Jazyková komunita v aplikácii Centrum pripomienok – čoskoro bude dokonca odstránená. Pripomienky ohľadom lokalizácie budú odosielané rovnako ako ostatné pripomienky.
  • Aplikácia Ľudia (My People) – odstránená bude v nadchádzajúcej verzii Windows 10
  • Technické základy pre jazykové technológie Text Services Framework 1 a Text Services Framework 2, ktoré čoskoro nahradí novšia verzia
  • Technológia Package State Roaming (PSR) pre synchronizáciu dát z UWP aplikácií – odstránená bude v nadchádzajúcej verzii Windows 10, pričom náhradou je Azure App Service
  • Využitie možnosti LBFO pre Hyper-V vSwitch bude odstránené v nadchádzajúcej verzii Windows 10. Náhradou má byť Switch Embedded Teaming (SET)

Zdroj foto: Microsoft

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať