Microsoft Cloud PC má byť virtualizovaný Windows pre firmy

V Redmonde pracujú na viacerých zaujímavých projektoch a Windows 10X či zariadenia ako Surface Duo sú len časťou z nich. Microsoft aktuálne pripravuje aj novú službu zameranú na firmy. Pod názvom “Microsoft Cloud PC” sa v podstate skrýva virtualizovaný operačný systém s vybranými aplikáciami určený pre takzvané “tenké klienty”.

Ide o počítače s minimálnym výpočtovým výkonom, ktoré sa pre svoje fungovanie spoliehajú na vzdialený server. V praxi teda “tenký klient” funguje ako akýsi terminál, na ktorom sa zobrazujú informácie spracovávané na vzdialených serveroch.

Na pripravovanú novinku upozornil portál ZDnet, ktorý uvádza, že oficiálneho predstavenia by sme sa mohli dočkať už na jar 2021. Z pohľadu bežného používateľa systému Windows nejde o nejakú “horúcu vec”, no pre firmy takáto služba môže byť veľmi zaujímavá.

Microsoft Cloud PC sa prirodzene nebude snažiť nahradiť klasický Windows či Office. Pôjde o veľmi špecifickú službu, ktorá svoje využitie nájde vo vybraných firmách. Lákavá môže byť hlavne z pohľadu optimalizácie prevádzkových nákladov.

Firma si bude môcť zakúpiť nevýkonné a lacné zariadenia. Potrebný softvér totiž bude reálne prevádzkovaný na vzdialených serveroch Azure. Navyše tým získa istú flexibilitu, keďže bude môcť meniť počet aktívnych používateľov/licencií. Prakticky eliminované by mali byť aj takmer všetky náklady na správu a údržbu firemnej IT infraštruktúry.

Samozrejme, že celé to bude závisieť od toho, aký finančný model nastaví Microsoft. Zatiaľ nie je známe čo presne bude služba ponúkať okrem systému Windows a balíčka Office. Nevieme ani to, koľko to bude vlastne stáť. Spomína sa len nešpecifikovaný fixný poplatok účtovaný za každého používateľa.

V podstate si to treba predstaviť ako Windows 10 so základnými aplikáciami pre firemný sektor, za ktorý sa hradí mesačný poplatok a v cene je technická podpora aj správa všetkých technických aspektov. No a celé to beží na serveroch Microsoftu, ku ktorým sa používateľ pripája z počítača za pár euro…

Na detaily si ešte budeme musieť počkať, no je veľmi zaujímavé, že takáto služba pre virtualizáciu sa objavuje v čase, kedy sa dozvedáme nové informácie o Windows 10X. Práve tento systém sa má spoliehať na podobnú virtualizáciu pri používaní Win32 aplikácií.

Zdroj obrázka: Microsoft.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať